Позната состојбата на повредените во страшниот инцидент на трките во Скопје

Страшен инцидент ги прекина кружните трки, кои прв пат по пауза од седум години повторно беа организирани во Скопје, повредените во инцидентот беа итно префрлени во болница и што е најдобро се надвор од животна опасност.

Хрватот Бркиќ кој возеше Хонда Сивик изгуби контрола во седмиот круг и притоа буквално го покоси Александар Димушевски, кој инаку е еден од организаторите на трката. Тој итно беше префрлен во болница и според последните информации неговата состојба е добра и тој е надвор од животна опасност.

Поради инцидентот на кој настрада еден од повредените, трките беа прекинати. Овој инцидент остави дамка на трките кои на голема радост на фановите на мото спортот се вратија во Скопје после седум години.

Тест возење: Новиот BIC SUP 10’6 PERFORMER

Новиот 10’6 PERFORMER BIC SUP модел 2017 е редизајниран и прилагоден за да создаде чувство на лесно управување, со подобрени перформанси за маневрирање и подобрен дизајн.

Благо скратениот опаш и повисоката рокер предница придонесуваат за лесно и пријатно веслање. Исто така, 10’6 PERFORMER BIC SUP моделот се наоѓа во врвот на групата на даски за глајд; претставува одличен all-round пакет кој е вистинско освежување годинава.

ПРЕГЛЕД

Новиот 10’6 PERFORMER има свеж и модерен изглед кој вклучува подобрен dyneema потпорен каиш кој го заобиколува горниот и долниот дел на даската. Исто така, новата SUP даска вклучува поцврсти трислојни лајсни кои ја зацврстуваат оваа лесна даска. Одоздола има две фиксни странични перки и дополнителна централна перка која може да се подесува.

На горната страна може да се забележи подлога изработен од удобна текстура, еластичи јажиња за товар и нео рачка централно поставена, како и по една на предната и задната страна кои се од вистинска помош кога сакате да го ја изнесете даската надвор од вода, или пак да им дадете задача на вашите деца да ја однесат до колата.

Изјава од BIC Sport

Allround серијата на BIC Sport ги исполнува сите барања користејќи ја нашата SUP Air технологија за изработка – од веслање на мирна вода до адреналински окенски бранови.

10’6 PERFORMER серијата е приспособена за возачи до 90.7kg. Allround даските доаѓаат со предна и задна рачка за носење, точки за прикачување на јажето во форма на прстен, универзално компатибилна US Box централна перка и втисната премиум EVA подлога во форма на дијаманти. Со 10’0 и 10’6 даските исто така се вклучени и еластични јажиња за складирање на дополнителна опрема.

Карактеристики

Значително подобрениот BIC 10’6 PERFROMER е многу поцврст од минатогодишниот модел; со подобар финиш, и новите цврсти лајсни претставуваат чекор напред. Благо исправената рокер предница дава чувство на сигурност. Изненадување е и брзината на самата даска за што заслужна е и благо затеснетата „опашка“ и US Box централната перка.

Поголемата закривеност може да ги изненади корисниците кои се навикнале на други даски, но ова исто така може да се реши со различно надувување на истата т.е. со внесување повеќе воздух. Сите даски беа тестирани на 1.03 bar-а, но истите можат да поднесат и поголем притисок.

PERFORMER даската без сомнеж има високи перформанси при нејзино користење на помали бранови, во споредба со други порамни даски кои беа тестирани. Во целина, на тестерите навистина им се допаѓа новиот изглед на BIC SUP даската, фактот дека е лесна и целукопното искуство кое го нуди. Даската доаѓа со голем специјален ранец за лесно пакување и транспорт.

Оваа даска спаѓа во средната класа на SUP даски и навистина е многу конкурентна со бројните можности кои ги нуди; со многуте подобрувања на ланскиот модел, SUP Performer 10’6 би била одличен избор за вас за оваа сезона.

Браво, Ноле: Ѓоковиќ отвора ресторан каде ќе дели храна на бездомници

Новак Ѓоковиќ најавува нов хуман гест, обелоденувајќи ги своите планови во најскоро време да отвори ресторан што нема да наплаќа храна.

„Целта ми е да отворам фино место, каде луѓето би јаделе бесплатно. Има многу бездомници на кои им е потребна помош, ова е мојот начин да им помогнам. Отсекогаш сум сакал вкусна храна, затоа  сакам и другите да уживаат во неа, особено оние кои вообичаено не се во можност“ – изјави Ѓоковиќ.

Тој веќе има отворено еден ресторан во Белград, во текот на овој месец треба да отвори свој ресторан и во Монте Карло, по што следен потег ќе му биде ширење на „мрежата“ со оваа оригинална идеја. Точната локација не е избрана, но јасно е дека тоа ќе биде во Србија.

„Парите не ми се потребни, ги имам многу и можам да си дозволам ваков проект. Тоа е мојот начин да им се заблагодарам на сите оние кои ми се поддршка, кои навиваат за мене во татковината“ – порача Новак Ѓоковиќ.

Најчитани

Твитови