Маж од Чешка, убиен од лавот што го чувал како милениче во својот двор!

Михал Прасек поседувал деветгодишен лав и уште една лавица за размножување што предизвикувало загриженост кај локалните жители.

Таткото на Прасек го пронашол телото во кафезот на лавот и за локалните медиуми изјавил дека бил заклучен одвнатре. Животните - кои живеат во посебни  кафези, биле убиени од страна на полицијата повикана на местото на настанот.

„Апсолутно неопходно“ беше пукањето „за да дојдеме до телото на Прасек“ изјави портпаролот на полицијата за локалните медиуми.

Прасек (33) го купил лавот во 2016 година, а лавицата ја купил минатата година и двата ги чувал во кафези кои самиот ги направил во својот заден двор во селото Здехов.

Претходно му била одбиена дозволата за изградба на кафези и подоцна бил казнет за нелегално одгледување.

Но, неговиот конфликт со властите стигнал до ќор-сокак откако одбил да дозволи некој да влезе на неговиот имот.

Поради недостатокот од соодветни капацитети во Чешката Република, или било какви докази за суровост кон животните лавовите не можеле со сила да му бидат одземени.

По интервенција од страна на полицијата, инцидентот го класифицирале како сообраќајна несреќа.

„Денешниот инцидент можеби конечно ќе помогне во решавањето на овој долгорочен проблем“, рече градоначалникот на Здехов, Томас Коцурек

Русинка ја заклучила својата ќерка (3) и заминала да се забавува: Девојчето починало од глад и жед!

Во Кирово, во Русија, уапсена е 21- годишната Марија Пленкина, чија ќерка умрела од глад и запоставување откако таа ја заклучила во станот и ја оставила недела дена сама без вода и храна.

Несреќното дете, кое само што наполнило 3 години, го нашла бабата Ирина Пленкина (47), кога и го донела роденденскиот подарок. Веднаш повикала итна помош и полиција, но тие само на местото констатирале смрт.

Бабата на детето раскажа дека секојдневно била во контакт со ќерката Марија на социјалните мрежи и дека таа и рекла дека и двете се „добро“. За тоа време, детето било заклучено во станот, а како што соопшти Рускиот истражен комитет, мајката и ја затворила дури и водата.

Пленкина веќе два месеци е во притвор и против неа е покрената истрага поради „екстремно сурово убиство на дете“:

- Мајката на девојчето признала дека намерно ја заклучувала вратата од станот и заминала „лудо да се весели со друштвото“, се наведува во извештајот.

Мајката била отсутна недела дена - од 13. февруари до 20 февруари, а како што се дознава, со ништо не покажала дека се кае.

- Само ладнокрвно рекла: „Да, отидов, ја затворив водата и ја оставив без храна и вода“, пишува во извештајот.

Бабата не девојчето не може да поверува во тоа што се случило.

 

извор: sitel

Модниот дизајнер Карл Лагерфелд почина на 85-годишна возраст во Париз!

Легендарниот германски моден дизајнер на Chanel, Карл Лагерфелд, почина на 85-годишна возраст во Париз, според извори блиски до модната куќа.

Тој беше препознатливо лице на француската модна куќа повеќе од 3 децении, а извори блиски до Chanel ја потврдија веста за неговата смрт.

Легендарниот креативен директор на Chanel, наводно не се чувствувал добро веќе неколку недели, а пропуштил дури 2 модни шоуа во јануари, за што модната компанија како причина го навела неговиот умор.

Тој беше познат по неговиот впечатлив изглед – бела коса фатена во опавче, црно одело, ракавици и темни очила.

За него, модниот дизајн бил живот, а во оваа индустрија постигна голем успех, како и богатство за компаниите за кои работеше.

Славните личности и соработниците од модниот свет му оддадоа почит на социјалните мрежи, погледнете дел од нивните објави:

Најчитани

Твитови