Што е љубовта, а што сексот?

Љубовта, слично како и прашањето што се случува откако ќе умреме, останува вечна мистерија.

Песни, романи, филмови и поеми посветени на најсилната човечка емоција, и сè уште не можеме да пронајдеме конкретен и точен одговор.

Некои велат дека се виновни феромоните и љубовта не е ништо повеќе од обичен хемиски процес. Други убедуваат дека е навика, трети дека е непостојана и минлива, четврти дека е непотребна и преценета…

Па што е љубов? Има ли некој да го гукне точниот одговор? Кој пријател да го повикаме на помош?

Вистината е дека секој од нас поинаку ја поимува љубовта. За некого тоа се славните пеперутки во стомакот, проследени со силно пулсирање на срцето и недостаток на здив и плунка.

За некого љубовта е постојано, стабилно, сигурно чувство лишено од адреналин и неизвесност. За мене можеби врвен љубовен чин е песна која ти ја посветил саканиот, за друг многу веројатно е дека тоа е смешно или патетично.

Тоа што јас го сметам и доживувам како љубов, не мора да важи за тебе и обратно. За одредени парови љубовта е гледање филмови и сериички и бескрајни дискусии за истите, за некои искачувањето на планина е љубов.

Љубовта е спонтана, но може да се пронајде и на договорен состанок. Љубовта е дом и семејство, но таа може да биде и номадско крстосување низ светот.

Љубовта е гламурозна свадба, но некогаш е и живот со партнерот без озаконување на врската. Љубовта е секс, но и галење и апстиненција. Љубовта е торнадо и мирно пловење.

Некои ја слават љубовта бурно, други пак посмирено. Некои се експресивни и не можат да ги сопрат емоциите, а дел грижливо си ги чуваат, подалеку од сечии очи и уши.

Но, тоа не значи дека некои се сакаат помалку или повеќе. Едноставно – се сакаат различно. Си нашле што им одговара и тоа е веројатно најфината работа на светот.

На крајот од денот не се важни дефинициите и теориите за љубовта. Важно е дека сте ја пронашле онаква каква што вам ви одговара и ве прави среќни.

Немате потреба да се докажувате дали е правилно или погрешно, бидејќи не сме сите од истиот калап. Мојата и твојата перцепција се различни, важно е да сакаме и да бидеме сакани.

ЗАШТИТЕТЕ ГО ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ И ПАРИЧНИКОТ: Сретства за чистење на сите дамки и флеки на природна база! (Видео)

Домашните трикови за чистење, решенијата за тоа како да се справите со дамките и нечистотиите  се најдоброто нешто, бидејќи го олеснуваат чистењето на секоја домаќинка, мајка, жена, девојка. 

Тие се најдобриот начин како да завршите добра работа за краток временски период, кој не3ма да ве чини скоро ништо. 

Во видеото подоле со собрани скоро сите трикови како да се спасите и да ги победите дамките и нечистотиите кои се наоѓаат во вашиот дом, на вашата облека и слично, а притоа нема да потрошите неброени пари на скапи средства, бидејќи ќе ги исчистите лесно и едноставно со производи кои се во вашиот дом и секојдневно ги користите, а притоа истите немаат големо количество на хемикалии и не предизвикуваат последици по здравјето на ниту еден член од фамилијата. 

Погледнете како, искористете ги и заштитете го вашето здравје и вашиот паричник:

 

Направете сами: 6 уникатни декорации за вашиот двор! (Видео)

Декорацијата на дворот, претставува задоволство и убавина каде ќе можете да уживате во летните денови, а на дворот ќе му дадете уникате начин на изглед по кој ќе се разликува од останатите и ќе има посебен изглед. 

Летото е моемент каде сите сакаме да уживаме во летните убавини, како дворчето, тревата, цвеќињата и зеленилата кои ни ги нуди природата, да се опуштиме и релаксираме. 

Погледнете ги овие 6 уникатни декорации, со кои вашиот двор ќе добие изглед како од бајките! 

 

Најчитани

Твитови