Делови од телото од кои мажите се срамат во креветот

Жените не се единствени кои имаат комплекси поврзани со телото и изгледот. Новите истражувања покажуваат дека и голем број на мажи се незадоволни со својата појава.

Американскиот универзитет Чепмен ги анализирал резултатите на пет национални истражувања во кои учествувале 100 илјади машки испитаници. Резултатите покажуваат дека 40% од нив не се задоволни со својот физички изглед.

Поголемиот дел од мажите чувствуваат дека во друштвена природа, другите луѓе ги проценуваат на основа на нивниот изглед, поради кој тие се чувствуваат лошо.

Дури 20% од хетеросексуалните мажи со нормална телесна тежина признале дека кријат по некој дел од телото во текот на сексуалниот однос. Тоа е најчесто стомакот, а не се чувствуваат удобно и кога некој ги гледа директно во градите, задникот, колковите и гениталиите.  

 

Студијата покажала дека: 30% од хетеросексуалните мажи не се задоволи со големината на своите мускули, 23% од мажите се заинтересирани за пластична хирургија, 61% од мажите чувствуваат дека се проценувани врз основа на нивниот физички изглед и 39% од мажите се преокупирани со својот изглед во секојдневието.

“На истражувачите им беше јасно дека и мажите имаат комлекси за тоа како изгледаат, но беше изненадувачки фактот дека голем број на мажи се незадоволни со својот изглед, тежина и мускули” – вели д-р Дејвид Фредерик, водичот на истражувањето.

Мажите се свесни дека жените не ги интересира изгледот во толкава мера, кога е во прашање потрагата по животен партнер. Меѓутоа, тие се свесни дека тој фактор е важен кога се во прашање краткотрајните афери, поради кои чувствуваат притисок да изгледаат најдобро што можат.

Девојките раскинуваат поради ова: Нешта за кои НИКОГАШ не треба ДА ПРАШАТЕ

Многу често жените добиваат многу незгодни и непријатни прашања кои прават тие да се чувствуваат лошо и непријатно, наместо непријатно да се чувствува оној кој ги поставил.

Се стремиме да бидеме подобро и почовечно општество, па затоа има прашања кои никогаш не треба да и ги поставите на една жена.

Да ја прашуваш зошто се здебелила

Можеби сака да јаде, можеби е среќна со таа килажа. Можеби има проблем со хормоните, можеби има некаков дисбаланс или проблем со тироидната жлезда. Што и да е, не е твоја работа.

Да ја прашуваш зошто вежба кога е слаба како гранка

Можеби тоа е нејзин филтер на негативна енергија за да побегне од лошиот ден и од себе. Можеби трча за да заборави на лоши работи. Можеби сака да биде здрава. Можеби ужива во тоа и трча без причина. Што и да е, не е твоја работа.

Да ја прашуваш колку заработува

Парите не се репер за ништо и не знаеш колку се мачи на работа. Со нејзината плата не ги плаќаш твоите сметки и не пазаруваш, па затоа, колку и да заработува, не е твоја работа.

Да ја прашуваш зошто е сама

Затоа што можеби одбрала да биде сама. Можеби го чека правиот. Можеби уште закрепнува од последното скршено срце. Можеби веќе и е доволно тешко и се плаши дека нема да го најде вистинскиот. Можеби во глава и се вратат 100 слични прашања. Што и да е, не е твоја работа.

Да ја прашуваш зошто се развела

Затоа што ниту ти, ниту пак другите знаат што се случува зад вратите на нечиј дом. А ѕидовите не зборуваат, па ти можеш само да погодуваш, осудуваш, жалиш, осудуваш и проценуваш. Да велиш: „Го остави, а тој и даде се“. Да велиш дека е курва или распуштеница. А ти не си личноста на која таа треба да и го отвори своето срце и да одговара зошто, пособено поради тоа што позади разводот никогаш не стои само едно „затоа што“ и само една вистина. Што и да е, не е твоја работа.

