ГО ЧУВААТ ЗДРАВЈЕТО: Ако ги често јадете овие 10 намирници, нема да имате потреба од лекови!

Ќе се препородите. 
Ова е списокот на намирници кои треба често да конзумирате како би го сочувале своето здравје во потполност. Многу од нив имаат антиоксиданско дејство, го чуваат срцето, крвните садови, делуваат превентивно против мозочен удар и рак. 

Овие намирници ако ги воведете во исхраната, ќе ги сочуваат артериите, крвните садови и ќе го забрзаат метаболизмот, со тоа на себе ќе си обезбедите долговечност, без лекови.

1. Куркума

Куркумата го намалува „LDL“ холестеролот и чисти собирање на наслаги во артериите. Во 2011 во едно истражување е докажано дека куркумата го смалува холестеролот и го сузбива раниот процес на атеросклероза подобро од некои лекови. 

2. Лук

Тој исто така е намирница која ги чисти артериите. Научно е докажано дека лукот помага во спречување на срцевите заболувања, го смалува нивото на крвен притисок како и атеросклерозата. Лукот е прилично ефикасен во спречување за создавање наслаги во артериите. Тој го смалува ризикот од срцев и мозочен удар, а исто така помага во спречување и лечење на атеросклероза. Овој зеленчук ќе ве врати во живот. 

 

3. Ѓумбир

Познат е по својот јак антиоксидант и антиинфламаторни особини. Содржи гингерол и шагаол, и двете состојки се моќна заштита на срцето. Истражувањата покажале дека екстракт од ѓумбир има можност да го намали холестеролот и триглицеридите во крвта. 

4. Мелена лута пиперка

Состојката капасачин која се наоѓа во пиперката помага во смалување на холестеролот во крвта. Пиперката го намалува ризикот од срцев удар и ја подобрува крвната сиркулација.

5. Лимон

За срцето е добро да се пие вода со лимон наутро веднаш чим станете. Не само што го намалува нивото на холестерол, туку и спречува оксидативно оштетување и ги задржува артериите здрави. Пребогат е со витамин C, кој е докажано дека смалува целокупен холестерол, инхибира агрегација на тромбоцитите, смалува воспаление и ги зајакнува артериите. 

6. Цимет

Може да го намали ризикот од болести на срцето и склероза. Во студија спроведена во 2003-та година во магазинот „Diabetes Care“ докажано е дека користење од 1-6gr цимет дневно ја смалува глукозата, триглицеридите и холестеролот. 

7. Ленено семе

Помага во чистењето на артериите. Богато е со алфа линолеични киселини и омега 3 масни киселини кои го смалуваат васпалението на некои процеси и крвниот притисок. Докажано е дека со умерено користење на ленено семе претставува подршка во смалување на атеросклерозата. Кога користите ленено семе, обавезно да го сомелете, бидејќи на тој начин содржи повеќе омега 3 масни киселини.

8. Кисела зелка

Таа е една од најзначајните пробиотски намирници. Ги елиминира токсините и е многу добра во зголемување на превнцијата атеросклерозата. Освен тоа докажано е дека киселата зелка ги деградира хемикалиите, како што се инсектициди хлорфирифоза, бисфенол А.

9. Сусамово семе

Помага во чистење на артериите. Редовната конзумација на семе од сусам помага во спречување на прогресот на артеросклероза, го смалува нивото на холестерол и триглицериди во крвта.  

10. Сок од нара

Тој е моќен антиоксиданс, ги смалува наслагите и ги чисти артериите. Сокот од нара содржи магнезиум и селен кои се многу ваќни за здравјето на срцето. Во студија од 2009-та година науќниците тврдат дека ако пациентите со ризикот од коронарни болести на срцето пијат по 240ml дневно сок од нара во наредните 18 месеци, постои можност да го успорат развојот на болеста.

Видео кое го освои светот! Биди горда што си жена. Мудра, достоинствена, храбра и силна. Среќен 8-ми март Дами!

Биди горда што си жена. Мудра, достоинствена, храбра и силна, а истовремено и нежна и внимателна.

Биди таква уште долги години.

Среќен 8-ми март Дами!

Единственото искуство: Тој бил единствениот патник во авионот!

Литванскиот државјанин, кој леташе за Италија, по влегувањето во авионот беше пријатно изненаден бидејќи, како што ѝ кажа на агенцијата АП, беше единствениот патник во боингот „737-800“.

Скирмантас Стримаитис, кој леташе од литванската престолнина Вилнус до италијанскиот град Бергамо на ски-одмор, имаше единствена можност да лета сам во авион што може да прими 188 патници. Освен него, во авионот имаше само двајца пилоти и пет члена на екипажот.

Стримаитис за АП изјави дека летот, кој траеше повеќе од два часа, бил единствено искуство.

Најчитани

Твитови