Што смеете а што не смеете да јадете според вашата крвна група!

Врската помеѓу исхраната и здравјето се базира на тоа дека крвните групи - О, А, Б, или АБ, ја одредуваат способноста на организмот да ги апсорбира хранливите состојки, да се бори против болестите и да се избори со стресот.

Крвна група АБ

Предности - создаден за модерни услови, толерантен имунитет

Слабости - чувствителен дигестивен систем, толерантен имунолошки систем, подложен на вируси

Многу корисно

(Може јагнешко месо, мисирка, зајак, овчо месо до 300 гр. неделно), туна, бакалар, ослич, скуша, штука, пастрмка, лосос, сардела, младо сирење, козјо сирење, козјо млеко, кефир, јогурт – маслиново масло (ладно цедено), костени, ореви, кикири, ситен грав, црвен грав, леќа, соја, просо, овес, ориз, мешани црни лебови без жита, цвекло, брокула, карфиол, целер, зелка, лук, компир, магдонос, краставица, цреши, смокви, грозје, киви, сливи, лимон, капини, ананас, модри сливи, морков, целер, рен, јагоди,  обично кафе

Неутрално

Фазан, гргеч, харунга, лигнји, лосос, сирења и кашкавал, рибино масло, кикири, бадем, фастаци, граф, боранија, леќа, грашок, бело брашно со овес и рж, рен, празмасинки, компир, спанак, домат, јаболка, кајсии, капини, боровинки, праски, круши, мајонез,сенф, пиво, вина

Штетно

Сланина, кокошка, еребица, диво месо, шунка, говедско, свинско, телешко, конзервирани и замрзнати и сувимесни производи—рак, димен лосос, јастог, јагула—матеница, сладолед, путер и маргарин—обични масла, семки од тиква, сусам, сончоглед, корнфлекс, пченкарно брашно, авокадо, пченка, печурки, маслинки, зелена пиперка, ротквици—банана, кокос, портокали, калинка, манго, јаболков оцет, кечап, туршии, алое, кока кола,

Додатоци во исхрана витамин Ц, глог, кверцетин

Исхрана за крвна група А

Многу корисно 

 

Крап, бакалар, скуша, ајкула, пастрмка, лосос, срдина, полжави, сирење од соја и млеко од соја, ленено и маслиново масло, кикирики и семки од тиква, црвен и бел грав, леќа, грашок, леб и пецива од соја, ориз, овес, рж, јачмен, артичок, цвекло, морков, лук, кромид, рен, магдонос, пашканат, зелена салата, зелка, праз, бамија, спанаќ, тиква, кељ, кајсии, капини, боровинки, смокви, сливи, грејпфрут, цреши, лимон, ананас, грозје, сенф, кафе, црвено вино

Неутрално

Кокошка, мисирка, туна, штука, козјо сирење, кравјо сирење, јогурт, кисело млеко

рибино масло, бадем, костен, сусам, лешник, орев, сончоглед, боранија и останата врсти на грав, печурки, карфиол, целер, пченка, краставици, тиквици, ротквици, јаболка, рибизла, диња, калина, малина, лубеница, праски

Штетно

Сите останати видови меса, баракуда, краба, јагула, рак, острига, лосос, кравјо и овчо млеко, кајмак, путер, маргарини, пармезан, останити сирења и кашкавали, обични масла за јадење, фстаци, ситен грав и наут, пченицни цереали, тестенини и пецива од пченица и бело брашно, црн домат, маслинки, црвен домат, шитаке печурки и зелена банана, кокос, манго, портокал и мандарини, црвен пипер, јаболков и вински оцет, кечап и мајонез, пиво, ликер и газирани сокови

Додатоци на исхрана - Витамин Б12, фолна киселина, Витамин Ц и Витамин Е.

Исхрана за крвна група О (нулта)

Многу корисно

( Може говедско, јагнешко, телешко, овчо, до 300 gr. неделно) бакалар, ослич, срдина, скуша, пастрмка, лосос, белвица, харинга, гргеч, козјо сирење, ленено или маслиново масло, орев и семки од тиква, артичок, цикорија, рен, праз, кромид, магдонос, компир, спанаќ, репа, пашканат, тиква, пиперка, свежи и суви смокви, свежи и суви зелени, црвени и црни сливи, цреши, ананас.

