Siri спаси човек по сообраќајна незгода во ладниот пустински дел од Невада!

Паметниот Apple часовник не е единствениот уред на компанијата кој спасува животи..

Покрај Apple часовникот, како и инциднетот со iPhone 5S, виртуелниот асистент на компанијата, Siri, се придружи на групата гаџети кои успеаа да им помогнат на своите корисници во "живот или смрт" ситуација. 

На 7 декември, Nate Felix го возел својот џип во пустинскиот дел од Невада, кога одеднаш возилото се превртело. Пробувајќи да излезе од возилото, Felix не само што бил во голема болка, туку и скршил два пршлени, кои го оставиле парализиран од вратот надоле. Покрај повредите, Felix бил загрижен и за ниските температури кои се типичните за ноќите во Невада. Како придружба го имал само своето куче, кое лежело до него за топлина, но сфатил дека тоа нема да биде доволно за да ја преживее ноќта. До него, немало никој за да му помогне. Никој, освен Siri.

Додека Felix незнаел каде е неговиот iPhone уред за да побара помош, се обратил на неговиот виртуелен асистент да побара било кого од неговите контакти, но за жал повиците не биле успешни. Конечно, Siri успеала да се јави на 911 и да побара помош.

Кога пристигнала спасувачката екипа, Felix бил со хеликоптер пренесен до болница и пуштен по само четири дена. Иако сега му е потребна инвалидска количка за да се движи, Felix е среќен што е жив.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

Причини зошто објавувањето фотографии од вашите деца на социјалните мрежи е ризично!

Истражувањата покажале дека просечните мајка или татко објавуваат речиси 300 фотографии од нивните деца годишно. Бројот на споделени фотографии од деца се зголемува секоја година, па додека тие да тргнат на училиште голема е веројатноста од нив да има илјадници фотографии онлајн. Документирањето и објавувањето на среќните моменти од животите на децата е тренд што го следат многумина, но овој тренд не е толку безопасен колку што изгледа. Погледнете зошто објавувањето фотографии од вашите деца на социјалните мрежи може да биде навистина опасно.

1. Ја откривате локацијата на вашето дете, а таа може да биде злоупотребена

Дури и ако не објавите каде е направена фотографијата, постојат многу нешта кои можат да ја откријат локацијата. Тоа можат да бидат имињата и броевите на куќите или продавниците во позадина, играчките на вашето дете, други имиња и слично. Па само со гледањето на фотографијата некој може да ги идентификува локациите на кои вашето дете се наоѓа најчесто.

2. Споделувањето лични информации го зголемува ризикот од онлајн измами

Банкарските експерти се убедени дека објавувањето на фотографии со деца и нивните лични податоци ја загрозува нивната идна финансиска безбедност. Со фотографиите можете несвесно да го откриете името на детето, датумот на раѓање, домашната адреса, местото на раѓање и слично. Сите овие податоци можат да се злоупотребат за лажни трансакции или онлајн купување. Секогаш обрнувајте внимание на податоците што ги споделувате.

3. Објавите со вашите деца можат да привлечат опасни луѓе

Едно од најлошите нешта за фотографите што ги објавувате на социјалните мрежи е тоа што можат да бидат украдени. Денес постојат илјадници веб-сајтови со вознемирувачка содржина кои нелегално користат фотографии од деца украдени од социјалните мрежи. Покрај тоа постојат и корисници кои објавуваат фотографии од туѓи деца тврдејќи дека се нивни.

4. Објавените информации можат да имаат влијание на понатамошниот живот на вашите деца

Некои родители воопшто не размислуваат, но фотографиите и пораките што ги објавуваат денес можат да ја загрозат иднината на нивните деца. Штом ќе порасне, можеби вашето дете ќе стане јавна личност, ќе сака да работи за голема компанија или слично и сигурно нема да сака да ја ризикува кариерата поради контроверзни фотографии од детството. Не заборавајте дека дури и избришаните фотографии можат да бидат откриени.

5. Објавите на социјалните мрежи можат да бидат причина за малтретирање

Штом ќе споделите дел од вашиот живот на социјалните мрежи, веќе немате контрола над него. Исто така не можете да контролираат како другите ќе реагираат во врска со тоа. За миг, дури и најневината шега може да се претвори во причина за навреди и малтретирање кои лесно можат да се префрлат од Интернет во реалниот живот.

Како да испратите порака на WhatsApp и Viber без интернет конекција!

Дали знаете дека WhatsApp, Viber или Messenger отсекога ќе може да го користите и ако не сте поврзани на интернет?

Доволно е да имате СИМ картичка „ChatSim“ која ја издава сопственикот на еден италијански телеоператор, а може да се купи и во некои продавници кај нас.

Картичката не се разликува од било која друга, освен што има посебен додаток за и спраќање порака што на корисниците им овозможува да комуницираат преку WhatsAppa, Viber, или Messenger потполно бесплатно.

Картичката може да се користи во преку 150 земји ширум светот, меѓу кои и во Србија. Картичката трае година дена и ќе чини 999 динари, а корисна е за сите оние кои многу патуваат и имаат проблем со поврзувањето на интернет.

Најчитани

Твитови