Уживаат во мали работи, Ана и Швајни во Белград

Некогашната србска тенисерка, Ана Ивановиќ, заедно со својот сопруг, Себастијан Швајншрајгер отпатуваа за Белград во посета на родителите на Ана.

Она што е познато за јавноста, е дека овој пар секогаш патува заедно. 

Еве дел од нивната посета:

Нејмар највреден фудбалер во светот, еве кои се останатите

Институтот за спортска статистика (ЦИЕС) традиционално на почетокот на секоја година ја објавува листата на највредни фудбалери на планетата гледајќи девет најважни параметри.

На врвот на листата е најскапиот фудбалер на сите времиња, Нејмар чија вредност е проценета на 213 милиони евра!

Веднаш после него следуваат Лео Меси со 202 милиони евра и Хари Кејн со 194,7 милиони евра. Анализата е помалку чудна најмногу поради фактот што Кристиано Роналдо се наоѓа на дури 49-то место и негивата вредност е проценета на „само“ 80,4 милиони евра.

Еве како изгледа листата:

Запознајте го најбогатиот фудбалер во светот, вреден околу 20 милијарди долари! (Галерија)

Кога размислувате за најбогатиот фудбалер во светот и кој би можел да биде, имињата на домаќинствата ќе се појават во вашиот мозок - Вашиот Роналдос, Месис и Бекам на светот. Тие сите направија апсолутно богатство благодарение на нивните практични кариери на теренот, а мега комерцијалните / маркетинг се занимава со нив.

Но, што ако ви рековме дека всушност имало 19-годишно дете кое игра во резервите на Лестер Сити? Да, најбогатиот светски фудбалер, е никој друг освен Фаик Болдхаи, кој вреди околу 20 милијарди долари (14 милијарди фунти).

Фудбалерите се познати по тоа што прават апсолутно еден тон пари - многумина би рекле неправедно голема сума - но чудно за Фаик тоа всушност не е причината зошто тој е целосно вметнат. Како и да е спортист, Фаик е, исто така, внук на Хасанал Болкија, султанот од Брунеи.

 

Роден во Лос Анџелес, талентираното крило веќе некое време игра во Англија - откако започна во АФЦ Њубери, кога беше помлад.

Во 2009 година, Саутемптон го додаде Фаик на својата академија, а во 2013 година, и покрај тоа што немал договор, Арсел му понудил судење. Тој се натпреваруваше со нив во Лион Сити во 2013 година - дури и целта на натпреварот.

Челзи потоа му понудил двегодишен договор, иако по само една година Фаик замина за да се приклучи на Лестер на тригодишен договор.

Тој допрва треба да направи прв тим настап за Лестер, но тој игра за Брунеј фер малку - претставувајќи ја својата земја вкупно девет пати и постигнувајќи еднаш.

Но, како што рековме, доброто на Фаик не доаѓа од неговата фудбалска кариера толку многу колку што е неговата гнасна богата фамилија.

Кога Фаик имал седум години, татко му Џефри одлучил да го прослави својот 50-ти роденден на буквално најмал раскошен начин што некогаш го обиколувал Мајкл Џексон за приватен концерт за семејството. Цената за тоа? Кул 12,5 милиони долари (17 милиони долари).

Џефри, исто така, очигледно потрошил околу 10 милијарди фунти за 15 години кога бил на чело на агенцијата за инвестиции во Брунеи, и во еден момент исплашил 35 милиони фунти месечно за автомобили, часовници и пенкала со бело злато. Тој рече дека поседува околу 2.300 автомобили, вклучувајќи ги и Бентли, Ферари и Ролс Ројс.

Да бидам искрен, Фаик најверојатно би можел да се извлечеш со тоа што не работеше еден ден во својот живот - но во ретко интервју со „FourFourTwo“, тој рече дека долго време е во љубов со фудбалот.

"Играв фудбал уште од моментот кога се сеќавам, а од рана возраст секогаш уживав да излезам на теренот и да ја имам топката на моите нозе", рече тој.

"Моите родители отсекогаш ме поддржуваа да ми помогнат да ги остварам моите соништа да бидам фудбалер и ме тренираа психолошки и физички низ моите детски години, па затоа морам да кажам дека тие се мои модели".

Најчитани

Твитови