Англичанките и Италијанките во осминафиналето на СП во фудбал

Репрезентациите на Англија и Италија обезбедија пласман во осминафиналето на годинешното Светското првенство во фудбал за жени.

Репрезентацијата на Англија во рамки на Групата „Д” беше поуспешна од Аргентина со минимален резултат 1:0, а стрелец на голот беше Џоди Тејлор во 61. минута. Вреди да се спомне дека исходот од овој натпревар можеше да биде подобар во полза на Англичанките доколку Никита Парис успееше да постигне гол од белата точка.

Во Групата Ц, Италија уверливо со 5:0 ја порази Јамајка и сега со шест бодови од два одиграни натпревара обезбеди пласман во осминафиналето. Стрелци на головите за Италија се Кристијана Гирели со својот хет-трик и Аурор Гали која постигна два гола.

Освен Англија и Италија, свое место во осминафиналето обезбедија и Франција од групата „А” и Германија во групата „Б”.

Реал утре го претставува Јовиќ на „Сантиаго Бернабеу“

Реал Мадрид веќе го официјализираше трансферот на Лука Јовиќ, но поради репрезентативните обврски српскиот напаѓач се уште не е официјално претставен во Мадрид.

По тој повод „кралевите“ денеска се огласија на клупскиот сајт и потврдија дека промоцијата на Јовиќ е закажана за утре, со почеток во 13 часот во ВИП-салата на стадионот.

Веднаш потоа, Јовиќ ќе излезе на теренот на „Сантиаго Бернабеу“ во дресот на Реал Мадрид и ќе го има првиот контакт со новите навивачи.

Јовиќ зад себе има феноменална сезона во Ајнтрахт Франкфурт, за него силен интерес покажаа многу европски гиганти, но „кралевите“ ја победија конкуренцијата.

По Светското првенство во 2022 капацитетот и површината на стадионот ќе бидат намалени

Проектот на стадионот инспириран од традиционалните пловечки јахти е потпишан од бирото на познатиот архитект Захе Хадид.

Еден од централните стадиони на следното Светско првенство во фудбалот, закажано за зимата 2022 година, е отворен уште пред квалификациите. Топката во Ал Janoub во градот Ал Вакрах во Катар се заврте во средината на мај, како дел од Амир првенството, а влезниците за овој настан биле целосно распродадени, што не е за потценување, бидејќи на стадионот сега има 40.000 седишта.

Проектот за стадионот Ал Џенаб, потпишан од студиото Захе Хадид, беше прифатен во 2013 година, а работите започнаа следната година.

„Извонреден стадион за авантуристички град“, вака го опишуваат дизајнерите на студиото Zha. Стадионот е сместен во едно од најстарите населени места во Катар. Врховниот комитет за транспорт и наследство во Катар беше одговорен за извршување на работите и организацијата на инфраструктурата во овој дел од градот. Од компанијата велат дека комплексот во Ал Jumaylīyah не е само стадионот, туку и серија на придружни објекти како што се музеи, продавници и убави пешачки патеки околу објектите.

Стадионот има впечатлив покрив, кој, ако е потребно, може да биде целосно извлечен и затоа се користи во текот на целата година, дури и на највисока топлина. Напредните климатизери, вградени во сите делови на стадионот, може да се оладат до 18 ° C, а на теренот и до 20 ° C.

Интересно е што по Светското првенство, капацитетот и површината на стадионот ќе бидат значително намалени, благодарение на модуларните елементи на конструкцијата. Имено, веднаш по финалето, бројот на местата ќе се намали за 20 илјади, а столчињата Комитетот ќе ги донира за спортски проекти во странство. После тоа, стадионот му припаѓа на домашниот спортски клуб Ал Вакра.

Изгледот на стадионот е инспириран од едрата на традиционалните трговски бродови (Dhow) какви што често може да се сретнат на Нил, на Црвеното Море и Индискиот Океан. Со овој дизајн, архитектите од студиото Zha сакаат да потсетат на старите занаети и практики во регионот, во што спаѓаат риболов и лов на бисери.

Најчитани

Твитови