Исхрана со варени јајца: Минус 5 килограми за само една недела!

Супер ефикасна и леснa исхрана!

Зошто јајца?

 

Тие се богати со сите хранливи состојки кои имс се потребни на луѓето:

витамини: Б12, Б2, Б5, А, Е;

минерали: железо, цинк, калциум, магнезиум, калиум;

мононезаситени масти - 25%;

полинезаситени масти - 9,4%;

заситени масти - 18,1%.

Не заборавајте! Јајцата имаат малку витамин Ц, па исхраната треба да вклучува зеленчук и овошје кои се богати со аскорбинска киселина.

Многумина се плашат дека прекумерно конзумирање на јајца ќе доведе до зголемување на нивото на холестерол во крвта. Всушност, нивото на холестерол е многу мало засегнато од јајцата. Многу поопасни за телото се заситените масти и трансмасти.

Мени:

За време на диетата можете да почувствувате замор и поспаност - сето тоа поради ограничувањето на јагленохидратите. Секој ден обидете се да правите физички вежби за да се расположите и да согорувате повеќе калории.

1 недела:

Понеделник:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Секое овошје може (освен банани) и 2 парчиња леб.

Вечера: салата со варено пиле.

Вторник

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: салата со варено пиле.

Вечера: 2 варени јајца, салата и портокал.

Среда

Појадок: овошје (со исклучок на банани) и 2 варени јајца.

Ручек: парче со тврдо сирење, парче леб и домат.

Вечера: салата со варено пиле.

Четврток

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Секое овошје (освен бананите).

Вечера: салата со варено пиле.

Петок:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: сварен зеленчук и 2 варени јајца.

Вечера: риба ( печена или на скара) и салата.

Сабота:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Секое овошје (освен бананите).

Вечера: пилешка салата.

Недела:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Варен зеленчук со пилешко и доматна салата.

Вечера: Варен зеленчук.

2 недела:

Понеделник

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: варено пилешко и салата.

Вечера: 2 варени јајца, салата и портокал.

Вторник:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: Варен зеленчук и 2 варени јајца.

Вечера: риба на скара или печена и салата.

Среда:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: пилешка салата.

Вечера: 2 варени јајца, салата и портокал.

Четврток:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек: парче со тврдо сирење, 2 варени јајца и варен зеленчук.

Вечера: пилешка салата.

Петок:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: салата од туна.

Вечера: салата и 2 варени јајца.

Сабота:

Појадок: 1 грејпфрут и 2 варени јајца.

Ручек: пилешка салата.

Вечера: Секое овошје (освен бананите).

Недела:

Појадок: секое овошје (без банани) и 2 варени јајца.

Ручек и вечера: печено пилешко и зеленчук.

Не заборавајте да се консултирате со лекар пред да започнете со диетатa! Внимателно следете го вашето здравје.

Исхраната е навистина строга, но тоа ќе ви даде одличен почеток на вашиот живот!

Утрински рецепт за вкусен сладок појадок: Пита со јаболки, мед и ореви!

Комбинацијата на ровко тесто, јаболки, цимет и ореви и еднакво на совршенство!

1. Прво изрендајте ги јаболките, ставете мед и зачини и оставете ги да пуштат вода

и да се исцедат. Најдобро е да се стават во цедалка, а добиеното сокче е прекрасно за пиење.

2. Состојките за долното тесто ставете ги во сецко/мултипрактик и кратко промешајте,

додека да се добие ситна песоклива смеса. Тестото кратко размесете го низ раце и формирајте

топче. Ставете го во стреч фолија, а потоа во замрзнувач, на половина час.

3. Расукајте кора со големина на тавчето. Јас го користев калапот за колач на Делимано. Иако

тавчето не се лепи, од практични причини, секогаш тестото го расукувам на хартија за печење,

а потоа само го префрлам во тавчето.

4. Во исцедените јаболки, додадете ги мелени ореви и гризот и убаво промешајте. На крај

ставете ги и сецканите ореви. (Може наместо мелени ореви да се користи презла).

