Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Магични места кои биле инспирација за најпознатите анимирани филмови!

„Убавицата и ѕверот“ (Beauty and the Beast)

Ви го претставуваме Алсак, магичниот регион во Франција познат по живописните села. Цртаниот филм на Дизни е направен според оригинална приказна на Габриел-Сузан Барбо де Вилнев, француска писателка од 19-тиот век. Малиот „провинциски град“ од кој доаѓа Бел, навистина е мал провинциски град. Продуцентите одбрале села како Колмар за да го создадат родното место на Бел, а резултатот сигурно ќе ѝ се допадне и на Габриел-Сузан.

„Снежана и седумте џуџиња“ (Snow White and the Seven Dwarfs)

Најстарата принцеза на Дизни е инспирирана од германска народна приказна на браќата Грим. Според некои истражувања, приказната можеби била вистина, а темната шума, џуџињата и стаклениот ковчег се наоѓале околу замокот Лор и шумата Шпесарт.

„Моана“ (Moana)

Џон Маск, еден од режисерите, ја добил идејата за филмот од книга која го опишувала полинезискиот митски херој Мауи. Со цел да истражува, тој патувал низ многуте рајски острови во Јужниот Пацифик. Фиџи, Самоа и Тахити се некои од островите кои ги посетил со цел да научи за културата на домородното население, но и за да го создаде неверојатниот остров на Моана.

„Пинокио“ (Pinocchio)

Филмот е базиран на познатата книга од Карло Лоренцини, а дејството се случува во родното место на неговата мајка – италијанското село Колоди. Бидејќи ова село му било толку значајно, авторот почнал да го користи и псевдонимот Карло Колоди. Малите куќички, калдрмите и куполите го направиле ова село совршено за приказната на Пинокио.

„Замрзнато кралство“ (Frozen)

Пејзажот во анимираниот филм е „позајмен“ од руралните градови на Норвешка и нејзините магични фјордови. Можете и самите да ја препознаете сличноста на природата, дрвените цркви и градовите од тули. Филмот е инспириран од приказната на данскиот автор Ханс Кристијан Андерсен, која нам ни е позната како „Снежната кралица“ (The Snow Queen). Па не е ни чудно што режисерот отпатувал во Скандинавија за да побара инспирација.

„Пепелашка“ (Cinderella)

Оригиналниот замок на Пепелашка е дизајниран од Герберт Риман, кој подоцна станал и дел од Дизниленд. Негова главна инспирација бил замокот Нојшванштајн во Германија. Високите кули, влезот со куполи и шумата одоколу совршено се совпаѓаат со замокот на принцот на Пепелашка.

 „Мулан“ (Mulan)

Предците на Мулан сигурно се многу горди. Филмот е адаптација на стара кинеска народна приказна која датира од 5-тиот или 6-тиот век. Продуцентите направиле историско истражување и ја сместиле приказната онаму каде што би требало да биде – помеѓу династиите Минг и Ќинг. Познатите локации како Големиот кинески ѕид и Забранетиот град во Пекинг веќе биле изградени во тој период.

„Аладин“ (Aladdin)

Измислениот град Аграба е сместен некаде во Средниот Исток, а замокот на Јасмин и познатиот Таџ Махал во Индија се речиси идентични. Причината е што замокот бил конструиран за време на Могулското Царство, кога исламот бил официјална религија и преовладувала муслиманската архитектура.

 

извор: кафе пауза

Погледнете како изгледа Саманта од „Сексот и градот“ 14 години по завршување на серијата!

Целиот свет ја запозна преку улогата на Саманта Џонс во мега серијата „Сексот и градот“. Ким Катрал е жената по кога ова серија е и запаметена. Асоцијација за оваа серија дефинитивно е нејзиното име.

Со уникатна улога, која дефинитивно неможе да ја толкува секој, Катрал  и нејзините колешки ги срушија сите рекорди во гледаност. Кери, Шарлот, Миранда секоја од нив имаше голем удел но сепак оваа серија најпрепознатлива остана по Мис Џонс.

Дека нејзината убавина и сексапил се вечни говори фактот што и денес на 61 година изгледа прекрасно. Годините си го прават своето секако, но нејзиниот шарм и убавина се нешто по кое оваа актерка ќе остане запаметена на холивудската сцена. 

Најчитани

Твитови