Се продава вилата на Ал Капоне за 15 милиони долари - Ѕирнете во луксузот (галерија)

Куќата каде што живееше еден од најпознатите гангстери, Ал Капоне, e ставенa на продажба. Вилата, позната како 93 Palm, се наоѓа во Мајами, во близина на Палм Ајленд. Таа e изградена во 1922 година и е со површина од 11 илјади квадратни метри.

 Вила Ал Капонеа неодамна беше реновирана со цел да изгледа исто како кај старите гангстери. Вредноста на имотот е проценета на 15 милиони долари. Вилата располага со 7 спални и 5 бањи.

 Во областа на комплексот има посебна куќи за гости, мал бунгалов и голем базен, како и пространи зелени површини кои се создадени за секој вид на одмор. За безбедност, куќата е опкружена со ѕид од два метра. Според сето тоа можеме само да замислиме како Ал Капоне го поминуваше своето време овде.

Бајка во реалниста: Виртуелна прошетка низ дворецот на Дракула (фото)

Легендата за грофот Дракула никогаш нема да избледи. Малото гратче Бран во Трансилванија е домот на прекрасниот замок на Дракула, мистично здание кое гордо се издига над гратчето и тивко раскажува...

Токму овде, во овој дел од Романија, се верува дека магнетното поле на Земјата е најјако, па луѓето се надарени со екстра сензорна перцепција.

Легендите за натприродното се дел од романскиот фолклор со векови наназад, а најпозната од сите нив е секако приказната за Влад Цепеш или Влад Дракул, владетел од „Редот на Змејот”, член на династијата Дракул која долго време владеела во Валахија.

Влад Дракул бил заштитник на христијанството. Застанал во одбрана на својот народ од Турците, покажувајќи дека е немилосрден владетел кој своите непријатели ги набивал на кол. На овој начин усмртил десетици илјади заробеници, а според легендата со заби им го пресекувал гркланот.

Самоубиството на неговата прва сопруга го направило суров и немилосрден, токму како познатиот лик на вампирот Дракула од книгите на Брам Стокер.

Дел од животот Дракул поминал токму во замокот Бран кој и денес привлекува многу внимание. Издигнат во карпа, високо над градот, замокот е прекрасна туристичка атракција, нуди величествен поглед и можност да ја погледнете внатрешноста, како и подземните ходници по кои некогаш чекорел Влад Дракул.

Долги години по смртта на Влад Дракул (загинал во битка во 1476), замокот ѝ бил подарен на романската кралица Марија.

Туристите кои го посетуваат се сведоци на предмети и облека токму од нејзиното време, но за жал во замокот нема ни еден предмет кој може да се поврзе со Влад Дракул.

Сепак, легендата сама по себе е доволна за да се почувствува присуството на легендарниот владетел, па доколку ѝ дозволите на фантазијата да ве води, некаде низ многуте соби, во тајните ходници или на врвот од замокот ќе го почувствувате присуството на Влад Дракул, ќе станете дел од неговата моќ, дел од легендата и историјата.

За оние кои уживаат во мистичното, а не можат да отпатуваат во Романија, тука е виртуелната прошетка низ замокот, како и прекрасното видео на надворешноста на ова импозантно здание.

Легендите секогаш ги преувеличуваат вистинските приказни давајќи им посебна нота на мистичност. Но, за да се роди една легенда, секогаш има доволно добра причина, малку мистерија и вистина.

Можеби не бил вампир како оној од филмовите, но Влад Дракул сигурно бил обвиен со мистерија од која се родила бесмртната легенда.

А легендата продолжува...

Малкумина знаат што крие оваа популарна плажа: Кога водата ќе се повлече, таа ја открива својата тајна и една трагична судбина (Видео)

Плажата Кренток во Корнвол со години е популарна меѓу туристите поради песочното крајбрежје и пријатната вода. Меѓутоа, мал е бројот на оние кои знаат дека една страна од плажата крие неколку мали пештери кои се скриени меѓу камењата. Ако не знаете каде да гледате, големи се шансите да ги пропуштите.

До пештеритене може да се стигне кога ќе настапи осеката, но она што е најинтересно е што ѕидовите пријате делови од локална легенда.

На ѕидовите може да се види изрезбан коњ, лице на една жена, како и една љубовна песна.

„Ова не е мое лице, но дозволи ми да бидам. Осигурај ја оваа осамена пештера покрај морето. Дозволи им на дивите бранови да не ме заобиколат бакнувајќи ми ги усните засекогаш“, се вели во дел од стиховите.

Иако не се знае потеклото на песната, легендата вели дека стиховите ги напишало лице со скршена душа чија љубов се изгубила во морето.

Како што е приказната, жена јавала на коњ по плажата и кога дошла плимата ја однела и неа и коњот. Исчезнале и никој повеќе не ги видел.

Нејзиниот љубовник. Џозеф Пратер и ги посветил овие стихови и го изрежал нејзиниот лик за да се зачува споменот на нивната љубов засекогаш.

Најчитани

Твитови