Сопругот остана без зборови кога ме виде после една недела - ослабев без никакви вежби!

Одржување на здрава тежина е многу важно, пред се поради здравјето. Да не зборуваме за тоа дека облеката подобро ќе ви стои и ќе изгледате поубаво.

Со дебелината доаѓаат срцевите заболувања, дијабетис, болест на бубрезите, мозочен удар. Затоа, хранете се здраво, исфрлете ги штетните намирници од употреба. Намалете го внесувањето на сол и масти. Пијте многу вода и природни сокови.

Откажете се од алкохол, штетни напивки и обоени, неприродни и газирани сокови. Нема да ослабете ако гладувате, затоа јадете редовно и не прескокнувајте ги оброците, особено не појадокот.

Појадокот е најздрав оброк, а правењето големи паузи меѓу јадењето го зголемува ризикот од дијабетис. Движете се доволно и немојте да очекувате дека ќе ослабете ако не се потрудите.

Ова е рецепт за напивка која е многу здрава и може да ви помогне да ослабете...

Лимон

Мед 

Семе од ким

Вода

Подготовка: 

Ставете вода да зоврие сипете го семете од ким. Оставете ги да се готват неколку минути, а потоа тргнете ги настрада се се олади.

Во оваа напивка додавате лимон и мед (никогаш не ставајте ги додека е топла водата затоа што тогаш го губат своето лековито дејство). Се пие на празен стомак, по можност во утринските часови.

Голем медицински симпозиум на Неуромедика во Штип (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Државата треба повеќе да соработува со приватното здравство во интерес на пациентите. На ова повикуваат врвни лекари, кои се бават со научно истражувачка работа. Тие сметаат дека бенефитите од развиеното приватно здравство треба да ги добиваат сите граѓани подеднакво.

Во тој правец треба да се размислува како би можеле да дојдеме до некој компромис, до некое решение, приватните апарати да ги ставиме во служба и на пациентите кои се здравствено осигурани и кои ги користат бенефитите на државниот сектор, изјави Проф. Др. Миодраг Врчаковски, неврорадиолог.

Ова е еден од заклучоците на вчерашниот Симпозиум во организација на Неуромедика, на кој лекари-професори одржаа предавања за своите врвни научни достигнувања.

"Се работи за хернирање на мозокот во венски синус, исто како што, на пример, абдоминалните органи хернираат во ингвиналната регија. Извноредно ретка состојба, благодарение на моето искуство успеав да дојдам до таа дијагноза, од која патат десетина, дваесет случаи во светот" - изјави Проф. Др. Миодраг Врчаковски - неврорадиолог.

Покрај, Проф. Врчаковски, предавање одржаа и универзитетските професори и доктори во Неуромедика Ѓорѓе Зафироски и Методи Чепреганов.

"Јас имам многу необична тема, тоа се кортикалните малформации. Тоа е една промена во мозокот која почнавме да ја гледаме и да ја дефинираме откако излегоа невролошките дијагностички методи, како магнетна резонанца и компјутеризирана томографија" - изјави Проф. Др. Методи Чепреганов - невропсихијатар и епилептолог.

Според д-р Чепереганов, македонската медицина сеуште во многу гранки заостанува зад светската. "Сметам дека има многу работи во кои сме сеуште назад, се прават напори да одиме напред, меѓутоа науката е отидена многу напред, бара многу средства, бара многу кадар, бара многу институции и така натаму" - изјави Проф. Др. Методи Чепреганов, невропсихијатар и епилептолог во Неуромедика.

Симпозиумот во Штип беше во рамките на серијата акредитирани симпозиуми ширум Македонија 8-ми по ред во организација на Неуромедика, кои имаат за цел споделување на научните и здравствени достигнувања на оваа приватна здравствена институција која веќе 25 години е во служба на здравјето на своите пациенти. Овој акредитиран Симпозиум во Штип со 8 бодови од Лекарска комора на РМ може да се каже дека беше најмасовно посетен едукативен медицински настан со присуство на 240 доктори-слушатели. Организаторите веќе го најавија следниот Симпозиум кој ќе се одржи во Битола на 29.03.2017 каде се очекува да се повтори оваа бројка. 

 

Со природен афродизијак до подобар секс

Вашата кујна е идеално место за креирање на “љубовното мени” со кое ќе ја разгорите страста во креветот.Фенилетиламин или PEA е хормон на љубовта, кој е заслужен за она чувство на “пеперутки во стомакот”. Но, неговото делување е ограничено – дејството трае од осум недели до две години, што е алармантно за оние во долга врска или брак. Но, како да го надополните недостатокот од овој хормон и понатаму да уживате во динамичниот сексуален живот? Постојат значајно докажани супер-секси намирници кои ќе Ви помогнат да ја вратите страста во врската.

Авокадо

Авокадото е богато со фенилаланин, аминокиселина која го поттикнува производството на адреналин, кој пак делува против депресијата и ја зголемува менталната концентрација. Овој плод е одличен извор на витамин B6, кој го зголемува производството на машките полови хормони и го зголемува нивото на енергија во организмот.

Чоколадо

Овој природен “љубовен” лек содржи триптофан, состојка која го поттикнува лачењето на серотонин – хормонот на среќа. Чоколадото го поттикнува лачењето на ендорфинот, кој помага во опуштање за време на сексот, а со тоа ја зголемува и привлечноста помеѓу партнерите. Според Journal of Sexual Medicine, оние кои дневно консумираат барем една коцка темно чоколадо имаат зголемено либидо и интензивен сексуален живот.

Банани

Бананите содржат буфотенин, состојка која позитивно делува на мозокот и ја подобрува менталната состојба. Тие се богати и со калиум, кој го поттикнува лачењето на хормоните за добро расположение и со тоа помагаат да се чувствувате посамоуверено.

Бадеми

Мирисот на бадеми, уште во минатото ги полудувал жените и ја будел нивната желба за секс, а покрај тоа, бадемите се богати со магнезиум и витамин Е.

Кафе

Според едно истражување на Southwestern универзитетот, пиењето кафе го поттикнува либидото, а во комбинација со чоколадо, го зголемува нивото на серотонин и го поттикнува еуфоричното расположение. Афродизијачкото делување на кафето го потврдува и студијата од универзитетот Michigan, во кое учествувале преку 2000 жени и мажи. Анализата од ова истражување покажува дека оние кои пијат барем една шолја кафе дневно се многу повеќе сексуално активни од оние кои воопшто не пијат кафе. 

Цимет

Овој зачин е познат во кинеската медицина како најголем поттикнувач за секс. Додајте прстофат цимет во Вашето кафе и Вашата партнерка ќе Ви биде благодарна.

Босилек

Оваа ароматична билка го загрева телото и го убрзува крвотокот, а со тоа ја зголемува и сексуалната желба и доброто расположение. Доколку немате свеж, овој зачин може да го консумирате и во сува форма.

Најчитани

Твитови