Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше да го затвори својот имот за сите посетители, поради виралните фотографии со полиња на сончогледи кои многу Instagram верници се мотивираа веднаш да тргнат на пат и да прошетаат по споменатите полиња, така што и самите да станат вирални. И ова не е единствен пример, бидејќи заработката од добри фотографии ги преминува сите граници.

Оние кои се веќе некое време на Instagram сигурно забележале некои шаблони во однесувањето на другите луѓе, едноврсни видови на фотографски навики, бидејќи на истата локација се појавуваат повеќе налози, а фотографиите се врамени и филтрирани на скоро ист начин. Така, некои јавни места, природни атракции, се доволно лоша среќа да станат омилена дестинација за љубителите на Instagram од поширокиот регион, а вниманието е фокусирано на просторот кој до тој момент претставува светилиште за локалното население, а кое често излегува од контрола.

Така, секоја ливада во цветање брзо се полни со инфлуенсери, особено во развиените делови од светот каде што од таквите активности и заработуваат. Horde инфлуенсери не само што се сликаат на чувствителните простори, туку и добро газат, берат цвеќиња и после себе оставаат помал хаос. Тоа што луѓето непримерно се однесуваат во природа не е ништо ново, но се чини дека проблемот еволуира како што се развиваат мотивите за излегување во природа.

Поради оваа причина се јавуваат се повеќе интернет одмазници, а еден од нив е анонимен Instagram корисник кој го води профилот Public Lands Hate You, на кој укажува на оштетување од Instagram туризмот, опустошувањето кое инфлуенсерите го оставаат зад себе. Покрај тоа, анонимен корисник се обидува “нежно да ги едуцира инфлуенсерите”, и да им покаже како да не прават штети, а ако тоа не проработи Publik Lands ги контактира нивните спонзори.

Годините се само бројка: Џулија Робертс покажала совршена фигура во кус фустан (фото)

Дека годините не и можат ништо славната глумица покажала облекувајќи аутфит за кој ретко би се одлучиле и 20. годишни.

Џулија била една од домаќинките на доделувањето на музичките награди „Vanguard Award at the ASCAP“ во Лос Ангелес, каде и самата доделила неколку награди за достигнувања на младите музичари.

За таа пригода 51. годишната глумица облекла кус фустан со цветен принт кој ги истакнал нејзините вити нозе, а додадениот сребрен каиш дополнително го истакнал нејзиниот струк.

Кога станува збор за мејкапот и фризурата, Џулија веќе некое време ја одржува лоб должината, а мејкап користи во минималистички нијанси.

Инаку, фустанот на глумицата го потпишува модната куќа „Живанши“, а цената е отприлика 2.400 евра.

Дневен хороскоп за 19.5.2019 година

ОВЕН

Работа: Ако сте имале големи планови за денешниот ден, имајте на ум дека нема да успеете се да остварите.

Љубов: Подготвени сте сосема да се препуштите на чувствата кои ги имате кон саканата личност.

Здравје: Проблеми со главоболка.

БИК

Работа: Пробајте да не планирате патувања за денешниот ден затоа што би можеле да имате проблеми и компликации на работното поле.

Љубов: Личноста која ви се допаѓа покажала дека има повеќе маани од она што сте мислеле.

Здравје: Проблеми поради стрес.

БЛИЗНАЦИ

Работа:Може да очекувате нов договор кој ќе ви биде многу важен за работното поле. Потрудете се да се покажете во добро светло.

Љубов: Задоволни сте од односот со саканата личност.

Здравје: Немате проблеми.

РАК

Работа: На полето работа ќе решите некои проблеми кои ве мачеле од порано. Ќе почувствувате големо олеснување.

Љубов: Со партнерот имате некои мали проблеми кои може да ги решите ако се потрудите.

Здравје: Можни се мали проблеми со кичмата.

ЛАВ

Работа: Очекувајте прилика да се вработите на некое подобро место од ова кое што сте моментално.

Љубов: Љубовното поле ви е убаво поставено. Сметајте на нови случувања.

Здравје: Проблеми со циркулацијата.

ДЕВИЦА

Работа: Можно е да не сте задоволни од околностите во кои се наоѓате на работното поле.

Љубов: Ве очекува интересно познанство кое подоцна ќе доведе до една сериозна врска.

Здравје: Се чувствувате генерално добро.

ВАГА

Работа: Ви доаѓа шанса да најдете работа на која подоцна ќе можете да напредувате и да остварите одлични резултати.

Љубов: Правите заеднички планови за иднината со личноста која ја сакате.

Здравје: Одлично се чувствувате.

ШКОРПИЈА

Работа: Можно е да се случат некои неочекувани промени на вашето работно поле.

Љубов: Очекувајте интересна комуникација и средба со личност која ќе ве шармира на прв поглед.

Здравје: Вртоглавица е можна.

СТРЕЛЕЦ

Работа: Може да очекувате дека денеска ќе ви се укаже прилика да постигнете некој нов и значаен договор со надредените.

Љубов: Нова љубов ве очекува. Надевајте се на позитивни пресврти.

Здравје: Редовно проверувајте го притисокот.

ЈАРЕЦ

Работа: Доколку се занимавате со приватна работа, ве очекува подобра заработувачка и прилика да напредувате.

Љубов: Денот е одлично поставен за вашето поле на емоции, доколку постои личност која ви се допаѓа.

Здравје: Сосема добро.

ВОДОЛИЈА

Работа: На работно патување ќе остварите нов договор кој во иднина ќе ви биде значаен.

Љубов: Новото познанство кое се случило на некој начин ви ги помешало чувствата.

Здравје: Проблеми со зглобовите.

РИБИ

Работа: На ова поле ќе успеете да ги остварите своите замисли со помош на една важна личност која ви пружа поддршка.

Љубов: Очекувајте познанство кое ќе ве донесе во состојба на конфузија.

Здравје: Внимавајте на вишок килограми.

Најчитани

Твитови