Преку викенд на Водно пешки или со автобус

Забраната ќе се воведе на 25 ноември, ќе важи во деновите на викендите и за време на државните празници, а ќе се применува во една насока, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно.

Од наредниот викенд Град Скопје ќе го спречи движењето со автомобили на Водно. Со години наназад колони автомобили се движеа по патот кон и од Средно Водно секој викенд, а паркиралиштата и сите приодни патишта беа преполни со паркирани коли. Шумата, наместо да биде место каде скопјани можеа да избегаат од загадениот град и врева, да се рекреираат и релаксираат во спокојна атмосфера, стануваше центар на сообраќаен хаос. Ретко кој користеше градскиот автобус, затоа што на повеќето граѓани им беше полесно да се повозат до Водно, наместо да пешачат и да ги научат своите деца да уживаат во природата.

Апелите на рекреативците и вљубениците во природата до претходната градска власт останаа залудни. Новиот градоначалник Петре Шилегов, забраната за движење возила на патот до Средно Водно ја најави како една од првите мерки по преземањето на функцијата. Забраната ќе се воведе од наредниот викенд, 25 и 26 ноември, ќе важи во деновите на викендите и за време на државните празници, а ќе се применува во една насока, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно. Со неа нема да бидат опфатени автобусите на ЈСП „Скопје“, возилата на полицијата, противпожарната бригада, итната медицинска помош, возилата на штабовите за итни интервенции, како и на возилата со посебни одобренија.

Ќе се воведат две шатл- линии кон Водно

-За да им излезе во пресрет на граѓаните што сакаат да се рекреираат на Водно. Градот Скопје ќе воведе 2 нови пробни автобуски линии што ќе сообраќаат по принципот на шатл-линии, односно, автобусите ќе се полнат со патници на почетната станица и ќе возат без застанување до Средно Водно. Едната автобуска линија ќе тргнува од пред катната гаража на на улицата Свети Кирил и Методиј, а втората од паркингот кај Цветниот пазар. – информираат од Град Скопје.

Од двете локации ќе има по шест тргнувања дневно во викендите и тоа во автобусот со број 25А ќе тргнува од кај катната гаража во 9:20, 10:00, 10:50, 11:50, 12:50 и во 13:50, а оној со број 25Б ќе тргнува од кај Цветен пазар во 9:30, 10:10 , 11:10, 12:10, 13:10 и 14:10 часот.

Освен двете нови пробни автобуски линии, граѓаните ќе можат да ги користат и двете постојни автобуски линии – линијата со број 25 до Средно Водно и линијата со број 28 до паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“.

За претходната власт ова решение беше многу сложено

Да потсетиме дека претходната локалната власт сметаше дека целосното исклучување на сообраќајот преку викенд е многу компликувано решение, дека треба да се направи широка анализа, а освен тоа, согласност за таков сообраќаен режим, треба да се добие од сообраќајната полиција.

Од Град Скопје, на еден месец пред локалните избори за “Слободен печат“ тврдеа дека немаат иницирано, ниту пак разгледувано можност за затворање на сообраќајот на Водно за време на викендите. Набрзо потоа тогашниот градоначалник Коце Трајановски, оваа идеја, за која осум години додека беше прв човек на градот не стори ништо да ја спроведе, ја вметна во својата изборна програма.

Придружете ни се Facebook > 

-Град Скопје , согласно физичкиот капацитет на сообраќајната мрежа и паркиралиштата има воспоставено сообраќаен режим и истиот треба сообраќајната полиција да го регулира во рамки на зацртаните можности во сообраќајниот режим за Водно. Град Скопје перманентно, реализира мерки кои се во функција на подобрување на условите за прием и престој на посетителите на Водно. Една од главните мерки за намалување на гужвите во текот на викендите е воведувањето на редовната автобуска линија, која им овозможува на граѓаните и со јавниот превоз да се искачат до Средно Водно.-изјавија од Град Скопје за „Слободен печат“ кон средината на септември.

Пристигна првиот снег во Македонија

Висината на снежната покривка во осум часот во Крушево изнесува два сантиметри, а во Маврово и Лазарополе по еден сантиметар, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Минимални температури утрово се движат од минус четири во  Маврово, минус три во Крушево, минус два во Лазарополе и Ѓуриште, нула во Пожаране, Тополчани, и Берово, еден степен во Крива Паланка, Охрид и Претор, два во  Виница, Прилеп и Куманово, три Скопје Петровец, Битола, Штип и Тетово, четири во Струмица и Скопје, пет во Демир Капија и Дојран до седум степени во Гевгелија.

Под влијание на влажна и студена воздушна маса во текот на ноќта насекаде во земјава предизвика облачно време со повремени локални врнежи до дожд кои повеќе беа застапени во западните и северните делови. Во текот на изминатите 24 часа најмногу дожд е наврнат во Охрид – 14 литри на метар квадратен.

