Никогаш не се задоволувајте со лошо кафе, лоши пријатели или лоши мажи!

За некои работи во животот потребно е повеќе труд.

Во последно време, во мода е да се шири идејата дека е кул да не ви е гајле за ништо.

Луѓето сакаат да сте опуштени, да не се замарате. Сакаат да бидете лабави и се да прифаќате како што доаѓа. Тоа е супер идеја и начин на живот и оваа идеја треба ја спроведувате во некои делови од животот, но не секогаш и не секаде.

Постојат работи во животот кои никогаш не смеете да прифатите да бидат медиокритетни. За некои работи морате да се борите.

Луѓето кои не знаат како да живеат според своите стандарди ќе се обидат да направат да се чувствувате лошо за вашите сопствени. Тие ќе ве нарекуваат со секакви имиња. Тие ќе сакаат да се чувствувате себично само затоа што сакате да бидете среќни.

Но, ако го живеете сопствениот живот грижејќи се за тоа дали луѓето мислат дека се грижите премногу, тогаш ќе имате лабав, но многу досаден живот.

Ако страста ги плаши луѓето, заминете си. Ако вашата енергија е премногу за некого, исфрлете го од вашиот живот. Ако тоа што сте јасни и гласни за тоа што го сакате се смета за премногу, тогаш продолжете да барате.

Вашиот живот треба да е одраз на работите кои ги сакате најмногу и она што ве прави среќни. Не треба да се плашите да го кажете тоа. Ако се однесувате како да не ви е гајле, тогаш ќе добивате работи за кои навистина не ви е гајле. Толку е едноставно.

Постојат милион работи врз кои не можете да имате контрола и за кои не треба да се замарате. Поголемиот дел од тие работи се поврзани со другите луѓе и за тоа што тие мислат. Треба да се ослободите од очекувањата на дугите луѓе, затоа што тоа што го прават луѓето е нешто што не можете да го промените.

Она што можете да го направите е да одлучите што ќе дозволите да влезе во вашиот живот. Вие имате контрола врз стандардите за живот кои вам ви се важни.

Затоа, не се задоволувајте со лоши пријатели кои ве користат. Не се задоволувајте со лоши мажи кои никогаш не ги исполнуваат ветувањата. И никогаш, ама баш никогаш не се задоволувајте со лошо кафе. Тоа ќе ви го уништи денот.

Животот е прекраток за да си ја трошите вашата енергија на работи кои постојано ве исцрпуваат. Затоа престанете да глумите дека не ви е гајле за ништо и фокусирајте се на тоа што можете да направите за да бидете среќни.

Што ги нервира келнерите?

Како резултат на големата невработеност во нашата држава, многу млади момци и девојки, но и повозрасни луѓе одлучуваат да се вработат како келнери во некој кафе бар, затоа што тоа е единствената работа која лесно може да се најде. И покрај тоа што платата не е голема, на некои луѓе им е неопходна за да си ги покријат трошоците за кирија или за студирање.

Оние кои немале потреба да ја работат оваа работа, сметаат дека буквално секој може да биде келнер. Но, во реалноста келнерите, покрај тоа што работат физичка работа, трошат многу енергија и на меморирање на стотиците нарачки во текот на денот, а за возврат очекуваат поголема почит од своите муштерии.

Еве неколку ситуации во кои келнерите се чувствуваат понижено од страна на своите муштерии:

„Колку треба?“

Келнерите се чувствуваат навредено кога муштеријата ќе им ги фрли парите на маса уште пред да ја добие сметката. Гостите очекуваат дека келнерот треба на памет да ги знае сметките од сите маси и прашуваат колку чини тоа што го пиеле.

Така излегува дека келнерот не бил доволно брз (и покрај тоа што давал сé од себе за да биде), па се случува гостинот да нема трпение да ја почека сметката и да остави помалку пари.

„Немам ситно“

Точно е дека келнерите работат со пари и треба да имаат ситно во секој момент за да враќаат кусур. Но, невозможно е келнерот да има ситно ако сите муштерии плаќаат со илјадарки за сметка од 80 денари. Па тогаш келнерот, ако е сам на смена, треба да трча низ маало и да бара да му раситнат пари во локалните продавници, обложувалници, банки…

„Многу ви се високи цените“

Кафе баровите се во приватна сопственост и за цените на пијачките одлучуваат нивните сопственици. Тоа значи дека дури и келнерот да сака цените да бидат пониски, за жал нема моќ да ги промени. Неговата работа е да го внесе артиклот во компјутер, да ве послужи, да ви ја одржува масата чиста и да ви донесе сметка. Толку!

Правење неред на масата

Гостите седнуваат во кафе бар за да се релаксираат, да се видат со пријателите и да се освежат со една кафе пауза. Келнерите треба да бидат љубезни и услужливи со своите муштерии и да ги исполнуваат нивните желби за да бидат тие задоволни од услугата. Меѓутоа, само затоа што седнувањето во кафе бар кошта пари, не значи дека гостите треба намерно да истураат шеќер и кафе по масата или да кинат хартија на ситни парчиња. Келнерите навистина немаат време да раскреваат сè што муштериите ќе остават зад себе.

Работи кои само Стрелците можат да ги разберат

Стрелецот е највеселиот и најоптимистичниот знак во целиот хороскоп. За нив депресивен ден скоро и да не постои. Креативни, полни со идеи и секогаш иновативни, Стрелците се луѓе кои секој би сакал да ги има покрај себе.

1. Тие сакаат да подаруваат разни подароци, па затоа не чудете се ако добиете подарок од некој Стрелец, иако сте го запознале неодамна. Тие ги сакаат луѓето и сакаат да им измамат насмевка на лицето, па затоа подарувањето им е омилен начин за да успеат во тоа. А понекогаш самата насмевка е голем подарок, нели?

2. Кога сите нивни пријатели се тажни и нерасположени, Стрелците се спротивно од нив. Иако ова може да предизвика нервоза кај нивните пријатели, тие нема да го сменат начинот на кој гледаат на светот – преку розови очила.

3. Стрелците се вечни мислители! Тие сè што направиле или кажале веќе го испитале и испланирале во својата глава и никогаш нема да бидат задоволни.

4. Не сакаат да губат, па запомнете го ова ако се натпреварувате со нив. Стрелците не сакаат да губат ниту во животот, па затоа ќе се борат до последен здив за она што сакаат да го добијат.

5. Покрај тоа, Стрелците може да бидат неверојатно упорни и тврдоглави, особено ако им криете нешто. Мораме да ве предупредиме – помирете се со фактот дека на крајот на свој начин ќе ве натераат да им признаете се.

6. Познати се по тоа што носат вино на заедничките собирања, бидејќи не се успешни готвачи. Затоа ја избегнуваат кујната и се држат до посигурни нешта.

7. Никогаш не им е јасно како на нивните пријатели понекогаш може да им биде досадно. Па, има толку многу интересни работи околу нас за да ни биде досадно.

Најчитани

Твитови