Шекил О`Нил го најави враќањето на Коби Брајант во Лејкерс

Поранешниот центар на Лос Анџелес Лејкерс, Шекил О'Нил изјави дека неговиот легендарен поранешен соиграч Коби Брајант може да излезе од пензија и да се врати на терените за да ја освои титулата во тандем со Леброн Џејмс, кој ова лето оствaри трансфер во „Стејплс центарот“ од Кливленд Кавалирс.

Новинарите на „TMЗ“ го прашаа Шек дали ќе се врати од пензија за да ја освои титулата во тандем со „Кралот“, на што тој одговори: „Не, јас завршив, но Коби се враќа, колку што слушам. Коби се враќа, а вие сте го слушнале ова прво од мене“.

И покрај тоа што О'Нил го рече тоа во шеговит тон, веста гласно одекна и ја предизвика имагинацијата кај многу фанови на Лејкерс во целиот свет, кои се прашуваат како Леброн и Коби би функционирале во рамките на ист тим.

Брајант, носител на пет НБА прстени, се повлече на крајот на сезоната 2015/16 и досега не покажува знаци за враќање на активното играње кошарка. 

Можеби Шек знае нешто повеќе, или тоа беше само шега. Како и да е, неговата изјава одекна во целиот свет. 

Македонија без Димитријевиќ, Бугарија без Минчев

На десетина дена пред почетокот на ЕП од Дивизијата „Б", нашите кошаркари „Под 20" години во наредните два дена ќе реализираат уште две проверки.

За жал по стручниот тим предводен од селекторот Никола Василев, „црвено-жолтите" ќе патуваат (утре изутрина) во некомплетен состав.

Поради недоволно санираната повреда на бутниот мускул двете „контроли" во Софија ќе ги пропушти нашиот најдобар играч во овој состав, Ненад Димитријевиќ, што дефинитивно му создава дополнителни проблеми на нашиот стручен тим во реализација на планираните активности, пред се воигрувањето на Димитријевиќ со другиот дел од екипата.

Димитријевиќ и Петар Огњеновиќ беа двајцата играчи кои подоцна се приклучија во овој подготвителен период.

Не ги играа оние први контролни средби против селекцијата на Унгарија. А играа малку и на гостувањето во Тиват, каде младинскиот македонски состав разигруваше со селекциите на Црна Гора и на Русија.

Инаку првата „контрола" во Софија е предвидена за утре попладне, од 17. часот по македонско време. Ќе се игра во салата „Универзијада", додека пак вториот меч е закажан наредниот ден, а терминот ќе биде дополнително одреден по барање на селекторите Василев и Папазов.

Според последните информации од Бугарија, ослабени ќе бидат и домаќините, затоа што на повреда се пожалил нивниот најдобар кошаркар во оваа возрасна категорија, Љубомир Минчев.

Намирници кои треба да ги консумирате по тренингот

По напорниот тренинг, вашето тело има потреба од храна која ќе го закрепне и која ќе му даде сила. Затоа треба да направите паметен избор и да му обезбедите на организмот правилен внес на витамини, протеини, масти и други здрави состојки.

Затоа одлучивме да ви претставиме намирници кои мора да ги јадете по тренингот, доколку сакате да изградите цврсти мускули. 

Јајца

Јајцата се одличен извор на протеини и јаглехидрати, а тоа е она што му е најпотребно на вашето тело по тренингот. Јајцето не само што лесно и брзо се припрема, туку тоа е намирница која му ја овозможува потребната енергија на вашето тело.

Јогурт

Јогуртот е освежувачки млечен напиток кој содржи висок процент на протеини и кој позитивно влијае на вашата дигестија. Јогуртот овозможува подобро варење и ќе ви ја даде потребната енергија за функционирање. Една чаша јогурт содржи 11-13 грама протеини.

Банани

Ова суперовошје е одлична ужина која содржи мноштво витамини, од кои најзастапен е витаминот Б. Бананата е хранлива и многу брзо ќе ја надополни изгубената енергија.

Сушено овошје и ореви

Немате време за готвење? Неколку парчиња сушено овошје и ореви брзо ќе ја надополнат изгубената енергија и ќе го забрзаат процесот на закрепнување по интензивниот тренинг. Консумирајте бразилски ореви кои содржат минерали, селен, магнезиум и цинк.

Пилешко месо

Секако, пилешкото е одличен извор на протеини кои ќе ви овозможат моќна мускулна маса. Пилешкото можете да го припремите на безброј начини, па затоа бодибилдерите честопати велат дека кокошката за нив е крал на животните.

Најчитани

Твитови