На планините и повисоките места врнежите од дожд поминаа во снег. Врнежите беа поинтензивни во западните и југозападните делови. На планините и повисоките места се формира и снежна покривка. Дуваше умерен а на повеќе места засилен северозападен ветер, кој во Пелагонија,Скопската котлина и Штипскиот регион достигнуваше брзина од 43 до 54 километри на час.

Утринава насекаде во земјава времето е облачно, студено и ветровито. Дува умерен, а во штипскиот регион засилен северозападен ветер кој достигнува брзина 58  километри на час.

Времето во текот на денов ќе биде променливо облачно и студено, претпладне со повремен локален дожд со послаб интензитет, а на планините и некои повисоки места со слаб снег. Ќе дува на повеќе места засилен северен ветер, што ќе предизвика позначителен пад на дневната температурата и ќе се движи во интервалот од два до девет степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и студено време, претпладне со услови за слаб дожд. Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер. Температурата ќе достигне до пет степени.

Од УХМР најавуваат дека во наредните денови следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури кои на места ќе се спуштат под нула, а дневните ќе бидат во пораст.

Три деца од две скопски училишта заразени со жолтица

Три деца од две училишта во скопската населба Ѓорче Петров се разболеле од заразната жолтица А, објавува Факултети.мк.Епидемиолозите од скопскиот Центар за јавно здравје, велат дека случаите се неповрзани, односно децата не се разболеле едно од друго. За да не се шири хепатитисот во училиштата се преземаат вонредни хигиенски мерки, а направена е и дезинфекција. Лекарите апелираат многу да се внимава на хигиената во училиштата, но и на хигиенските навики на децата за да не се појавува заразата. Жолтица А е вируско заболувањето кое се пренесува по фекално-орален пат, а се појавува особено во лоши санитарно-хигиенски услови. 

Училиштата не се извор на заразата 

- Во овие случаи извор на заразата не се училиштата, но секако преземени се сите мерки за да не се шири вирусот меѓу децата. Во училиштата е направена дезинфекција, одржавме едукативни предавања за болеста и заштита од неа, а запознаени се и родителите и професорите. Кадарот е задолжен да проверува дали децата си ги мијат рацете по користење на тоалетот, а при влез и излез од училиштата се користат средства за дезинфекција - вели д-р Љуљзиме Бајрами, епидемиолог во Центарот за јавно здравје. 

Инаку, во едното училиште жолтицата пред неколку недели разболела едно дете од седум и едно од 14 години, кои немале контакт меѓу себе, а оделе и во различни тоалети во училиштето. Во другото последната недела болен е седумгодишник. 

Се пренесува и од човек на човек 

Човекот е единствен резервоар на хепатитис А. Тој може да е заболен со типични симптоми, со нетипични или да е болен а да нема симптоми. Вирусот може да се најде во столицата, крвта, жолчката, а поретко и во урината на заболениот. 

Инкубација односно времето што поминува од моментот на влегување на вирусот во организмот до појавата на првите симптоми на болеста е 15 до 50 дена (најчесто околу 30 дена). Заболениот од жолтица го пренесува вирусот во текот на втората половина од инкубацискиот период, а со појавата на симптомите на жолтицата заразноста почнува да се намалува, односно трае неколку дена по појавата. 

Од човек на човек болеста може да се пренесе и со директен контакт, кој се остварува преку раце контаминирани со фецес во кој се наоѓа вирусот. Исто така, инфекцијата се пренесува и со индиректен контакт преку загадени предмети за лична или за општа употреба. 

Децата најподложни на жолтица А 

Децата, објаснуваат од Институтот за јавно здравје, се најмногу подложни на овој тип зараза. Ако еднаш се прележи жолтица, објаснуваат лекарите, стекнатиот имунитет траен, најчесто доживотен.

Болеста се препознава по: покачена телесна температура, слабост, губење апетит, гадење и повраќање, а понекогаш и пролив. Може да се јави болка под десниот ребрен лак, а по неколку дена од појавата на првите симптоми може да се забележи темна урина (боја на пиво), столица со светла боја и појава на пожолтување на кожата и белките на очите. Најчесто симптомите исчезнуваат за 1-2 недели, но целосното закрепнување трае подолг временски период, од четири до шест недели. 

Колку ќе бидат изразени симптомите на болеста зависи од здравствена состојбата на заболениот, т.е. неговиот имунитет и дали има други болести, но и од неговата возраст. Во детската возраст посебно во првите години од животот, болеста често е блага, и може да помине речиси незабележливо. Меѓутоа, инфекција кај возрасните лица може да добие потешка форма.

Најчитани

Твитови