ГО ПРЕЖИВЕАЛ ХОЛОКАУСТОТ: Има 112 години и е најстариот човек на светот (фото)

Израелец стар 112 години кој ја преживеал втората светска војна и нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц, е најстариот маж на планетата, објави Гинисовата книга на рекорди.

Во соопштението е наведено дека Јизраел Кристал бил стар 112 години и 178 дена на 11 март.

Шефот на Гинисовата книга на рекорди Марко Фригати му ја предал на Кристал потврдата во неговиот дом во Хаифи.

„Не ја знам тајната на долговечноста. Верувам дека се е одредено од горе и дека никогаш нема да ја дознаеме причината зошто е тоа така. Имаше попаметни, посилни и позгодни мажи од мене кои повеќе не се живи. На нас само ни останува да работиме колку можеме и повторно да го градиме она што е изгубено“- споделени се зборовите на Кристал од соопштението за Гинисовата книга на рекорди.

Според податоците на Гинис, Кристал е роден во 1903 година во ортодоксно еврејско семејство во близина на градот Зарнов во Полска. Се преселил во 1920 во Лоѓ за да работи во семејната фирма за слатки. Во текот на нацистичката окупација на Полска тој прво живеел го гето, а подоцна е депортиран во Аушвиц и во други концентрациони логори. Неговата прва жена е двете деца убиени се во холокаустот.

Кристал ја преживеал и Втората светска војна и кога се завршило имал само 37 килограми и бил единствениот кој преживеал од неговото големо семејство. Се преселил во Израел во 1950 година со втората жена и синот. Во Израел Кристал продолжил да ја развива семејната работа со слатките.

Пред него најстариот маж на светот беше Јасутаро Коиде од Јапонија кој почина во јануари на 112 години и 312 дена. Сузана Мушат Џоунс е стара 115 години, Американката е родена во 1899 година и е најстарата жена на светот според Гинисовата книга на рекорди.

Ексклузивно папарацо: ЈК без шминка, секси гардероба и штикли! Еве како навистина изгледа (фото)

Јелена е познатa по својот екстравагантен стил. Тесни корсети, непријатнi чевли, секси шорцеви и фустани.

На ексклузивните папарацо фотографии Карлеуша е токму онаа као што оди по дома. Вака изгледа во раните утрински часови на аеродромот кога се враќа од исцрпувачки ден.

Моделот Антје освојува и плени со сексапил! Милиони следачи на Инстагрем (галерија)

Толку е многу убава и привлечна што секојдневно расте бројот на нејзини следбеници на Инстагрем, напиша некој на Твитер. Антје ја следат неколку милиони луѓе на Инстагрем, а ако не сте ја знаеле Антје, погледнете дел од фотографиите:

Најчитани

Твитови