Неутрално

Кокошка, патка, мисирка, туна, рак, шкампи, полжав, крап, школки, оризово или сојино млеко, бадем костен, лешник , сусам, црн грав, боранија , грашок, ориз, јачмен, просо, рж, цвекло, ким, морков, целер, зелена салата, печурки, лук, краставици, тиква и домат, јаболка, боровинки, киви, круши, грозје, лубеница, банана, малина, кајсии и праски

Штетно

Сланина, гуска, шунка, прасе, салами, паштети, колбаси, конзерви, пушено или чадено месо, кавијар, икра, харинга, чаден лосос, октопод, млеко (обично и пастеризирано) , кашкавал, сирење, кајмак, павлака, кисело млеко, маргарин, обични масла (од пченка, сончоглед и тиква), кикири и фстаци, леќа и обичен бел грав, леб од пченица, пченкарно брашно, бурек, ѓеврек, тестенини, авокадо, зелка, карфиол, пченка, црни домати, брокула и маслинки, јаболка, портокал, капини, јагоди, мандарини и диња.

Додатоци на исхрана – Витамин Б, витамин К, Калциум, Јод, морски алги (омега 3)

Исхрана за крвна група Б

Многу корисно 

Јагнешко месо, дивеч, овчо месо и зајак 300гр неделно, бакалар, гргеч, јесетра, скуша, пастрмка, штука, лосос, сардина, ослич, младо сирење, козјо сирење, керир, јогурт,, козјо млеко, кисело млеко, масло по можност ладно цедено, бадем, костен, обичен, грав, соја вита, ситен грав, лима грав, просо, брашно, пахуљици, трици, оризови производи, леб од просо, овес, р’ж, цвекло, брокула, зелка, пиперки, печурки, магдонос, карфиол, компир, моркови, пашканат, банана, грозје, сливи, ананас, феферончиња ( лути ), рен, ротквици, сенф, мајонез трушии, јајца

Неутрално

Путер, матеница, останати сирења и млека, рибино масло, ленено масло, кикирики, орев,, грав, боранија, мешунка, грашак, лебови од р’ж, ориз, јачмен, краставици, целер, лук, праз, салата, бамња, кромид, спанак, тиквици, јаболка, диња, кајсија, капина, јагода, праска, цреши, круши, смокви, киви, лимон, лубеница, боровница, грозје, малина, оцет јаболков и вински, мајонез, сенф, пиво, вина, кафе, говедско месо, мисирка телешко месо, туна и др.

Штетно

Сланина, кокошка, гуска, шунка, свинско, патка, конзервирани производи, чадени и пушени меса, сладолед, обични масла и масти, сусам, кикирики, фстаци, семки од тиква, таан, сончоглед, црн грав, наут, леќа, јачмен, жито, и житни производи, бурек тестенини, артичок, пченка, маслинки, ротквици, домати, цимет, бибер, кечап, алое, липа, алкохол, кока кола, соди (сода вода, кислеа вода)

Диета - Умерено во се, пилешко месо, млечни производи, овоштие и зеленчук, жита грав и пченица

Овој ТРИК е вистински хит: Спасете се од досадните муви и комарци (ВИДЕО)

Комарците и мувите во лето се вистински кошмар и често знаат да ни го расипат уживањето во ноќните часови, а дури и спиењето.

Но доколку мислите дека за тоа нема лек, се лажете. На Твитер овие денови се појави нов трик кој стана вистински хит.

Сетете се само колку пати не сте можеле да спиете поради зуењето и убодите од комарци кои потоа ужасно чешаат. Дури ниту купечките спрееви не помагаат во целост, а и препаратите кои се продаваат за во домот може да бидат високо токсични за организмот.

Постојат многу „направи-сам“ трикови кои наводно гарантираат дека ќе бидете безбедни од комарците, но неодамна еден од нив буквално го запали интернетот, а речиси половина милион луѓе тврдат дека е ефикасен.

Многу едноставен и евтин, а се што ви е потребно е еден лимон и каранфилчиња.

Лимонот исечете го на половина, а потоа во секоја половина забодете каранфилчиња. Потоа, лимонот ставете го каде што спиете или престојувате, а тој помешан со каранфилчињата успешно ќе ги избрка комарците.

Роловано пилешко со пршута, моцарела и тиквици

Вкусен оброк за сите љубители на месо и тиквици.

СОСТОЈКИ:

6 парчиња тенко сечкани пилешки гради

2 тиквици

6 парчиња пршута

6 топчиња моцарела

пармезан

1 јајце

презла

маслиново масло

сол

бибер

2 лажици млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изрендајте тиквици и посолете. Потоа месото ставете го помеѓу проѕирна фолија и исчукајте го. Посолете и побиберете. На секое парче месо ставете пршута, на еден крај малку тиквици, преку малку пармезан и моцарела. Свиткајте.

Разматете јајце, сол, бибер и додајте млеко. Потопете го месото во јајце, па во презла. На плех ставете хартија за печење. Ставете маслиново масло и ставете месо. Секое парче прелијте го со маслиново масло. Печете во рерна 35 минтуи на 180 степени.

Добар апетит!

Најчитани

Твитови