Трет традиционален турнир во улична кошарка „Street Basket AK 2K17“

Во духот на спортот, а за подршка и мотивација на младите талентирани стреет баскет кошаркари, и оваа година традиционално по третти пат ќе се одржи турнир во стреет баскет во населба Автокоманда, организиран од невладината организација „Младите За“ и под покровителство на Општина Гази Баба.

Турнирот ќе се одржи на 1. јули со почеток од 10 часот на игралиштето во населба Автокоманда (спроти КАМ МАРКЕТ).

Право на учество имаат сите заинтересирани лица на возраст од 16 до 33 години, а екипите треба да се составени од 4 играчи, односно 3+1. Сите заинтересирани учесници може да се пријават на тел.077 682 445 најдоцна до 29.06.2017 година.

Поддржувачи на овој интересен настан кој го гради и развива спортскиот дух кај младите се: Град Скопје, Општина Гази Баба, РСБСП, HealthAlt, LePetitCafe, Градска Кафеана „Калабалак“, Енерџи Дринк Експлизив, FidGym, Боними и Скопско Овчо Сирење. Скопје Инфо е медиумски поддржувач на настанот.

Еурохопс тврди дека Теодосиќ оди во Чикаго

Специјализираниот кошаркарски сајт „Еурохопс“ објави дека Чикаго Булс се подготвени да понудат повеќегодишен договор за капитенот на Српската репрезентација Милош Теодосиќ. 

НБА великанот според нивни извори подготвува многу поголема понуда од онаа на московскиот тим (12 милиони евра за три години). Јурохопс наведува дека Џими Батлер барал да замине во Кливленд а во Чикаго секогаш добро се снаоѓале кошаркари од Југославија како Тони Кукоч и Никола Миротиќ. 

Теодосиќ во меѓувреме изјави дека сега сака да одмара и да медитира па потоа ќе одлучи како ќе продолжи во кариерата.

Антиќ и Мекејлеб на списокот на Давитков

Македонската кошаркарска репрезентација утре ќе го има првиот собир од подготовките за претквалификациите за Светското првенство закажани за август. Селекторот Јорданчо Давитков го објави поширокиот список со повикани играчи на кој се најдоа и Перо Антиќ и Лестер Бо Мекејлеб.

Список на кошаркари пријавени во ФИБА:

1. Војдан Стојановски

2. Горјан Марковски

3. Бојан Трајковски

4. Александар Костоски

5. Марко Симоновски

6. Кирил Николовски

7. Бојан Крстевски

8. Марјан Јанески

9. Перо Антиќ

10. Стојан Ѓуроски

11. Игор Пенов

12. Владимир Брчков

13. Ненад Димитријевиќ

14. Бобан Стајиќ

15. Љубомир Младеновски

16. Кристијан Николов

17. Адем Мекиќ

18. Александар Штерјов

19. Предраг Пајиќ

20. Андреј Маслинко

21. Ѓорѓи Чековски

22. Михајло Митев

23. Џордан Теодор

24. Лестер Бо Мекејлеб

Репрезентативците ќе тренираат во Скопје до 3 јули кога привремено ќе се преселат во Маврово. По 8 јули се враќаат во Скопје каде и ќе одиграат неколку пријателски натпревари.

На 10 и на 11 јули, репрезентацијата на Македонија ќе си ги одмери силите против соодветната селекција на Словачка, на гостински терен. На 15 јули Македонија ќе ја нагости Бугарија во Скопје. Потоа следи турнирот „Трофеј Македонија“ кој ќе се одржи во Скопје. На 20 јули македонската репрезентација ќе се надигрува со Португалија, ден подоцна против Холандија, а турнирот ќе биде затворен со натпревар против Босна и Херцеговина. Последен пријателски натпревар на македонската репрезентација во рамки на подготвителниот период ќе биде на 28 јули во Бугарија.

Во рамки на групата Ц, македонската репрезентација ќе се бори против селекциите на Косово и на Естонија за место во квалификациите за Светското првенство што во 2019 година ќе се одигра во Кина.

Најчитани

Твитови