Како да изгледате дамски и елегантно за свечените прослави од работа? (ФОТО)

Декември е во знакот на предновогодишните забави со шефовите и колегите. Ви се чини како вистинско време да блеснете во полн сјај? Не претерувајте – тоа може да биде меч со две острици.

Жените редовно се двоумат околу изборот на гардеробата за свечените прослави на работа, во желбата да изгледаат убаво, а сепак да не „претераат“ со дотерувањето.

Ако вашето работно место е во некоја посериозна организација, избегнувајте ја облеката што би ја носеле на журка со дечкото или пријателките. Заборавете на прекратките мини здолништа, особено во комбинација со чизми кои ви досегаат до бутините.

Од друга страна, секогаш може да се одлучите за елегантен фустан, панталони во комбинација со свилен топ и блејзер, здолниште во тандем со префинета блуза или маичка, како и комбинезон. Накусо, секое парче што освен вашиот добар вкус, нема да им открие премногу на другите.

Најважно е да изгледате уредно и софистицирано, но и да се чувствувате добро во своја кожа. Па, доколку немате идеи, ви нудиме неколку шармантни предлози како инспирација:

1. Широкото миди здолниште е полн погодок, а може да се вклопи со кошула, топ, ролка или блуза. Одберете го тоа што вам најдобро ви прилега.

2. Ако се одлучите за светки, комбинирајте ги со едноставни и елегантни парчиња.

3. Дoколку имате убави нозе и витки колкови, кадифените панталони може да ви бидат главeн адут за празничните забави.

4. Сите лудуваат и по префинетите фустани од плиш – па нема причина да не ги испробате и вие.

5. И популарниот фустан-сако доаѓа предвид, под услов да не ви е прекраток, копчињата да се добро прицврстени, а под него да не бидете сосема голи.

6. Комбинезонот со занимлив дезен ќе ве претвори во кралица на забавата и добриот вкус.

7. Дамските фустани со голи раменици, а долги ракави, пак, секогаш се одлична идеја, особено тие со класичен крој и ѕвонести завршетоци.

15 градови со најскап јавен превоз во светот

Лондон е на првото место на листата на градови со најскап јавен превоз, со оглед на тоа што за таа услуга месечно е потребно да се издвојат импресивни 150 евра.

Анализирајќи ги трошоците на животот во големите светски градови според статистиката на интернет страната Expatistan, Business Insider направи листа на најскапи градови кога станува збор за цени на јавниот превоз.

Петнаесет градови со најскап јавен превоз:

Лондон, 155 евра

Даблин, 116 евра

Окланд, 109 евра

Њујорк, 106 евра

Токио, 98 евра

Амстердам, 96,4 евра

Сиднеј, 96,1 евро

Цирих, 96 евра

Мелбурн, 93 евра

Торонто, 91 евра

Чикаго, 90 евра

Велингтон, 89 евра

Стокхолм, 80 евра

Франкфурт, 78 евра

Берлин, 77 евра

Света Елена – местото во кое најголема навреда е да не го поздравите случајниот минувач

До изолираниот бисер на Атлантскиот океан, островот Света Елена, што веќе 500 години се наоѓа под британскат круна, може да се дојде само со брод.

Света Елена е сместена 2.000 километри западно од реката Куена, што се наоѓа на границата меѓу Намибија и Ангола, во југозападниот дел на Африка и 4.000 километри источно од Рио де Жанеиро.

Островот било ненаселено кога Португалците го откриле во 1502 година, а со векови било важна попатна станица за бродовите што патувале кон Европа од Азија и Јужна Африка.

Островот е познат и по тоа што по поразот кај Ватерло и егзилот, Наполен своето засолниште го нашол токму тука.

По 500 години изолација, работите на островот ќе се променат. Додека до неодамна бродовите до Света Елена возеле еднаш месечно, сега на овој остров слетуваат и авиони.

 Изграден е аеродром, а првиот комерцијален лет беше реализиран минатата година.

Се очекува сериозен раст на туристите, а тука навистина има што да се види: планинарски патеки низ вулкански ридови, стари камени тврдини што даваат прекрасен поглед кон морето, огромни ајкули, два национални парка, музеи и др.

Најчитани

Твитови