АНА БУНТЕСКА - ,,Оти секој чоек е напола сечен и среќа е да си ја најди полојната, таа со која цел ќе е со која свој ќе е слободен и среќен''

Да си најдиш чоек рамен на тебе

кој ќе ти ја љуби и сенката

кој и својата во твојата ќе ја гледа

и да те чува ко капка вода на рака

ко жеден чоек во пустина да те гледа

ко да си му зеница

ко да си нешто што не видел никојпат

таков чоек пиле да си најдиш

кој нема да ти се плаши оти ко другите не си

кој нема да ведни глава ко ќе викаш

кој тогаш глата ќе ти ја фати меѓу дланки

и ќе те замолчи со бакнеж

кој ќе ти биди изгрејсонце

а зајдисонцето рака в рака ќе го минувате

кој никогаш нема в постела грб да ти заврти

и со лоша мисла покрај тебе да заспие

таков пиле

таков да ми најдиш за себе

кој простум до тебе ќе стои ко ќе врни

и ко во животот молњи ќе ве навјасаат

кој ќе те покрие ко ми ти студи од болка

и кој ќе те нишка ко мало дете да си

кој твојата нежност ќе знај да ја види

и на твојот убав збор душата ќе му се топи

немој див чоек да земиш до себе

таквиот само ќе те умори и поболи

оти срцето твое ко памук е

и сиот јад ќе го збери

и телото ќе ми ти страда

и очите сјајот ќе ми ти го изгубат

убав чоек

рамен на себе да бараш

и колку и сама да си да не бираш шогоде

ниту да се пазариш за неговото внимание

да те остај своја да си

да те остај да пишиш оти тоа си

да не се плаши од твоите зборој на хартија

ниту од тоа дека силна знајш да бидиш

кој ќе ми те љуби и ко си со глата крената

и со нурната в земи ко не ти е арно

оти животов краток е

толку кус

шо на старост ќе ти се чини оти само си сонвал

оти ништо не било реално

зато времето да не си го губиш

ниту себе да се изгубиш во бркотници и објаснувања

кротко и мило да си го бараш она шо ти треба

она шо градината во умот ќе ти ја расцвета

а пилето во градите ќе ми ти го распеј

оти животот кус е

и горчлив знај да биди ко е чоек несреќен

и глата горе

тука е

оти секој чоек е напола сечен

и среќа е да си ја најди полојната

таа со која цел ќе е со која свој ќе е

слободен и среќен

слободен пиле...слободен и среќен

 

ПОЗНАТАТА ПИСАТЕЛКА ПИЈАНА: Јелена Бачиќ Алимпиќ предизвикала сообраќајна несреќа со 1,79 промили алкохол во крвта?!

Писателката наводно возела сузуки и возела со брзина над дозволената кога удрила во автомобилот со кој управувал В.Т. од Бешка.

Инцидентот се случил на 21-ви август околу 13 часот во улицата Браќа Поповиќ во Нови Сад. Соговорник од српски Телеграф тврди дека писателката возела со поголема брзина од дозволената и изненадно удрила во автомобилот на В.Т. и му причинила материјална штета од околу 100.000 динари. Исто така се вели дека Јелена е приведена на трезнење откако била тестирана и е утврдено дека наводно имала 1,79 промили алкохол во крвта.

Доколку возачот има од 1,61 до 2 промила алкохол во крвта тоа се смета за тешко пијанство, а доколку во таква состојба предизвика сообраќајна несреќа предвидена е парична казна, 15 казнени поени и забрана за управување со возилото од година дена, наведува изворот.

Од друга страна, Јелена демантира дека имала сообраќајна несреќа и тврди дека тоа е тотална измислица.

- Не, тоа не е точно. Господе Боже што се нема да измислат луѓето. Тренирав, бев до град да го направам тоа што требаше, како што се уплати за факултет, училиште и слично. Жива сум, здрава, се е во ред и тоа не е точно. Тоа се обични лаги и на тој што тоа го рекол, дај Боже да му се врати! Немаше никаков судар,не знам кој измислил такво нешто - порача Јелена Бачиќ Алимпиќ.

Писателката и поетеса Поповска: На плажа не се чита само, туку и се пишува книга

„Инспирацијата и мотивацијата не често знаат да се најдат кога најмногу се потребни, но едноставно секогаш се испреплетуваат кога е потребно, а тоа резултира со добро дело, роман или збирка поезија“, вака накратко го започна разговорот поетесата и писателка, по професија новинар, Ивана Поповска. Сончевиот и топол викенд Еxclusive.mk го искористи да го напушти главниот град и да се упати накај најисточното гратче во Македонија, преубавото Пехчево. Свежата летна атмосфера ја искористивме да се сретнеме со поетесата и писателка Ивана Поповска. Наместо на плоштад, разговорот околу нејзиното последно творештво, роман, го направивме во локалитетот „Парк езерце“ во непосредна близина на самиот центар на Пехчево. Раскошната природа и тоа како ни годеше за муабет, а адреналинот растеше од искуствата кои ги добивме од адреналинската патека, единствена во Македонија, а лоцирана токму тука, во Пехчево.

Ивана периодов работи на својот најнов роман кој е со љубовна содржина и веќе има напишано повеќе од шеесетина страници. Поповска низ насмевка вели дека на плажа не се чита само добра книга, туку се и пишува одлично дело. Летниот период го користи за одмор во родниот град, но сепак е посветена и на пишувањето. Додека се раѓа, полека но сигурно, нејзиниот најнов роман, таа се подготвува и за промоција, во септември, на својата стихозбирка насловена како „Плачат и најсилните“.

Сонцето полека заоѓаше, а свежиот воздух и ниските температури во вечерните часови се чувствуваа, па кратката облека брзо ја заменивме со подебела и потопла облека. Вечерта во Пехчево е свежа и пријатна дури и во лето.

Се поздравивме со Поповска со надеж дека повторно ќе се сретнеме во септември на промоцијата на „Плачат и најсилните“.

Пишува: Д.Б.

Најчитани

Твитови