Ако фамилиите од Game of Thrones би биле реални држави од светот кои би биле?

Game of Thrones е моментално најгледаната серија во светот. Во неа главна приказна е борбата за тронот на повеќе фамилии/куќи и секако нивните меѓусебни комплицирани односи. Многу слично како односите на државите денес во светот.  Ако ги споредиме настаните и односите на фамилиите во серијата со односите на државите еве како како би бил соодносот т.е која држава би била фамилија во Game of Thrones и обратно:

1. Starks – Русија

 • Огромни по територија од која најголем дел е ненаселена, се наоѓаат на север и е ладно
 • Огромна држава некогаш (СССР), но сега е распадната на помали делови кои се во конфликти меѓусебе
 • Непријатели со САД (Lannisters, види подолу)
 • Северот е речиси невозможен да се осови слично како СССР што не беше освоен од Наполен или Германија

2. Lannisters – САД

 • Богата, моќна земја/фамилија
 • Навика да ослободува/освојува држави/режими
 • Lannisters го дадоа последнио удар во револуцијата на Баретеон слично како САД во втората светска војна
 • Валкани играчи, сакаат војни и немири во светот
 • Најчесто лидерите се расипани и корумпирани

3. Baratheons – Велика Британија

 • Стара фамилија/држава
 • Излезе победничка од двете светски војни (слично на Баретеон револуцијата), благодарение на поддршката од СССР (STARKS) и САД (Lannisters).
 • Друга важна аналогија е начинот на кој различни региони на Велика Британија (Шкотска, Велс, Ирска, Англија) се во конфликт едни со други, слично на конфликтот помеѓу браќата Baratheon
 • Авторитативна држава/фамилија
 • Сакаат да манипулираат со малите држави, сакаат да ги држат конците
 • Освојувачи на територи и држави

4. Targaryens – China

 • Заедничко: Змејови
 • Древна цивилизација, која има големи лидери како што се Ghenghis Кан (читај AEGON, освојувачот) кои направиле нивните непријатели да треперат 
 • владетели на земји со различни јазици, богови и култури.
 • Држави/фамилии кои прават голем камбек сега (кинеската економија и  Daenerys и змејовите)

            5. Greyjoys – Јапонија

 • Група на острови кои биле амбициозни во 2та светска војна и се целосно уништени од Lannisters (како Хирошима, Нагасаки од САД)
 • географски се наоѓа во близина на СССР (STARKS) и САД (Lannisters).
 • Имале бројни конфликти со Советскиот Сојуз (STARKS)
 • Имаат различни богови од останатите и се горди на тоа
 • Насочени се кон транспортната индустрија (автомобили-бродови)

6. Tullys – Куба

 • Само одржлива држава/фамилија со силна војска.
 • Полека ги подобруваат одностие со Lannisters (САД).

9. Martells – Индија

10. Clegane – Israel

Лојални на САД - Ланистерс

 

11. Meeren – Сирија + Ирак со Harpy’s sons = ISIS.

 

12. Astapor – Египет

 

13. Qarth – Kувајт

Богата земја, водена од ексцентрични лидери

 

14. Yunkai – Саудиска Арабија

Богата земја  со задни намери и

 

15. Old Town – Александрија  (The great old Library).

Историско место полно со артефакти

 

16. Dothraki – Mонголи

Силни воини на коњи

 

17. Valyria – Римска цивилизација

Античка цивилизација

 

18. Braavos – Венеција

Ин тересно место распространето на вода, место на култура и уметност

 

21. Freys – Панама

Место каде има битни патишта/прооди

 

22. Boltons – Украина (Soviet Union + Starks reference).

Разделба со нивниот матичен партнер (Русија - Starks)

 

23. Old Gods – Паганизам

24. Faith of the Seven – Христијанство

25. The Red God / R’hollor – Ислам

26. White Walkers – Глобалното затоплување

27. Night’s Watch – Научници, активисти за животна средина.

Ексклузивно: Погледнете што носи 7-та сезона на „Game of Thrones“ (видео)

HBO објави кратко видео од 7-та сезона на најпопуларната серија „Game of Thrones“, со што ни овозможи да ѕирнеме и да претпоставиме што би можеле да очекуваме. 

Местото каде што се подготвува возбудливото финале е Севиљ. Сепак, ќе мора да почекаме до летото, за да видиме што ќе се случи, а до тогаш погледнете го тизерот и видете што може да очекувате.

ЅВЕЗДИТЕ НА ТИТАНИК ПОВТОРНО ЗАЕДНО: Леонардо ди Каприо и Кејт Винслет уживаа во Сен Тропе (ФОТО)

По енормниот успех на „Титаник“, Леонардо Дикаприо и Кејт Винслет станаа омилено актерско дуо, а нивното пријателство до ден-денес е нераскинливо.

Кејт го посети Сен Тропе поради добротворната вечера на фондацијата на Ди Каприо за зачувување на околината, но старите пријатели најдоа време и да се опуштат и да уживаат заедно во базенот.

Кејт носи флуоресцентно портокалово бикини и бела туника. На фотографиите се гледа дека уживаат во дружењето.

Најчитани

Твитови