Изборно собрание на 1 јули, РК Пелистер добива нов мнозински сопственик!

Ракометниот клуб Пелистер се наоѓа пред нова реконструкција. На 1 јули ќе биде одржано вонредно изборно собрание на клубот на кое што ќе биде избрани нови структури на клубот, заклучно со најавите за промена на акционерскиот пакет во клубот.

Имено, РК Пелистер уште е во сопственост на Општина Битола, но според најавите брзо ќе добие нов мнозински соственик и со тоа ќе го зголеми буџетот за новата сезона. Проектот со Стевче Алушовски започна со неколку натпревари на крајот од оваа сезона, а в четврток во Охрид битолчани ќе се борат за победа која може да им го донесе Челинџ Купот. 

Прва цел на новите акционери на клубот е да го засилат играчкиот кадар со македонски, а ако тоа е можно и со битолски ракометари.

Женската ракометна репрезентација на 10 јуни игра за пласман на СП 2017 - Се најавува пекол за Шведска во СРЦ Кале

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, повика 23 ракометарки за подготовките пред баражот против Шведска за СП 2017 во Германија.

Како што беше најавено, ново име во составот е левиот бек на Крим Меркатор, Мирјета Бајрамовска, која по неколкугодишна пауза одново се враќа во националниот тим.

Првиот собир на репрезентацијата е закажан за 29 мај со почеток во 10 часот во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

Првиот натпревар против Шведска е на 10 јуни во СРЦ Кале, а реваншот е на 13 јуни во Истад. Победникот од овој бараж двомеч обезбедува пласман на СП 2017 што ќе се одигра во декември, во Германија.

Од управата на РФМ најавуаваат пекол во СРЦ Кале, а во Шведска на гостувањето очекуваат голема поддршка од нашите иселеници во скандинавските земји. Веќе се организирани повеќе од 500 македонци кои живеаат во Шведска, Данска и секако навивачи кои ќе патуваат од Македонија да ги бодрат нашите ракометарки.

Директорот на Женската ракометна репрезентација Д-р Емил Угриновски изјави за Exclusive.mk: - "Долго време се спремавме за овој двобој со Шведска, ние како управа направивме се што можеме за да ги подготвиме нашите ракометарки на високо ниво. Успеавме да ја вратиме Бајрамовска која е играч со големо искуство и се надеваме дека тоа ќе влијае позитивно на организацијата во нападот. Нашата репрезентација се состои од воглавно млади играчи кои се калеа изминативе години низ младинските репрезентации и покажаа огромен успех на големи натпреварувања, сега надополнети со искусни ракометарки како Бајрамовска, Ѓорѓиевска, Деспотовска. Треба да сме горди на оваа репрезентација која е чист македонски производ, со наши играчи и управа без странски експерти кои сме навикнати да ги гледаме во нашите репрезентации дали тоа е ракомет, фудбал, кошарка итн. На 10 јуни очекувам полна сала навивачи кои ќе ни дадат поддршка да издвоиме што поголема победа за да имаме полесно гостување."

Ова е историска можност за нашата Женска ракометна репрезентација да се пласира на големо натпреварување. РФМ повикува на поддршка од сите навивачи да дојдат на 10 јуни и од трибините гласно да ги бодрат нашите ракометарки.

Список на македонската репрезентација: Наташа Антиќ, Матеја Серафимовска, Драгана Петковска, Мирјета Бајрамовска, Теодора Керамичиева, Зорица Десподовска, Дајана Јовановска, Габриела Величковска, Симона Стојановска, Ангела Тодоровска, Душица Ѓорѓијевска, Елена Ѓорѓијевска, Маја Трпковска, Александра Боризовска, Елена Ливриниќ, Јована Саздовска, Сара Митова, Сара Ристовска, Наташа Нолевска, Ивана Гакидова, Сања Дабевска, Стефанија Мишевска, Марија Николиќ.

Митева од Р.К Вардар: Кога некој македонски играч заминува да игра во странство тогаш сте ПРВИ ЗА ДА БАРАТЕ ПАРИЧНА ОШТЕТА ?!

„Го пишувам ова за сите оние кои се упатени во ракометот и општо во ситуацијата поврзана со македонскиот спорт. Денес изигравме сестринско финале против првата екипа на Вардар во македонската супер лига, каде завршивме второпласирани. Респект до секоја од ракометарките на првата екипа, а најголем дисреспект до управата, структурите и раководителите на македонскиот ракомет. Да ни го завртите грбот и да немате да ни доделите медаљи, да не дојдете и да не покажете никаква поддршка, да не ни упатите никаков спортски поздрав, а кога ќе дојде време за некој македонски играч да замине и да игра во странство тогаш сте ПРВИ ЗА ДА БАРАТЕ ПАРИЧНА ОШТЕТА ?! Се додека не газите и понижувате и не редите со епитети од типот на "МАКЕДОНЧИЊА", се додека душа давате за странски играчи, а нас не бркате од сопствена држава, се додека ни го правите филмот дека сме талентирани и надежни а во меѓувреме си бркате други интереси а најмалку ве интересира нашиот успех, се дотогаш нема да цвета нашиот спорт, конкретно ракомет. Знам дека сите што се занимавате и сте упатени, ве погодува оваа тема па затоа превземам одговорност да го напишам ова. Јас и секоја една од моите соиграчи бевме крајно потценети и понижени на денешното доделување, каде што во буквална смисла на зборот НЕ ПОСТОЕВМЕ, и заборавија дека сме дел од семејството Вардар, дел од целокупниот македонски ракомет. Да сумирам, и уште еднаш да повторам дека меѓу нас постојат деца, играчи што вредат, што можат да покажат успех, што се трудат и вложуваат, што знаат да ценат и да искористат дадена шанса. Многу ли е тоа што бараме, ништо друго освен трошка почит, малку поддршка и барем еднаш да имате повеќе респект за Македонец отколку за странец?“, вели Митева.

Најчитани

Твитови