Аспиринот не е само за болка: Алтернативни примени на овој лек!

Сте помислиле ли некогаш дека аспиринот може да се користи за нешто друго освен за главоболка и температура? Овој лек има цел тон изненадувачки употреби за кои не сте знаеле. Ви претставуваме некои од нив.

Помага во лекување на акни

Аспиринот помага да се смири жариштето на инфекцијата,з атоа што има инфламаторно дејство. Скршете 2-3 апчиња и измешајте ги со лимонов сок, а потоа смесата нанесете ја врз мозолчињата и оставете ја да отстои неколку минути пред да го измиете лицето. Избегнувајте да ја користите оваа паста непосредно пред да излезете на сонце.

Ги смирува угризите од инсекти

Аспиринот исто така помага да не дојде до воспаление, црвенило, и да се намали чешањето на местото каснато од комарец. Стопете еден аспирин во малку вода и нанесете на местото да отстои неколку минути.

Ги намалува митерсерите на кожата

Аспиринот содржи состојки кои ги топат мастите, кои се користат и во кремите за масна кожа и во тониците. Измешајте 7 аспирини со три лажички јогурт и 1 лажичка мед. Нанесете ја маската на чисти лице и нека отстои 15 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода. Исто така, поради грутките од искршените таблети, со миењето ќе направите и пилинг на лицето, а тоа ќе ги отстрани црнките.

Делува како пилинг

Аспиринот е одличен за отстранување на мртвите клетки од кожата на лицето и помага во одмастување на кожата и во намалувањето на порите. Измешајте еден аспирин со вода и оставете го да делува неколку минути. Ако имате осетлива кожа, нанесете го внимателно за да не се јави иритација.

Ја обновува оштетената коса

И вашата коса ќе има многу што да добие од аспиринот. За здрава и блескава коса, една табла аспирини растопете во шолја вода и нанесете ја на косата. Нека отстои 15 минути, а потоа измијте ја косата.

Отстранува дамки од сапун од кадата

Ако не саката сапуните да ја уништат вашата када, сомелете 5 таблети аспирин и ставете ги во средството за чистење. Нанесете на целата површина, оставете половина час да делува, а потоа отстранете ја нечистотијата со крпа.

Со и без шминка: Ким Кардашијан го покажа лицето без шминка и со последиците од псоријаза!

Ким Кардашијан веќе децении наназад се дружи со Парис Хилтон, а сега присуствуваше и на прославата по повод нејзиниот 38-ми роденден.

Но, по лудата ноќ направи селфи без шминка и ги покажа ефектите на псоријазата на нејзиното лице.

Претходната ноќ, со шминка лицето на Ким изгледаше совршено, но сега таа ја прикажа вистинската состојба:

извор: crnobelo.com

Милион причини да конзумирате брусница: Борец против килограмите, борец против ракот, го намалуваат холестеролот...

Иако брусницата најчесто ја препорачуваат како превенција и лек за уринарните инфекции, сепак таа нуди многу бенефити за нашето здравје.

Борец против килограмите

Една шолја брусници содржи околу 16% од препорачаната дневна доза на природни влакна, или околу 4 гр. Тоа ни помага да го победиме апетитот, а и да го спречиме прејадувањето. Истовремено, природните влакна овозможуваат движење на храната низ дигестивниот систем, што исто така ја намалува и подуеноста.

Помагаат во контролирање на шеќерот во крвта

Тие помагаат за контрола на шеќер во крвта. Тие содржат манган кој го овозможува тоа. Тоа значи дека 1 шолја сок од брусница помага во регулирање на шеќерот во крвта кај пациентите со дијабетес 2.

Чувар од настинки

Кога настинките напаѓаат, брусницата е одличен чувар од нив. Тие содржат многу витамин Ц кој помага во заштита на имунитетот  и помага во спречување на настинките, особено во текот на зимските денови.

Борец против ракот

Тие се богати со полифеонли и исопреноиди, кој помагаат во намалување на ризикот од рак. Многу истражувања покажуваат дека тие се особено ефективни кај ракот на дојката и матката.

Го намалуваат холестеролот

Тие се богати со уште еден антиоксидант, антоцијанин кој им ја дава црвената боја. Освен тоа, тој помага и за намалување на холестеролот. Освен тоа, тој има антивоспалителни состојки кои ги штитат и крвните садови.

Најчитани

Твитови