Распределете ги јаболките врз тестото во тавчето и притиснете ги малце.

5. Состојките за горното тесто ставете ги во мултипрактик и на кратко промешајте додека

да добиете песокливо тесто. Наросете го тестото низ раце врз јаболките. Благо притиснете

за да малце се залепат трошките тесто.

6. Се пече во загреана рерна на 180-200 степени, околу 20тина мин, односно да зарумени

кората.

7. Печената пита се остава малце да се излади во тавата и пота со помош на хартијата за печење, се вади и се посипува со шеќер во прав. Се сече на правоаголни штангли, со димензии по избор

Состојки:

Долен слој тесто

250 гр брашно

100 гр ладен путер

3 лажици ладна вода

3 лажици јогурт

2 лажици шеќер кристален

1 ванилин шеќер

1 лажичка пециво

Фил

6 средни црвени јаболки

3 лажици мед

1 лажичка цимет

1/2 лажичка морско оревче

50 гр сецкани ореви

80 гр мелени ореви

2 лажици гриз

Горен слој тесто

100 гр мелени ореви

150 гр меко брашно

3 лажици шеќер

100 гр ладен путер

 

извор: moirecepti.mk

Храна за луѓе кои добар дел од денот го поминуваат во канцеларија!

Ако добар дел од денот го поминувате во канцеларија, сигурно сте свесни дека долгорочното седење остава нездрави последици врз вашето тело.

За време на долгото седење, чувството на глад се зголемува, шеќерот во крвта се зголемува, како и крвниот притисок. Сето ова може да биде решено со соодветна храна.

Ананас

Покрај бананите, ананасот е еден од најпопуларните тропски плодови. Многу витални супстанции се скриени во него. Пред се, бромелаин, ензим кој го забрзува метаболизмот и дејствува против воспаление.

Покрај тоа, еден дел од ананасот ја покрива целата дневна потреба за витаминот Ц, што дополнително ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.

Како да го јадете ананасот: со пилешко и кари, со јогурт или во мешавина со банани или манго.

Маслиново масло

Маслиновото масло е многу здраво, бидејќи го намалува воспалението во организмот и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Како да го користите: сезонска салата, готвени јадења, за печење риба или зеленчук.

Куркума

Позната по интензивната портокалова боја, куркумата има одличен ефект врз целото тело. Овој зачин, меѓу другото, лечи воспаление и заштитува од Алцхајмеровата болест.

Секој ден треба да јадете барем малку куркума ако долго седите на работа и не се занимавате редовно со спорт.

Како да ја јадете куркумата: со палачинки, ориз и зеленчук, како зачин во готвени јадења или во колачи.

Бобичесто овошје

Можете да изберете јагоди, рибизли, боровинки: мали витамински бомби кои со редовна употреба ги намалуваат воспалителните процеси во телото благодарение на флавоноидите што ги содржат.

Покрај тоа, овие плодови се одлични за варење, ја зајакнуваат одбраната на телото и го забрзуваат метаболизмот.

Авокадо

Оваа овошје има највисок процент на маснотии, но не треба да се избрише од менито. Неговите незаситени масни киселини ги перцепираат мускулните клетки како здрави и се борат со маснотиите околу абдоменот.

Како да јадете авокадо: зачинет со сол и бибер, може да се наполни со топено темно чоколадо или да уживате во салати.

Мрсна риба

Лосос или јагула – овие риби содржат масни омега 3 киселини кои телото не може да ги произведе само. Есенцијалните масти се важни за многу процеси: за метаболизам и против воспаление.

Како да ги јадете: во сос од домати или на скара.

Ореви

Оревите содржат масни омега 3 киселини, а бадемите содржат многу антиоксиданс витамин Е. Според тековните истражувања, 60 грама бадеми дневно, се доволни за да се заштитите од дијабетес и кардиоваскуларни болести.

Како да ги јадете бадемите: со утрински мусли, солени.

Најчитани

Твитови