Погледнете како изгледа најстарата жена во светот која има 120 години (видео)

Русинката Танзила Бисембејева има 120 години, а го држи рекордот за најстара личност на светот.

Според нејзината лична карта, таа е родена во 1896 година.

Танзила има тројца синови, 10 внуци, 24 правнуци и 2 праправнучиња.

„Мајка ми во својот живот видела многу. Преживеала од Распутин до Путин. Работела целиот свој живот, во полето или во градината“, им рекол на новинарите нејзиниот син Шинтас Бисембејев.

Во склад со казахстанската традиција, Бисембејева сега живее во семејството на најмладиот син, сама си ги врши своите работи, но не излегува надвор.

До своите 100 години ниеднаш не се обратила на лекар, но морала да посети лекар кога на 100-годишна возраст и се влошил видот.

„Таа е многу добра и секогаш гледа на животот позитивно. Во луѓето гледа само добро. Води здрав начин на живот, никогаш не седи во едно место, не пуши и се храни природно“, велат нејзините синови.

Руските медиуми наведуваат дека таа е единствената личност која живеела до 120 години, а за тоа да постојат документи.

Желка која има 200 години, еве како изгледала на 70 а како изгледа денес (фото)

Желка со име Џонатан од островот Света Јелена на јавноста стана позната откко е објавена фотографија во 1902 година кога имала околу 70 години и фотографија од 2014 година.

Како што наведуваат таа има 200 години и е најстариот рептил на земјата.

Таа на островот Света Јелена е донесена 1882 година а во 1930 година гувернерот Спенсер Дејвис и го дал тоа име. Точната бројка на години не се знае, но се шпекулира дека е родена околу 1832 година.

Денес најстарата желка живее во резиденцијата на гувернерот на островот Света Јелена и е државно сопствеништво.

Ново божјо чудо: Заплака икона на Света Петка (фото)

Понеделник, Романија поточно 19 јуни 2017 година, време попладне, верниот народ се наоѓа во црква на крајот од историскиот град Трговиште, и тогаш забележале солзи на иконата на Света Петка, Преподобна Мајка Параскева.

Веста за мироточењето набргу се раширила помеѓу верниците кои се упатиле на поклонение пред Чудотворната икона , пред која се уште се поклонуваат и стари и млади, болни и здрави луѓе.

Свештеникој кој раководи во црквата изјавил дека ова е трет пат како на иконата на Света Петка се појавуваат солзи.Тој додал дека оваа икона заплакала двапати досега , првиот и вториот пат кога црквата минувала низ големо искушение и сега кога ги повикува на масовно покајание

Е сега дали е случајно или не, двадена после ова чудо падна владата на Романија, со што е означен и почетокот на криза во земјата.Верници колони плачејќи се упатувале кон иконата да ја целиваат и да се поклонат, се молеле за оздравување и спасение

Оваа вест за ова најново чудо се проширила и надвор од градот па и од земјата, благодарение на Социјалните мрежи, па со тоа христијаните уште помасовно се упатиле кај иконата. Инаку светите чесни мошти на оваа светителка се наоѓаат во Романија.

Најчитани

Твитови