Да ја прашуваш зошто досега не родила дете

Можеби не сака. Можеби сака, а не може. Можеби веќе телото и е исцрпено од обиди, терапии, стравови и надежи. Можеби мисли дека се уште не и е дојдено времето. Можеби не се чувствува подготвено, можеби се плаши дека нема да биде добра мајка, можеби се случило нешто лошо па сака да почека. Што и да е, не е твоја работа.

Да ја прашуваш кога ќе роди второ дете

Можеби не сака второ дете. Можеби едвај го родила и првото. Можеби имала операција и не може пак да остане трудна, а ти тоа не го знаеш, а и не треба да го знаеш. Што и да е, не е воја работа.

Да ја прашуваш каде е маж и кога ќе ја видиш излезена со другарките

Па сигурно не го чува во џеб. Бракот не е ланец. Ниту патолошка љубомора, ниту пак кафез. Бракот не е шпионажа. Каде и да е маж и, не е твоја работа.

Да ја прашуваш „Зошто си сама?“ кога ќе ја видиш сама во парк, во кафуле, ресторан и слично

Знаеш, има луѓе кои имаат потреба да бидат сами. Можеби немала со кого да излезе па излегла сама, можеби сакала да биде сама со себе и да си чита книга на раат. Што и да е, не е твоја работа.

И знај…

Се додека со неа не го делиш станот, трошоците, лебот, кредити, грижа за деца и родители, се додека нејзиниот стомак, задник, матка и јајници не ги носиш на твоите коски, се додека од твоите очи не теча нејзините солзи, се додека твоите раце не го трпат товарот на нејзините раце или се додека во твојата глава не се наоѓаат нејзините грижи – немаш право да ја прашуваш за ниту една од овие работи.

Посветени сте на работата, но не и на сонот? Последиците доколку спиете помалку од 6 часа

И додека вашите когнитивни способности се бавни, вашите бесни реакции можe брзо да испливаат на површина. Без разлика на тоа кои се причините за вашиот недостаток на сон, ова се последиците од тоа.

1. Бавни реакции

Мислете брзо! Единствениот проблем е што не можете, а научниците откриле дека луѓето кои спијат во просек 6 часа на ден имаат слични когнитивни способности како луѓето кои остануваат будни 48 часа. Со други зборови, тие имаат доста бавни когнитивни способности. Недостатокот на сон не влијае само на вашето краткотрајно помнење, туку и на вашата способност да се фокусирате, што пак и наједноставните активности ги прави доста потешки.

2. Лутење и бес

И додека вашите мисли се бавни, вашиот бес брзо излегува на површина. Недостатокот на сон ги прави емоционалните центри на вашиот мозок и до 60% реактивни. Со други зборови, тоа може да ве попречи во одредувањето на сопствените чувства, односно да не реагирате на соодветниот начин, како возрасна личност.

3. Прејадување

Ах, тие мали закуски по полноќ. Кога не одите да спиете на време, хормонот грелин, кој ви кажува кога сте гладни се зголемува, додека се намалува лептинот, хормонот кој сигнализира кога сте сити.

4. Трошење пари

Се сеќавате кога ја потрошивте пола плата во еден ден? За тоа можете да ја обвините ненаспаноста. Работата на префронталниот кортекс, подрачјето во мозокот кое е одговорно за контролата на импулсите, сериозно се нарушува кога не спиеме доволно. Со други зборови, поздравете ја лошата процена и делувањето без размислување за можните последици.

5. Брзо стареење

Бјути сонот е многу важна работа. Како прво, така ќе го ублажите/спречите создавањето на темни кругови околу очите, појавата на нечистотија на лицето, но и ќе го спречите пребрзото стареење на кожата. Кога не спиеме доволно, нашето тело испушта кортизол, хормон за стрес. Во големи количини, кортизолот го разградува колагенот, протеин кој ја прави нашата кожа мазна и затегната.

6. Настинка

Едно истражување откри дека луѓето кои спијат помалку од 6 часа дневно, имаат дури до 4 пати поголема веројатност дека ќе настинат, за разлика од оние кои спијат од 7 до 9 часа.

Најчитани

Твитови