ЦЕНИТЕ ВРТОГЛАВО СЕ НАМАЛУВААТ: Супер вест за сите возачи! (видео)

Од мај па навака цената на нафтата константно се намалува. Причината за овој пад на цените е растот на нафтените резерви во САД, нешто што Саудиска Арабија го сака и изгледа може да го промени.

Цените на нафтата паднаа за над 10 отсто од 25 мај па навака, кога ОПЕК , Русија и другите производители на нафта се договорија за продожување на рокот за намалување на произвдоството на енергенсот.

Ова би можело да значи ново намалување на цените на дериватите во Република Македонија имајќи го предвид фактот дека како две детерминанти на нивната малопродажна цена се цената на нафтата на светските пазари и курсот на денарот.

За последен пат, Регулаторна Комисија за Енергетика ги намали цените на горивата и бензините за 2,5 денари минатиот понеделник.

Силно невреме во Скопје: Град ја побеле земјата

Невремето пристигна, град со големина на орев паѓа во Скопје и неговата околина. Според УХМР попладнево и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во западните делови.

-Подрачјето на Скопје е зафатено од невреме со интензивен пороен дожд, град и засилен ветер, информираат од УХМР.

Позначителен влажен бран се очекува во сабота попладне, а за време на викендот ќе дува засилен северен ветер, а ќе има и значително намалување на дневната температура.

извор:сител.мк

Големо намалување на цените на горивата

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, а дизелот за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. 

Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 62,5 денари по литар а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 64,5 денари по литар.

Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ-от ќе изнесува 48 денари за литар. 

За 2,5 денари поевтинува и маслото за домаќинство кое ќе се продава по 36,5 денари. 

Најчитани

Твитови