Телефон кој ќе го сакате: Samsung прави свитлива смартфон батерија со капацитет до 6.000 милиампер часови

Samsung веќе некое време работи на прототип на паметни телефони со флексибилен свитлив екран наречен Galaxy X. Овој модел се очекува да го револуционизира дизајнот во мобилната индустрија.

Инженерите на компанијата продолжуваат да бараат начини да ги елиминираат сите технички пречки и да го забрзаат влегувањето на овој модел на пазарот. Еден од главните проблеми е потребата да се користи нов вид заоблена, свитлива батерија за напојување на смартфонот, објави Tech Radar.

Специјалисти од Samsung SDI создадоа сличен модел на батерија, но нејзиниот капацитет е едвај 210 милиампер часови, што е недоволно.

Новите информации на интернет откриваат дека компанијата сега има функционален прототип со таков дизајн, кој е со моќност од 3.000 до 6.000 милиампер часови. Samsung се надева дека ова ќе биде последната сериозна пречка која ја одложува премиерата на уредот на глобалниот пазар. Се очекува Galaxy X да има 7,3-инчен дисплеј кој се преклопува и се користи како два одделни екрани.

Повеќето аналитичари очекуваат тоа да се случи околу премиерата на Galaxy S10 на почетокот од 2019 година. Импресивниот дизајн, сепак, тешко дека ќе им овозможи на многу луѓе да го купат Galaxy X, бидејќи според првичните информации цената ќе биде околу 1.850 долари.

Дали навистина имате сини очи?

Иако сините и зелените очи инспирирале многу поети и пејачи, се открива дека тие се речиси оптичка илузија.

Бојата на очите зависи од меланинот, пигмент во нашето тело. Колку повеќе го има, очите се потемни, додека помалку меланин ги прави очите посветли. Токму поради тоа многу бебиња се раѓаат со сини очи, кои полека попримаат вистинска нијанса, додека кај нив полека се формираат меланоцити.

„Секој има меланин во очите и всушност тоа е единствен пигмент кој им дава боја” – објаснува за Си-Ен-Ен др. Гери Хајтлинг.

Нивото на меланин исто така ја одредува бојата на нашата кожа и коса. 

Колку повеќе меланин има во нашите очи, толку повеќе тој апсорбира светлина, а помалку ја рефлектира, поради што окото делува потемно. 

Сината рефлектира повеќе светлина на пократките бранови должини на видливиот спектар на бои. Меѓутоа, ако мислите дека ви се привидува бидејќи сините очи на вашето сакано лице изгледаат златно или дури и кафено при изгрејсонце, треба да знаете дека бојата на окото навистина се менува во зависност од осветлувањето.

Научниците сметаат дека мигрирањето на нашите предци во области на поладна клима, довело до појава на посветли очи, бидејќи меланинот повеќе не бил толку потребен за заштита од ултравиолетовото сончево зрачење.

Според други теории, генетската мутација кај некои наши предци „го исклучила” производството на меланин и довела до појава на сини очи.

Првите утрински сончеви зраци помагаат во намалување на тежината

Нови истражувања кои се спроведени на познат Универзитет по медицина во САД дојдоа до неверојатни докази. Имено изложувањето наутро на сонце, изложувањето на телото на првите утрински сончеви зраци помага да се намали телесната тежина. 

Сигурен сум дека ќе се запрашате како е тоа возможно? 

Околу шеесетина учесници на возраст од 30 години биле вклучени во истражувањето. Цело време во текот на седумте денови додека траело истражувањето, учесниците на себе носеле рачен монитор кој ја следел нивната изложеност на утринска светлина и воделе специјални дневници за храна во кои запишувале како се одвива нивното слабеење. 

Кај сите учесници без исклучок е забележано намалување на килограмите.

Научниците потенцираат дека две клучни причини се многу важни кои доведуваат до намалување на телесната тежина.

Првата причина е дека утринското изложување на сончевите зраци го синхронизира целиот внатрешен биолошки часовник на организмот, како резултат на тоа настапува природен и стабилен распоред на спиење, што од друга страна доведува до нормално метаболичко функционирање, благодарение на кое и по природен пат се губат вишокот килограми.      

Втората причина е таа што утринските сончеви зраци се многу посилни отколку попладневните или вечерните бидејќи имаат повисоко количество на сина светлина, која има најголемо влијание врз деноноќниот ритам на луѓето, го средува и го нормализира, со што повторно се доведува до беспрекорно функционирање на метаболизмот кој е главен момент при нормализирање на телесната тежина - нагласуваат истражувачите.

Сега кога пред вас ги имате сите овие информации се надевам дека ќе имате доволно причини да се натерате да станете барем половина час пред осум часот наутро за да уживате во утринските сончеви зраци и да оставите токму тие да ја завршат нивната магична работа. 

Ако не друго барем првото утринско кафе испијте го на вашата тераса во друштво на Сонцето, чии зраци ќе си поигруваат со вашето лице и тело.

Најчитани

Твитови