Вистинска приказна: Скопјанец пие нови експериментални лекови и за неколку дена заработува една просечна плата!

Од колега разбрав дека во Институтот за фармакологија и токсикологија во клиничкиот центар во Скопје, доброволно можеш да се пријавиш како “експериментално глувче“ и добро да заработиш.

Врз триесетгодишниот скопјанец, три години се тестираат разни видови на лекови.

“Вработен сум во една приватан фирма, а во Институтот доаѓам на повик на лекарите. Во клиниката, зависно од лекот кој ми се дава, останувам и по три дена. Во секој случај овие пари ми се добродојден ”, раскажува нашиот соговорник.

Според него, месечно од овој бизнис може да се заработи и една просечна плата, во зависност од лекот.

„Откако ќе го испиете лекот, докторите ви ја следат здравствената состојба, постојано се мери притисокот, телесната температура. Изолирани сте од надворешниот свет, дозволено е дружба со другите луѓе кои исто така се дојдени за тестирање. Обично времето ни поминува играјќи некои друштвени игри. Досега од испитувањата ми се има јавено осип, вртоглавици и повраќање, но тоа е подносливо, објаснува скопјанецот, чиј идентитет согласно Законот нема да го откриеме.

Пред едно лице да биде ставено на оваа листа тој подлежи на ригорозни здравствени контроли. Само исклучиво здрави лица можат да бидат испитаници врз кои се аплицира лекот. За сите генерички лекови се прави студија на биоеквивалентност. Цел свет користи генерички лекови. Ново тестирање на лек врз истиот испитаник, како што објаснуваат докторите, може да се врши само ако поминале два месеци од претходното аплицирање на друг вид лек, велат од Институтот.

Зависно од лекот кој треба да се анализира различна е групата врз која треба да се аплицира истиот. Максимум групата треба да брои 70 испитаници, а долната граница не може да биде помала од 20 луѓе. Тие по давањето на лекот 24 или, пак, 48 часа се под постојан лекарски надзор и престојуваат во Институтот. Постојано се во придружба на медицинско лице дури и кога одат во тоалет. Засега како што тврдат лекарите не се регистрирани фатални нус појави од лекот што се тестира врз луѓето.

Секој ден задолжително секој мора да конзумира по 5 ореви: Еве и зошто!

Според најновите истражувања, секојдневното конзумирање по неколку ореви е одличен начин да се заштитиме од болестите на срцето. Само четири часа откако сте јаделе ореви или испиле масло од орев, нивото на холестерол и флексибилноста на крвните садови се подобруваат, откриваат лекарите. Редовното конзумирање на ореви е од клучно значење за максимален ефект, велат научниците, односно ако консумирате неколку ореви или масло од орев четири дена во неделата, можете значително да го намалите ризикот од срцеви заболувања.

Сепак, ова истражување не е најстариот документиран случај во кој оревите се сметаат за супер корисни за телото. Дури и старите Римјани сметале дека оревите го подобруваат либидото. Древните Британци лечеле ментални болести, сметајќи ги оревите за добри поради нивниот изглед кој личи на мозок.

Значи, како да внесете повеќе ореви во исхраната?

Покрај очигледното- чистење и грицкање –  оревите можете да ги искористите во салати, шејкови, домашни мафини или енергетски крекери. Така, вашата храна ќе има дополнителна доза на невропротективни соединенија, вклучувајќи витамин Е, фолна киселина, мелатонин, омега-3 масна киселина и антиоксиданти.

Оревите го стимулираат производството на трипсин и химотрипсински ензими, кои се меѓу најсилните дигестивни ензими произведени од човечкото тело. Ако изедете само неколку ореви, телото дополнително ги произведува тие ензими кои потоа се апсорбираат во крвотокот и помагаат за чистење на крвниот и лимфниот систем.

Симптоми кои укаќуваат дека имате проблем со црниот дроб!

Ако вашиот црн дроб е оштетен, можно е да почувствувате болка во пределот на стомакот која пациентите ја опишуваат како прободувачка или пулсирачка

Правилното функционирање на црниот дроб е од витално значење за нашето здравје. Меѓу другото, црниот дроб ја прочистува крвта од алкохолот и лековите и ги неутрализира отровните супстанци, ги синтетизира основните телесни протеини, како што се протеините што го спречуваат згрутчувањето на крвта и протеините кои се борат против инфекции. Освен тоа, доставува хранливи материи во крвта.

Поради тоа, важно е да ги препознаете можните знаци на оштетување на црниот дроб…

1. Замор

Хроничниот умор и исцрпеност се најчестите симптоми на оштетување на црниот дроб. Лекарите претпоставуваат дека уморот и исцрпеноста настануваат како нус-производ од неврохемиските промени во мозокот и хормоналната неурамнотеженост. Заморот се јавува поради зголеменото ниво на токсични материи во крвта кои црниот дроб не може да ги отстрани поради намалената функција.

2. Сува кожа

Иритираната кожа и осипот се уште еден потенцијален знак на оштетување на црниот дроб. За да биде здрава, на нашата кожа и’ треба влажност што ја обезбедува преку телесните течности. Кога не добива доволно течности, не е невообичаено кожата добие поинаков изглед, како на пример црвенило на дланките и стапалата, жолта слузокожа, необјасниви темни или светли дамки на одредени делови од телото.

3. Болка во стомакот

Ако црниот дроб ви е оштетен, можно е да почувствувате болка во пределот на стомакот. Пациентите оваа болка ја опишуваат како прободувачка или пулсирачка. Таа ќе исчезне само со соодветно лекување на главниот проблем. Долгорочната употреба на лекови на своја рака може да доведе до оштетување на црниот дроб. Ако имате упорна болка што може да се опише на овој начин, а подолго време користите лекови, побарајте лекарска помош.

4. Мачнина или повраќање

Една од главните функции на црниот дроб е да ги отстранува сите токсични супстанции од телото. Кога таа функција е нарушена, може да се јават голем број проблеми, вклучувајќи и ненадејни промени во нормалното варење и метаболизам. Црниот дроб е голем орган во дигестивниот систем, па секоја состојба на црниот дроб се манифестира и преку проблеми со варењето. Мачнината и повраќањето се чести последици од насобирањето отрови што црниот дроб не може да ги елиминира.

5. Отечен стомак

Оштетувањето на црниот дроб го нарушува нормалното снабдување на органите со крв, што создава притисок во околните вени. Околните вени се одговорни за транспорт на крвта од слезината и цревата до црниот дроб. Прекинот на овој процес доведува до качување на крвниот притисок, состојба позната како портална хипертензија. Поради порталната хипертензија, во абдоменот се насобира течност и оваа појава се нарекува асцит. Асцитот може да настане и поради неспособноста на црниот дроб да синтетизира некои други крвни протеини.

6. Жолтица

Оштетувањето на црниот дроб може да доведе и до промена на бојата на очите и кожата. Ова се случува поради насобирање на жолчниот пигмент, познат како билирубин, кого црниот дроб не може правилно да го разложи. Жолтилото на очите и кожата се вика жолтица. Освен промени на изгледот на очите, жолтицата има и други симптоми, како што се темна урина, осип на целото тело и когнитивни оштетувања.

Добрата вест е што црниот дроб е многу прилагодлив орган, кој честопати може да се излечи самиот себе. Ако забележите некој од овие симптоми, консултирајте се со лекар. Како и за другите заболувања, и тука важи правилото: што побрзо се открие толку поуспешно и поефикасно е лекувањето.

Најчитани

Твитови