ГО ЧУВААТ ЗДРАВЈЕТО: Ако ги често јадете овие 10 намирници, нема да имате потреба од лекови!

Ќе се препородите. 
Ова е списокот на намирници кои треба често да конзумирате како би го сочувале своето здравје во потполност. Многу од нив имаат антиоксиданско дејство, го чуваат срцето, крвните садови, делуваат превентивно против мозочен удар и рак. 

Овие намирници ако ги воведете во исхраната, ќе ги сочуваат артериите, крвните садови и ќе го забрзаат метаболизмот, со тоа на себе ќе си обезбедите долговечност, без лекови.

1. Куркума

Куркумата го намалува „LDL“ холестеролот и чисти собирање на наслаги во артериите. Во 2011 во едно истражување е докажано дека куркумата го смалува холестеролот и го сузбива раниот процес на атеросклероза подобро од некои лекови. 

2. Лук

Тој исто така е намирница која ги чисти артериите. Научно е докажано дека лукот помага во спречување на срцевите заболувања, го смалува нивото на крвен притисок како и атеросклерозата. Лукот е прилично ефикасен во спречување за создавање наслаги во артериите. Тој го смалува ризикот од срцев и мозочен удар, а исто така помага во спречување и лечење на атеросклероза. Овој зеленчук ќе ве врати во живот. 

 

3. Ѓумбир

Познат е по својот јак антиоксидант и антиинфламаторни особини. Содржи гингерол и шагаол, и двете состојки се моќна заштита на срцето. Истражувањата покажале дека екстракт од ѓумбир има можност да го намали холестеролот и триглицеридите во крвта. 

4. Мелена лута пиперка

Состојката капасачин која се наоѓа во пиперката помага во смалување на холестеролот во крвта. Пиперката го намалува ризикот од срцев удар и ја подобрува крвната сиркулација.

5. Лимон

За срцето е добро да се пие вода со лимон наутро веднаш чим станете. Не само што го намалува нивото на холестерол, туку и спречува оксидативно оштетување и ги задржува артериите здрави. Пребогат е со витамин C, кој е докажано дека смалува целокупен холестерол, инхибира агрегација на тромбоцитите, смалува воспаление и ги зајакнува артериите. 

6. Цимет

Може да го намали ризикот од болести на срцето и склероза. Во студија спроведена во 2003-та година во магазинот „Diabetes Care“ докажано е дека користење од 1-6gr цимет дневно ја смалува глукозата, триглицеридите и холестеролот. 

7. Ленено семе

Помага во чистењето на артериите. Богато е со алфа линолеични киселини и омега 3 масни киселини кои го смалуваат васпалението на некои процеси и крвниот притисок. Докажано е дека со умерено користење на ленено семе претставува подршка во смалување на атеросклерозата. Кога користите ленено семе, обавезно да го сомелете, бидејќи на тој начин содржи повеќе омега 3 масни киселини.

8. Кисела зелка

Таа е една од најзначајните пробиотски намирници. Ги елиминира токсините и е многу добра во зголемување на превнцијата атеросклерозата. Освен тоа докажано е дека киселата зелка ги деградира хемикалиите, како што се инсектициди хлорфирифоза, бисфенол А.

9. Сусамово семе

Помага во чистење на артериите. Редовната конзумација на семе од сусам помага во спречување на прогресот на артеросклероза, го смалува нивото на холестерол и триглицериди во крвта.  

10. Сок од нара

Тој е моќен антиоксиданс, ги смалува наслагите и ги чисти артериите. Сокот од нара содржи магнезиум и селен кои се многу ваќни за здравјето на срцето. Во студија од 2009-та година науќниците тврдат дека ако пациентите со ризикот од коронарни болести на срцето пијат по 240ml дневно сок од нара во наредните 18 месеци, постои можност да го успорат развојот на болеста.

Сведоштва за чудата на манастирот Св. Василиј Острошки: Вистински приказни кои ќе ве наежат!

