Работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на Google!

Google навистина е магичен и често знае да ни ги олесни работите во животот и дилемите кои ги имаме.

Дефиниции, летови, патувања, шопинг – сѐ што ќе посакаме, можеме да најдеме таму.

Но, има некои работи кои треба да ги држиме настрана од пребарувачите.

14 работи кои треба да ги оставите на професионалците (или на вашата мајка):

1. Медицински симптоми

Најчесто ова е резултатот: имате неизлечива болест од најредок вид. Плус, уште 100 фотографии од вашата можна состојба, на кои можете да фрлите поглед и да го изгубите денот на неточни информации...

2. Поранешни партнери

Навистина? Што мислите дека ќе пронајдете? Дека ужасно му недостасувате и блог на кој ги запишува сите грешки што ги направил во текот на вашата врска?

3. Платата на работните места на вашите пријатели

Доколку тие сами сакаат да ја споделат таа информација со вас, одлично. Но, со копање по туѓите плати и нивно откривање, само си барате неволји. Посебно, по неколку чаши вино, испиени во нивно друштво...

4. Крајот на ТВ сериите

Освен, ако намерно сакате да си го уништите доживувањето, тогаш слободно. Само, немојте никогаш за тоа да пишувате на социјалните мрежи!

5. Сѐ што е поврзано со Кардашијан

Секако ќе дознаете што и да се случува со нивниот живот, не мора дополнително да губите време за тоа пред компјутерот.

6. Било што објаснето на „Urban dictionary“

Нема да биде убаво.

7. Мемиња

И, отиде цел ден во неповрат...

8. Вредноста на калориите од храната која штотуку ја изедовте

Разочарувачки.

9. Онлајн филмови

Освен кога е од некоја проверена страна. Во сите останати случаи, ќе закачите некој вирус. Крај на приказната. И на вашиот лап топ.

10. Цената на нешто што веќе сте го купиле

Сигурно ќе најдете некое место каде што е на попуст, но веќе е доцна...

11. Цената на работите кои никогаш нема да ги купите

Навистина сакате да знаете колку чинат тие златни слушалки од Dolce & Gabbana?

12. Идеи за подарок за вашите најблиски

Ако навистина ги познавате добро, ќе смислите нешто и сами. 

13. Оцена на ресторанот кој секогаш сте сакале да го посетите

Не се водете по тоа, бидејќи секогаш ќе се најде некој на кој му смета сѐ. Секогаш.

14. Прашања за вас

„Дали е нормално да ме интересираат апликации за онлајн запознавање?“ Google не е ваш психијатар. 

Битолчани заработија 3.5 милиони долари за изработка на револуционерна игра за мобилни телефони (ВИДЕО)

Се работи за нова мобилна игра која е се уште во развој. За нејзино завршување, потребен беше фонд од 1.5 милиони американски долари. Преку кампањи инвеститорите инвестираа преку 3.5 милиони долари во помалку од еден месец. На оваа игра работи и мал тим од Битола меѓу кои. Вести за играта веќе беа пренесени во многу светски медиуми меѓу кои и Форбс и Њујорк Тајмс. 

Се работи за игра која е со новата технологија  AUGMENTED REALITY, што значи дека преку камерата на вашиот мобилен телефон на реалната околина ќе гледате работи кои се дигитално додадени. Во случајот се работи за борбена игра, и како дигитално додаени работи се предвидените "непријатели" кои ќе треба да ги пукате преку копчињата на екранот на телефонот. 

Оваа игра може да биде хит во светот, нешто слично како што беше Покемон играта бидејќи се заснова на слична технологија. Преку видеото кое е како трејлер на играта може конкретно да видите за што се работи. 

Благодарение на тимот на програмери од Битола кои работат на оваа игра, ексклузивно за прв пат веста се пренесува и во Македонија. 

 

ВНИМАВАЈТЕ: Ако ви пристигне порака од овој профил на Фејсбук, не ја отварајте!

Новата измама се шири на Фејсбук која сака да ги измами корисниците на социјалните мрежи. 

Ако ви стигне порака или понуда за пријателство од Fabrizio Brambilla.

Кажете им на корисниците да не прифатат пораки на Месинџер од Fabrizio Brambilla.Тој има профилна фотографија со куче. Тој е хакер и го поврзал својот систем со твојот акаунт на ФБ. Ако некој од твоите пријатлеи го прифати ќе биде проширен и на твојот Фејсбујк. Затоа внимавајте, пишува во пораката која се шири на социјалните мрежи

Најчитани

Твитови