Стајлингот привлекува пари: Стајлинг за успех

Погрешно избраната облека за на работа може да ве чини многу повеќе од по некој презирен поглед. Еве како да ги избегнете модните грешки и да ја заработите почитта што ја заслужувате…

Изберете кежуал-облека, која не открива големи површини на телото, ниту пак истакнува одредени делови (гради, задник, нозе).

Немојте… да се облечете во ист стил од глава до петици 

Односно, немојте да претерувате со деталите, бидејќи ако вашата облека личи на костим (театарски, филмски, бапски), никој нема да ве сфати сериозно.

Немојте… премногу да ги истакнувате облините 

Изгледот на секси-секретарка може да се види таму каде што се гледаше и досега – во филмовите. Тесната облека е резервирана за слободното време и за посебни пригоди. Во спротивно, ризикувате да го вознемирите или да го навредите шефот и да предизвикате непријатни коментари.

Немојте… да носите премногу брендирана гардероба и детали

Етикета на блуза, на панталони, на сако, марама од познат дизајнер, очила за сонце, брендирана чанта или обувки… Сето ова може да изгледа провокативно во деловно опкружување, а колегите би можеле да помислат дека сте материјалист и сноб.

Го нарекуваат „Мал мајмун“: Момче, родено со опашка од 15 см (фото)

Локалните медиуми ова момче го нарекуваат Јанг Јанг, а неговото семејство му дало прекар „мал мајмун“.  Иако неговите родители инсистирале тој да не оди на операција, сепак овој месец момчето направило операција.

Овој израсток кај Јанг Јанг се развил уште кога бил ембрион, како резултат на деформација на нервите, пренесуваат кинеските медиумите.

Во првиот месец по раѓањето, ембрионот создава структура која се вика нервна туба, и за многу кратко време на грбот се формира тој израсток. Кај овој дечко се случило некое пореметување, кое не е многу сериозно. Мајката на момчето имала нормална бременост. Лекарите ништо не констатирале кај плодот, за време на бременоста. Кога се породила мајката на Јанг Јанг сите доктори во болницата биле во шок.

Неговата баба мислела дека момчето со тој деформитет ќе заработува многу пари, но Јанг сепак одлучи да направи хирушки зафат и да биде како сите останати луѓе.

Ретка снимка на група китови кои ловат ајкула (видео)

Во кристално чистите води во близина на брегот на Кронула, јужно од Сиднеј, снимена е спектакуларна глетка на група китови кои бркаат една ајкула. Она што ја прави оваа глетка уште поспектакуларна е фактот што се работи за китови од видот „Pseudorca crassidens“ или уште познати како лажни китови-убијци (поради нивната сличност со китовите-убијци кои припаѓаат на различен род) кои важат за мистериозни суштества поради тоа што многу ретко се забележуваат во дивината.

Овие китови растат од 3 до 5 метри во големина и се трети најголеми членови на семејството на океански делфини. По изгледот се многу слични на орките, односно китовите-убијци, со тоа што наместо црно-бели тие се црно-сиви. Исто како и орките, и овие китови напаѓаат и убиваат други китови, но според оваа снимка се чини дека одвреме навреме се гоштеваат и со ајкули.

Од оваа снимка не може точно да се идентификува видот на ајкулата, ниту пак официјално да се потврди дека навистина се работи за лажни китови-убијци, но според морскиот биолог Георгина Вуд нивната големина и боја одговара токму на тие предатори. Во секој случај, се работи за навистина неверојатна и ретка воздушна снимка.

Погледнете!

 

Најчитани

Твитови