Манастирот Острог во Црна Гора е место на кое луѓе од целиот свет го бараат своето спасение и се молат на Бога, но и се обидуваат да се излечат. Тие се молат за среќа и здравје, за себе и за своите најблиски. Чудата се возможни, а тоа го докажуваат приказните кои се пренесуваат за ова место.

Острошките монаси забележале стотици чуда и тие се чуваат во библиотеката на манастирот Острог. Некои од нив ги објавил јеромонахот Иринеј Гавриловиќ, а ние ви ги пренесуваме во целост...

„Занаетчија од околината на Никшиќ многу се разболел. Лекарите утврдиле дека парализата е во последен стадиум. Тие се откажале и му соопштиле на семејството дека нема лек за неговата болест. Човекот не можел да се движи. Некој роднина ги посоветувал да го посетат манастирот Острог на Свети Василиј, но тој одбил, бидејќи бил атеист, неверник. По извесно време, во сон му се јавил Свети Василиј и го повикал во манастирот.

На крај човекот одлучил да го посети манастирот. Тој се исповедал и цела ноќ ја поминал во манастирот, каде му читале молитви. По кратко време целосно оздравел, а од благодарност кон светецот на својот син му го дал името Василије“. 

„Вера Ј. млада девојка од околината на Бар, службеничка, изненадно се разболела во 1950 година, од тешко нервно растројство и поради тоа не била способна за никаква работа.

Загрижените родители ја воделе кај сите лекари и барале помош од најдобрите специјалисти, но за жал без успех. Нејзината здравствена состојба од ден на ден се влошувала. Кога целосно била изгубена надежта дека девојката ќе оздрави, мајката одлучила да ја доведе во Острог, и таму да го побара лекот.

На пат тргнале почетокот на зимата истата година. Со голема мака преминале од долниот до горниот дел на манастирот. Девојката барала да се врати назад. Со големи напори ја одвеле горе во манастирот каде и читале молитви. Таа ноќ ја поминала во Горниот манастир. Другиот ден, девојката се разбудила целосно здрава, на големо изненадување и радост на нејзината мајка и сите присутни. Се вратила среќна во својата куќа и за неколку дена ја продолжила својата работа како службеник“.

„Ќерката на една постара госпоѓа од Ниш имала тешко заболување на белите дробови. Лекарските интервенции започнале многу касно. Една вечер, додека тажната мајка седела покрај болната ќерка, која имала огромна температура, од замор заспала. Во сонот и се појавил Свети Василиј Острошки и рекол да не плаче, бидејќи тој ќе ја излечи нејзината ќерка.

И навистина, утрото на девојката и било многу подобро. По новиот преглед лекарите не можеле да веруваат. Тие утврдиле дека девојката е целосно здрава. Мајката добро го запомнала ликот кој и се појавил во сонот и кога потоа во црква ја видела иконата на Свети Василиј, препознала дека тоа бил тој“. 

НАСА бара доброволци за лежење и гледање телевизија и при тоа нудат 16.500 евра за секој!

НАСА бара работници: Нудат 16.500 евра за лежење и гледање телевизија

НАСА на волонтерите им плаќа 16.500 евра за гледање на телевизија во кревет два месеци, за да ги тестира предностите на природната гравитација. Доброволците ќе имаат телевизор, материјал за читање и други активности за да не им биде досадно.

Учесниците во истражувањето ќе лежат на специјализирани кревети два месеци за да се тестира како вселенскиот лет влијае на човечкото тело. Пријавите за оваа работа се затвораат на 24 мај, а тестирањето почнува во септември.

Волонтерите ќе бидат платени 16.500 евра. Меѓутоа како и за се така и за оваа работа постојат одредени услови. Овде има само еден услов, а тоа е, дека се, од јадење до одење во тоалет, ќе мора да се врши лежејќи.

НАСА води студија со Европската вселенска агенција (ЕСА) и со Германскиот вселенски центар (ДЛР).

ЕСА соопшти дека истражувањето ќе и помогне да открие како безтежинската состојба, вселенското зрачење, изолацијата и просторните ограничувања влијаат на астронаутите. Истражувањето ќе се занимава и со пропаѓањето на мускулите кое се случува кога астронаутите се долго во Вселената.

Најчитани

Твитови