Како дигиталната доба влијае на кожата?

Употребата на разни апликации и бескрајните разговори преку мобилен телефон можат да го загрозат здравјето на кожата. Еве како да го спречите тоа…

Интернет – врат

Ако често читате мејлови или „сурфате“ на интернет, зачестеното спуштање на погледот на мобилниот телефон или на таблетот, со текот на времето, може да предизвика појава на длабоки хоризонтални брчки на вратот. За да ја избегнете оваа несакана појава, обидете се телефонот да го држите во линија на очите (што е полесно доколку седите) и редовно нанесувајте на кожата крем со пептиди, кои ја стимулираат продукцијата на колаген и спречуваат појава на брчки. Ако веќе имате длабоки брчки на вратот, експертите препорачуваат инјекции на невромодулатори, како што е ботокос. Тие го намалуваат опуштањето на мускулите и ја подигаат кожата по должина на вилицата, со што се решава проблемот со набрчканост.

„Паметни“ брчки

Ако имате навика мобилниот да го користите во темница, тогаш веројатно многу побрзо од вашата генерација ќе почнете да забележувате брчки на лицето. Многу луѓе го користат мобилниот додека лежат во кревет пред спиење, без употреба на диоптриски очила, па последично, со текот на времето, почнуваат да им се појавуваат брчки околу очите, поради контракциите на очните мускули кои се напрегаат во темница. Ефектот е ист како да сте се појавиле на плажа без очила за сонце. Крем на база на ретинол и хијалуронска киселина ги намалува малите брчки, додека, пак, инјекции со невромодулатори го решаваат проблемот со подлабоките.

CFL – пигментација

Веројатно од преминувањето на компактна флуоресцентна светилка (CFL) забележавте заштеда на енергија, но дали забележавте и поголем број кафени дамки на кожата? Пред четири години, научниците констатираа дека овој тип светилки емитуваат повеќе УВА-зраци од конвенционалните, а тие предизвикуваат оштетување на кожата. Затоа експертите советуваат редовна примена на препарати со антиоксиданси, за превенција на оштетувањата на кожата, како и третмани со пулсирачка светлина (IPL) во дерматолошка ординација, која ќе ги отстрани настанатите дамки. Размислете за замена на флуоресцентните светилки со ЛЕД-осветлување, кое не емитува УВ-зраци.

Акни од мобилниот телефон

Акните што се појавуваат поради честото разговарање преку мобилен телефон се мошне непријатна појава, а нивниот причинител е делумно од бактериска природа. Екраните на мобилните, особено на оние од новата генерација, обично брзо се замастуваат, а бактериите се лепат на маснотијата. Затоа е најдобро да се користат слушалки или интерфон, или редовно да се чисти екранот со антибактериски марамчиња. Исто така, лицето треба секој ден да го чистите со препарат што содржи салицилна киселина и повремено да правите пилинг на кожата.

Дали тефлонските тави предизвикуваат рак?

Како грижата за сето она што го јадеме да не е доволно голема, па сега мора да водиме сметка и за садовите во кои ја подготвуваме храната.

 

Сепак, изгледа дека тоа е навистина така, бидејќи минатата недела Агенцијата за безбедност и зачувување на животната средина на САД нè опомена да внимаваме на садовите за готвење кои имаат нелеплива површина.

Перфлуорната катоничка киселина која се наоѓа во составот на ваквите садови, докажано предизвикува одредени видови на тумори на црниот дроб и тестисите, а влијае и на плодноста општо кај животинските видови. Иако не е докажано дека оваа хемикалија која се наоѓа во составот на тефлонските садови, влијае врз човекот на било каков начин, Агенцијата за безбедност и зачувување на животната средина, опоменува дека сепак не би требало да ризикуваме.

Кујнските садови се општо чест предмет на полемика поврзана со здравјето. Во седумдесетите години се верувало дека алуминиумот предизвикува Алцхајмерова болест, што довело до значајно намалување на неговата употреба во производството. Сепак, оваа теорија никогаш не била докажана.

Бакарните садови пак може во текот на готвењето да отпуштаат извесно количество од материјал кој може да предизвика мачнини и дијареа.

 

Железото исто така може да предизвика извесни здравствени проблеми, додека за нерѓосувачкиот челик се верува дека е сосема безбеден.

И покрај бројните теории, за тефонските садови сепак се верува дека се безбедни, поради специјалниот начин на производство и изложувањата на високи температури.

Според една спроведена студија, во која биле тестирани 26 тавчиња со нелепливо дно, ниту едно од нив, при висока температура, не отпуштало било какви хемикалии.

Сепак, се забележало дека некои личности почувствувале мачнини откако консумирале храна која загорела додека се подготвувала во тефлонски сад.

Епилогот на оваа приказна е дека сепак може да ги користите тефлонските садови, без страв за вашето здравје. Но сепак ќе треба да внимавате да одржувате оптимална температура и да не ги изгребете. Ако тоа сепак се случи, препорачливо е да ги замените со нови садови, токму поради безбедноста на вашето здравје.

Батеријата од лаптопот повеќе не се полни, и мора постојано да биде на полнач: Еве што треба да направите!

Лаптопите не се толку корисни ако батеријата повеќе не се полни кога ќе ја приклучите на струја. Ова се неколку трикови што можете да ги пробате пред да побарате стручна помош. 

1. Проверете дали полначот е соодветно наместен

Најпрво, проверете дали полначот е приклучен на струја, а потоа проверете дали џекчето од полначот е наместено на соодветно место бидејќи лаптопите имаат повеќе влезови за УСБ. 

2. Во каква состојба е полначот?

Детално прегледајте во каква состојба се полначот и кабелот. Поминете со раката преку кабелот и проверете дали има потенцијален прекин. Исто така, проверете во каква состојба е делот што се спојува со адаптерот. Кога ќе го ставите џекчето во влезот, мрднете го лево-десно и видете дали ќе реагира. Ако постои проблем во конекцијата со влезот, тогаш ова се решава на сервисер. 

3. Отстранете ја батеријата

Отстранете ја батеријата од лаптопот, почекајте и повторно ставете ја. Ако полни после тоа, тогаш имате хардверски или софтверски проблем со батеријата. Ако е софтверски, тогаш можете да го решите проблемот и без сервисер. Ако е хардверски, ќе мора да набавите нова батерија.

4. Проверете ги поставките за напојување

Отворете „Control Panel“, па „Power Options“. Проверете дали сѐ е во ред. Обрнете внимание на поставката што го исклучува вашиот лаптоп доколку нивото на батеријата падне на најниско.

5. Што ако батеријата е прегреана?

Доколку вашиот лаптоп прегрева кога го користите, можно е систематски да се исклучува за да ги заштити клучните компоненти, вклучувајќи ја и батеријата. Проверете дали вентилаторите се блокирани. Почекајте да се олади и потоа обидете се повторно да го наполните.

6. Надградете го софтверот

Обидете се да ги надградите драјверите. Отворете „Device Manager“. Под „Batteries“ ќе најдете неколку листи, обично се три: една за батеријата, една за полначот и трета „Microsoft ACPI Compliant Control Method Battery“. Поставете ја стрелката од глувчето на секоја од нив и кликнете го десното копче за да отворите „Properties“. Одете на „Driver“ и пронајдете го копчето „Update Driver“. Потоа повторно пуштете го лаптопот и обидете се да го наполните.

Најчитани

Твитови