Изборно собрание на 1 јули, РК Пелистер добива нов мнозински сопственик!

Ракометниот клуб Пелистер се наоѓа пред нова реконструкција. На 1 јули ќе биде одржано вонредно изборно собрание на клубот на кое што ќе биде избрани нови структури на клубот, заклучно со најавите за промена на акционерскиот пакет во клубот.

Имено, РК Пелистер уште е во сопственост на Општина Битола, но според најавите брзо ќе добие нов мнозински соственик и со тоа ќе го зголеми буџетот за новата сезона. Проектот со Стевче Алушовски започна со неколку натпревари на крајот од оваа сезона, а в четврток во Охрид битолчани ќе се борат за победа која може да им го донесе Челинџ Купот. 

Прва цел на новите акционери на клубот е да го засилат играчкиот кадар со македонски, а ако тоа е можно и со битолски ракометари.

Женската ракометна репрезентација на 10 јуни игра за пласман на СП 2017 - Се најавува пекол за Шведска во СРЦ Кале

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, повика 23 ракометарки за подготовките пред баражот против Шведска за СП 2017 во Германија.

Како што беше најавено, ново име во составот е левиот бек на Крим Меркатор, Мирјета Бајрамовска, која по неколкугодишна пауза одново се враќа во националниот тим.

Првиот собир на репрезентацијата е закажан за 29 мај со почеток во 10 часот во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

Првиот натпревар против Шведска е на 10 јуни во СРЦ Кале, а реваншот е на 13 јуни во Истад. Победникот од овој бараж двомеч обезбедува пласман на СП 2017 што ќе се одигра во декември, во Германија.

Од управата на РФМ најавуаваат пекол во СРЦ Кале, а во Шведска на гостувањето очекуваат голема поддршка од нашите иселеници во скандинавските земји. Веќе се организирани повеќе од 500 македонци кои живеаат во Шведска, Данска и секако навивачи кои ќе патуваат од Македонија да ги бодрат нашите ракометарки.

Директорот на Женската ракометна репрезентација Д-р Емил Угриновски изјави за Exclusive.mk: - "Долго време се спремавме за овој двобој со Шведска, ние како управа направивме се што можеме за да ги подготвиме нашите ракометарки на високо ниво. Успеавме да ја вратиме Бајрамовска која е играч со големо искуство и се надеваме дека тоа ќе влијае позитивно на организацијата во нападот. Нашата репрезентација се состои од воглавно млади играчи кои се калеа изминативе години низ младинските репрезентации и покажаа огромен успех на големи натпреварувања, сега надополнети со искусни ракометарки како Бајрамовска, Ѓорѓиевска, Деспотовска. Треба да сме горди на оваа репрезентација која е чист македонски производ, со наши играчи и управа без странски експерти кои сме навикнати да ги гледаме во нашите репрезентации дали тоа е ракомет, фудбал, кошарка итн. На 10 јуни очекувам полна сала навивачи кои ќе ни дадат поддршка да издвоиме што поголема победа за да имаме полесно гостување."

Ова е историска можност за нашата Женска ракометна репрезентација да се пласира на големо натпреварување. РФМ повикува на поддршка од сите навивачи да дојдат на 10 јуни и од трибините гласно да ги бодрат нашите ракометарки.

Список на македонската репрезентација: Наташа Антиќ, Матеја Серафимовска, Драгана Петковска, Мирјета Бајрамовска, Теодора Керамичиева, Зорица Десподовска, Дајана Јовановска, Габриела Величковска, Симона Стојановска, Ангела Тодоровска, Душица Ѓорѓијевска, Елена Ѓорѓијевска, Маја Трпковска, Александра Боризовска, Елена Ливриниќ, Јована Саздовска, Сара Митова, Сара Ристовска, Наташа Нолевска, Ивана Гакидова, Сања Дабевска, Стефанија Мишевска, Марија Николиќ.

Иџе победи на втората трка во ЕТЦЦ шампионатот на патеката во Нирбургринг

Македонскиот автомобилст Игор Стефановски – Иџе постигна одличен резултат откако на втората трка на патеката во Нирбургринг го освои првото место и на двете трки на оваа патека успеа да се искачи на победничкиот подиум.

За нашиот возач оваа е втора победа во ЕТЦЦ шампионатот откако првата ја имаше лани во  Имола , но ова е прв триумф со неговиот тим.

Второто место во втората трка го освои Португалецот Фабио Мота, третопласиран е Петр Фулин од Чешка победникот од првата трка. Тоа значи истите тројца возачи се најдоа на подиумот на двете трки. 

Нашиот возач од денешните две трки освои вкупно 18 поени со што ќе го подобри својот пласман и со вкупно 33 поени се ноаѓа на трето место во генералниот пласман зад водечката двојка Швајцарецот Шрајбер и Чехот Фулин.

Најчитани

Твитови