ВНИМАВАЈТЕ: Грчеви и умор се првите симптоми на топлиот бран, а од третиот ќе биде доцна

Пристигна летото а со тоа и високите температури. Најважно е да се разладите, особено кога температурата достигнува и до 30 степени. Ова се однесува на возрасни граѓани, деца и луѓето кои работат на отверено.

Ако имате вртоглавица или се чуствувате уморно, треба да обратите внимание бидејќи вашето тели ви праќа важни информации кои се случуваат во организмот. 

Овие симптоми немојте никако да ги игнорирате

1. Грчеви

Грчевите настануваат како резултат на губење на сол и вода после напор, најчесто во рацете, ниозете и стапалата.

2. Исцрпливост

За разлика од умор, топлотната исцрпеност е ризична состојба придизвикана од високите температури, влажниот воздух и физичките активности.

3. Топлотни удар

Ова е завршна фаза и бара медицинска интервенција. 

Одлични трикови кои ќе ви помогнат да го „маскирате“ целулитот за 60 секунди

Конечно ни пристигнаа топлите летни денови, но продолжената зима секогаш со себе го носи истиот проблем – не сме почнале да вежбаме на време, па сега не можеме со гордост да облечеме кратки пантолони или кусо здолниште, поради женскиот непријател број еден – целулитот.

За среќа, не мора да се грижите за тоа – постојат 3 експресни решенија за прекривање на целулитот кои делуваат буквално за 60 секунди!

Искористете ги овие трикови кога ќе треба да облечете кратка облека, но што побрзо префрлете се на вежбање и правилна исхрана, за да добиете долготрајно решение.

1.Лак за коса  

Набавете лак за коса со висок степен на зацврснување и испрскајте по бутовите, односно по деловите зафатени од целулит. После нанесувањето на лакот, стојте исправени и не се помрднувајте додека лакот целосно не се исуши. Би трабло да почувствувате како ви се затега кожата. Трикот е во тоа што сјајот од лакот се прекршува на светлината, што визуелно ќе ги сокрие непријатните дупчиња и нерамнини на кожата. Со лакот за коса можете да ја зацврстите и опуштената кожа на рацете. 

2. Средство за потемнување на кожата

Целулитот најмногу се гледа на светла кожа. Колку кожата е потемна, толку целулитот помалку ќе се гледа, па за оваа цел можете да користите спрејови и креми за самопотемнување. Само внимавајте бојата да не биде премногу темна, за да не се разликува премногу од остатокот од телото. 

3. Студен туш  

Можеби не сте знаеле, но студената вода може многу да ја затегне кожата. Туширајте се со онолку студена вода колку што можете да издржите, а барем 5 минути туширајте го делот од телото зафатен со целулит со што поладна вода. Ефектот ќе ве остави без зборови! 

Сакате да ја здржите линијата? Еве што треба да избегнувате од јадење ова лето!

Летото е период кога се мошне актуелни социјалните дружења со скари на отворено, коктели, фудбал, пиво, сладолед, хот дог. Можеби животот во лето е полесен, но ако не сте внимателни, летните уживања со храната можат многу лесно да му додадат екстра килограми на вашето тело. Иако, во текот на летото, многу од луѓето се повеќе активни, тоа може да не биде доволно за да се согорат сите екстра калории од летните обилни оброци.

Месо на скара

Скарата може да ја саботира вашата линија. Кременадла од 600 гр содржи околу 1 600 калории и 150 гр маснотии; просечниот чизбургер содржи околу 750 калории и 45 гр маснотии. Што да кажеме за свинското или пак бифтекот? Тие доаѓаат од најмрсните делови на животното. Но, сепак има и добри вести: можете да конзумирате пилешки гради на скара (секако без кожа).

Колбасите и виршлите се наједноставните и најактуелните брзи храни за многу од нас. Не е се во калориите или маснотиите (може да изберете производи со помалку маснотии), но хот догот, колбасите и другите слични видови на брза храна имаат голема концентрација на сол кој е причина за задршка на водата во телото. Типичниот хот дог содржи 280 калории, 15 гр маснотии и 1250 мг сол, додека колбас од 180 гр има 330 калории, 24 гр маснотии и дури 1 600 мг сол.

Салати базирани на мајонез

Типична порција на салата од домати со мајонез содржи 180 калории и 12 гр маснотии. Истата количина на салата од зелка има отприлика 150 калории и 8 гр маснотии. За да ги намалите калориите, пробајте да ги правите вашите салати со полесен мајонез, употребувајте лесна павлака, јогурт без маснотии итн.

Коктели

Благите, овошни алкохолни напитоци брзо се конзумираат, но со огромна брзина ги додаваат калориите. Пинаколадата содржи од 300 до 500 калории, коктелот со леден чај од 600 калории па нагоре, додека некои коктели содржат дури 1 000 калории. Најчесто, калориите кои што доаѓаат од коктелите во најголем дел се состојат од шеќери. Пробајте наместо коктели да конзумирате вино, шприцер или некој жесток пијалок помешан со 100 процентен овошен сок.

Задоволување на потребите за течности

Во лето, многу е значајно нашето тело да биде доволно хидрирано, што значи да се задоволени потребите за течности, но внимавајте кои ладни напитоци ги употребувате. Ако пиете по една лименка засладен чај, зашеќерена сода, енергетски пијалок или пиво, Вие веројатно внесувате по 200 калории. Милкшејкот и кафето со сладолед имаат уште поголема калорична вредност. Пијте голема количина на вода или пак лесни верзии на вашите омилени летни освежителни пијалоци.

Сладолед

Една порција сладолед може да има до 400 калории и 22 гр на маснотии. Ако пак, преферирате чоколаден сладолед со измешани парчиња на тврдо чоколадо, внесените калории можат да се зголемат до 800 и неверојатни 30 гр мансотии. Сепак, не треба да се откажувате од летното задоволство – сладоледот. Префрлете се на овошен сладолед кој што содржи околу 150 калории по порција.

Пржена храна

Повеќето од видовите на пржена храна која што се конзумира набрзина, како што е прженото сирење, црвеното месо од кокошка и нив сличните, можат да содржат дури 1 200 калории и 60 гр маснотии. Избегнувајте ја пржената храна или поделете го оброкот со пријател.

Најчитани

Твитови