За само 5 минути решете се од болките во вратот (Видео)

Сите ние барем еднаш сме почувствувале болка во вратот. Таа не зависи од возраста и го погодува речиси сите од студенти до возрасни луѓе.

Болката во вратот може да биде дел од симптомите на т.н. „цервикален синдорм“ меѓу кои се и ограниченото движење на главата, главоболката, мачнината и вртоглавицата. Меѓутоа, ако е поврзана со болка во градите, рацете и други делови од главата, болката во вратот може да биде симптом за остеопороза на вратот.

Масажата ќе ви помогне да заборавите на болката

Масажата на вратот е мошне просто да ја изведете и истата трае само некоку минути, а можете да ја правите 2-3 пати дневно. Погледнете како да се решите од болките во вратот за само 5 минути.

Какви вежби ви одговараат според крвната група?

Велат дека секоја крвна група има одредени физички активности кои ѝ помагаат да одржува нормална тежина и здравје.
Што треба да вежбате според крвната група?

Крвна група 0

На оваа крвна група ѝ одговараат фитнес и напорни физички вежби. Имате изразена свест за своите животни цели, сакате спорт и тренирате до изнемоштеност. Физичкиот напор ви одговара, а ако го немате, станувате потиштени и почнувате да се дебелеете. Бидејќи важно ви е да бидете лидер, вредно вежбате и се трудите да постигнете големи резултати.

За вас, идеални вежби се оние кои се прават во група како, аеробик, степ-аеробик, вежби за обликување на телото и боречки вештини.

Крвна група А

Вас ви одговараат тимски спортови. Одлично се согласувате со колегите, умеете да го решите секое недоразбирање и не навивате само за себе, туку и за другите околу себе. Не ви одговара да вежбате сами, а посебно сте стимулирани кога тренирате со пријателите и колегите. Ако започнете да вежбате сами не издржувате и брзо се откажувате.

Ви одговара јога, пливање, гимнастика, брзо одење, возење велосипед, ролери и лизгање.

Крвна група B

Личностите кои припаѓаат на оваа крвна група се изразени индивидуалци. Во спортот, како и во животот се непредвидливи и се однесуваат онака како што им одговара. Може да се случи во пресудниот момент да оставите сè. Едноставно вие уживате во самотијата. Вам ви одговараат спортови во кои можете да вежбате сами, но и во група. Идеално би било ако ги комбинирате и двата начина на вежбање.

На пример, во група да вежбате јога, а да џогирате сами.

Крвна група AB

Мал број на луѓе припаѓаат на оваа крвна група и сите се урамнотежени и смирени, а реакциите често им се бавни. Им одговараат спортови кои бараат брзи рефлекси и реакции. Сакаат да се движат и внимаваат на својата форма, а најдобро им одговараат долги прошетки.

Вежбајте на отворено, на свеж воздух.

ПЕТ ТИБЕТАНЦИ: Вежби кои даваат младост, здравје и виталност! (Фото)

Вежбите „пет тибетјанци“ се осмислени од древните монаси на Тибет пред повеќе од илјада години, ја зачувуваат виталноста, го освежуваат организмот со младечка енергија и снага, па благодарение на тоа преку текот на денот ќе чувстувате повеќе енергија и снага, па ќе можете да обавите повеќе од она што сте планирале.

Најдобро е вежбите да се прават наутро, и да се прават во непарни броеви 3,5,7... Започнете за почеток по една и постепено секоја недела зголемувајте ја јачината. Се препорачува да се истуширате после вежбање со млака вода. 

ПЕТ ТИБЕТНИ ВЕЖБИ СЕ: 

Прв „тибетјанец“

Го појачувате телесното и духовното покровителство и го подобрувате чувството на баланс.
Станете исправено и праширете ги рацете во висина на рамената да бидат паралелни со подлогата. Дланките свртете ги надоле. Вртете се околу својата оска во смерот на сказалките од часовникот. Додека се вртите длабоко вдишете и издишете. Едно вртење е едно повторување.

Втор „тибетјанец“

Ги зајакнува стомачните мускули и го подобрува имунитетот.
Лежете на грб на рамна и тврда површина. Испружете ги нозете, рацете се уз тело, дланките се завртени накај подот. Вдишите низ нос, и истовремено полека подигајте ги нозете и главата се додека нозете не дојдат во исправена положба, а со брадата да ги допрете градите. Додека ги враќате нозете и главата во почетна положба, издишете низ нос или уста. Ако ви е на почетокот тешко да ги испружите нозете потполно, можете малку да ги подвиткате во колена.

Трет „тибетјанец“

Го шири градниот кош и помага при јасно согледување на животните цели.

Клекнете на колена, свиткајте ги стапалата така што со прстите се потпирате на тлото. Дланките ставете ги на задниот дел на бутините, одма под задникот, а главата свиткајте ја така што ќе ги допира градите. Колената би требало да бидат малку раздалечени, а карлицата во рамниона со грбот. Вдишите низ нос и полека свиткајте го горниот дел од телото со струкот наназад. Главата зафрлете ја наназад колку што можете. Задржете го здивот накратко, а потоа идишете низ нос или уста додека се враќате во почетната положба.

Четврти „тибетјанец“

Исправува врат, ја ојачува кичмата, го активира варњењто и плексус соларис.

Седнете на под. Кичмата да ви биде права, нозете испружени, рацете се поред телото, а дланките се потпрени на подот. Прстите на раката се свртени кон нозете. Важно е рацете да ги ставите поред трупот. Главата е подигната напред, а брадата се наслонува на гради. Вдишете низ нос, и подигајте го трупор према горе. Притоа нозете се виткаат во колено додека стапалата го допираат тлото. Главата ја спуштате кон подот така што формирате мост. На кратко се задржувате во таа позиција, потоа со издишување полека се враќате во почетна позиција.

Пети „тибетјанец“

Прочистува ум и поправува расположение. 

Легнете на стомак, дланките потпрете ги на под покрај рамената и со рацете подигајте го горниот дел од телото. Рацете и нозете се на растојание од околу 60 cm едни од други. Со предниот дел на стапалата се ослонувате на тлото, а главата ја зафрлате нанзад накај грбот. Вдишувате низ нос и ја подигате задницата, а главата истовремено ја виткате додека не ги допрете градите. Треба со телото да формирате облик на триаголник. Издишете низ нос или уста додека се враќате во почетната позиција. Во текот на вежбата цело тело освен дланките на рацете и нозете над тлото. 

Се смета дека вежбите се петте тибетјани: 

– подобрува сон 

– смалува напнатост

– подобрува концентрација и помнење

– го подобрува варењето

– го подобрува работењето на респираторните органи

– спречува губиток на коскена маса

– ја смалува болката го грбот

– помага во процесот за слабеење

– ја зголемува физичката стабилност и издржливост

– го подобрува емотивното и менталното здравје

Најчитани

Твитови