Како да ги разликувате оригиналните чанти од евтините копии?

Купувањето на скапи и квалитетни чанти е долгорочен влог кој би требало да е добро размислен за да не се изгорите. Клучно е да ги проверите сите детали, затоа што неретко продавниците знаат да ве прелажат и да заработат на вашето „незнаење“ на оваа тема. Затоа надитрете ги и заштедете си ги парите.

Еве како ќе препознаете дали се работи за оригинал или копија:

1. Внимавајте на деталите

Секој оригинал е внимателно проверен. Сите нееднаквости и ситните несовршености се неприфатливи за скапите брендови. Затоа погледнете ги порабувањата и конците, така најлесно ќе откриете дали треба да сте загрижени дека се работи за копија.

2. Нитни и патенти

Посветете се повторно на ситниците – нитните и патентите. Ако не се направени квалитетно, ако името на брендот делува како отпосле да е запечатен, ако патентот е излупен – тогаш не се работи за оригинал.

3. Материјал

Познатите брендови обично користат груба кожа за изработка на чантите. Површината мора да е мазна, без набори и нерамнини. Брендираните чанти имаат цврста форма и ако ги изобличите, брзо ќе се вратат во првобитната состојба.

4. Името на брендот

Тука е важно да го препознаете фонтот. Плус, секое неквалитетно испечатено лого, со дамки од боја или недостаток на ќошиња од буквите, укажува на копија.

5. Сериски број

Кај оригиналите невозможно е да го отстраните серискиот број бидејќи тој е фабрички залепен или зашиен. Кај копиите тој е дополнително залепен и личи на обична хартиена лепенка.

6. Пакување

Оригиналните чанти никогаш не се продаваат во пластични кеси. Нивните пакувања се секогаш уредни, без нееднаквост на боите или силиконски лепак кој се познава.

7. Заштитни знаци на брендот

Пред да се упатите на шопинг, добро би било да го „запознаете“ брендот кој сакате да го купите.

Пример, оригиналната Диор чанта никогаш нема постава во спротивна боја од надворешноста на чантата, како на фотографијата. Светкавата сатенска постава која се граничи со најлон исто така е лош знак.

Храна со кои многу полесно ќе го добиете саканиот бронзен тен!

Потемнетиот тен е совршен украс за кожата во лето. Сепак многу е важно добро да ја подготвите и заштитите кожата пред изложувањето на сонце, како однадвор така и однатре.

Доколку сакате изедначен, бронзен тен ова се магичните сојузници од храната кои на вашата кожа ќе ѝ помогнат многу побрзо да дојде до посакуваниот тен.

1. Јајце

Јајцата се преполни со витамините А, Б и Д кои го регенерираат и хранат вашето тело, но и вашата кожа. Покрај омега-3 и омега-6 масните киселини, пријател на вашиот тен е и витаминот Б6, кој се наоѓа во жолчката, и заради кој кожата добива заштитен слој во форма на темен пигмент.

Јајцата можете да ги комбинирате со свежо сирење тоа содржи голема количина на калциум, кој, исто така, влијае на брзината на обновата и темнеењето на кожата, но и во комбинација со маслиново масло кои е одлично за ревитализација и регенерација на кожата.

2. Морков

Освен што е многу вкусен зачин, морковот е полн со состојки кои ја штитат кожата од штетните УВ зраци и ја подготвуваат за сончање. Главната состојка е секако бета-каротенот, која морковот ја поседува во големи количини. Кога бета-каротенот се претвора во витамин А кожата ја добива потребната заштита од изгореници така што се активира меланинот кој го дава бронзениот тен.

Најдобар начин за искористување на сите хранливи состојки е ако морковот се јаде свеж, изрендан во салата во комбинација со цвекло и зелка, но и во форма на зачин во јадења како на пример тиквички, кои се исто така пријатели на вашиот летен тен и здрава кожа.

3. Праска и лубеница

Летното освежување секако дека можете да го побарате во изладено овошје помеѓу кое секако тука се лубеницата и праските. Освен тоа што ќе ќе му ја пружат потребната хидратација на вашето тело, тие, исто така, се одличен извор на витамин А кој ги привлекува сончевите зраци и на тој начин се добива посакуваниот бронзен тен.

Лубеницата ги содржи и витамините Б и Б6 кои с4е, исто така, пријатели на вашата кожа и тен. Направете вкусна овошна салата од праски и лубеница, а по желба можете да додадете и зрело манго.

ВНИМАВАЈТЕ: Што си правите секојпат кога ќе ги прекрстите нозете?

Најчесто скоро сите кога и да седнем веднаш ги прекрстуваме нозете, а секако сето тоа ни е автоматска реакција која не ја забележуваме. Нема сомнеж дека се работи за елегантна и секси позиција, барем кај жените, но што му правите на телото во тие моменти кога сакате да изгледате поженствено?

1. Тоа што сте во иста положба подолго време може да доведе до состоја која се нарекува прализа на перонеалниот нерв.

2. Во 2010-та година, различни истражувања покажаа дека ако подолго седите со прекрстени нозе, крвниот притисок се зголемува. Дури и ако немате никакви проблеми со притисокот, избегнувајте ја оваа положба ако сакате да ги спречите можните проблеми со циркулацијата.

3. Оваа положба може да доведе до нерамнотежа на карлицата. Долготрајното прекрстување на нозете на крајот ги прави внатрешните мускули на бутовите пократки, а надворешните мускули подолги. Со тоа се зголемува ризикот зглобовите да се поместат од своето лежиште.

4. Навиката за седење со прекрстени нозе ја зголемува шансата за развој на пајакови вени. Иако најзначаен фактор за воспаление и проширување на вените е претежно генетската наследност, честото прекрстување на нозете го отежнува протокот на крв, што го има истиот краен ефект- набабрени вени.

5. Истражувањата покажуваат дека седењето со прекрстени нозе подолго од 3 часа дневно може да доведе до подгрбавено држење, болки во долниот дел од грбот или вратот.

Правилно седење!

БОНУС: Всушност правилното седење, за да изгледате елегантно и отмено. како секси и заводливо не се прекстени нозе, вистинските дами седат со споени нозе и благо свиткани, тоа е воедно и кралско правило за една дама. 
Или доколку сте навикнати да седите со скрстени нозе, уште поелегантен момент е кога ќе направите благо прексртување на нозете во пределот на долните глуждови, односно само со стапалата! 

Најчитани

Твитови