Супер лесен и брз рецепт: Направете вкусни домашни еклери со крем од карамел!

СОСТОЈКИ:

½ шолја млеко

½ шолја вода

6 лажици путер

1 лажица шеќер

1 шолја брашно

5 жолчки

малку сол

ПОДГОТОВКА:

На средна температура загрејте ги млекото, водата, путерот, шеќерот и солта. Штом путерот се растопи, додајте го брашното и мешајте да се соедини смесата. Тргнете ја смесата од оган.

Разбијте ја смесата со миксер. Додавајте ги жолчките една по една додека миксирате.

Премачкајте плех за печење со масло. Со помош на шприц ставајте од смесата на „купчиња“.

Печете 10-15 минути на 220-250°C, а потоа намалете ја температурата на 170-200°C и продолжете да печете уште околу 20 минути. Извадете ги од рерната и пресечете ги внимателно.

СОСТОЈКИ ЗА КРЕМ КАРАМЕЛ:

1 шолја шеќер

¼ шолја вода

2 шолји млеко

⅓ шолја густин

4 жолчки

1 лажица путер

ванилин шеќер

ПОДГОТОВКА НА КРЕМ КАРАМЕЛ:

Во тенџере ставете ги водата и шеќерот да зовријат на средна температура (околу 10 минути). Течноста треба да добие румена боја. Тргнете ја настрана, додајте го млекото и повторно вратете ја на оган за да зоврие.

Во одделен сад измешајте 4 лажици шеќер со густинот и додајте ги жолчките. Миксирајте за да се соединат. Во него додавајте малку од шербетот и миксирајте. Таа смеса налејте ја во тенџерето со шербетот.

Вратете го тенџерето на оган уште 3-4 минути и додајте го путерот и ванилата. Штом е готово, оставете го да се излади. Покријте го со капак и ставете го во фрижидер.

Во секој од еклерите ставете од кремот, а по желба и лешници. Еклерите можете да ги премачкате со путер чоколадо растопено во малку млеко. Исто така, можете да направите шлаг од преостанатите белки + ванилин шеќер. За декорација можете да искористите лешници и рендано чоколадо.

Кога последен пат сте ја провериле функцијата на тироидната жлезда?!

Tироидната жлезда се наоѓа во предниот дел на вратот. Таа произведува два важни хормони - тироксин и тријодтиронин, кои влијаат на голем дел од процесите во човечкото тело, меѓу кои метаболизмот, телесната температура и работата на срцето, како и нормалниот раст и развој кај децата. Проблемите се појавуваат кога тироидната жлезда станува прекумерно активна или пак премалку активна. 

Намаленото лачење на хормони на штитната жлезда - хипотиреозата може да предизвика симптоми како што се промени во менструалниот циклус, сува кожа и кршливи нокти, чувство на трнење во рацете и прстите, и опстипација. Хипертиреозата, или зголеменото лачење на хомони, исто така предизвикува промени во менструалниот циклус, но тие се обично придружени од други симптоми како што се проблеми со видот, чувство на слабост во мускулите, треперење на рацете и дијареја. Хипотиреозата се јавува почесто од хипертиреозата.

СИМПТОМИ КОИ УКАЖУВААТ НА НАРУШУВАЊА НА ТИРОИДНАТА ФУНКЦИЈА

Стручните лица од БИОТЕК Лабораторија препорачуваат проверка на тироидната жлезда во следните случаи:

Нагли промени во телесната тежина

Оток во пределот на вратот

Промени во пулсот

Промени во расположението и енергијата

Опаѓање на косата

Промени во телесната температура

Во случај на неплодност кај жената

Кај новороденчињата, бидејќи нарушената работа на тироидата може да доведе до ретардираност

Кај децата со нарушен раст и развој

Ако веќе се лекувате од болести на тироидната жлезда и сте на терапија со синтетски антитироидни лекови или со тироксин (Т4)

Ако сте на некаква терапија со лекови кои можат да предизвикаат промени на функцијата на тироидеата

Ако имате нетироидно автоимуно заболување

Ако имате повеќе од 40 години

Ако патите од несоница или анксиозност

При промени на кожата

При покачени маснотии и ензими на црниот дроб

Превентивна контрола за канцер на тироида

Заради ризиците кои ги носат пореметувањата на тироидната жлезда, многу е важно тие да се детектираат што е можно поскоро, со што пософистицирана опрема и реагенси.

КАКО ДА ЈА ПРОВЕРИТЕ СОСТОЈБАТА НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА?

Функцијата на тироидната жлезда најбрзо и најточно се проверува преку анализа на крвта на три главни параметри: TSH, FT4 и FT3.

TSH – Тиреостимулаторниот хормон ја стимулира штитната жлезда да ги лачи хормоните тријод тиронин и тироксин (T3 и Т4). Неговото излачување во крвта зависи од концентрацијата на овие хормони и укажува директно на состојбата та на тироидната жлезда.

FT4 и FT3 – тироидните хормони кои се јавуваат во слободен облик и претставуваат нивна активна форма.

 

 

Што начесто ја предизвикува главоболката: Причини и начини како да ја излечите на најбрз начин, без лекови!

Главоболката е еден од најчестите здравствени проблеми со кои се соочуваат повеќето луѓе, но треба да се знае зошто и како се јавува болката и на што укажува.

Трите главни видови на главоболка се мигрена, напнатост и кластер болка, а има многу причинители и поттикнувачи на оваа непријатност.

„Нерешениот стрес може да предизвика главоболка бидејќи напнатоста во главата се јавува кога се напнати мускулите на вратот и рамената, а тоа е обично одговор на телото на стрес и анксиозност. Ако често ве боли главата, обидете се да утврдите дали сте под голем стрес и како да го решите изворот на стрес“, вели докторката Сузан Хачинсон и додава дека при ваков проблем помагаат психолошки советувања за справување со тешките мисли.

Дехидратацијата најлесно може да ја забележите преку урината – ако е премногу жолта и темна – како и чувството на жед и сувост во устата.

Анемијата е состојба во која ни недостигаат црвени крвни клетки кои го носат кислородот до ткивата во телото, а сериозната анемија може да се манифестира со главоболки.

Звучи иронично, но ако земате премногу лекови против главоболка тоа може да предизвика главоболки. Претерувањето со таблети може да ја влоши болката. Овој проблем ќе го решите ако направите драстична промена во количината на внесени лекови и разговор со лекар кој ќе ви препорача алтернативни решенија.

Кофеинот исто така може да влијае на главоболката бидејќи ги стеснува крвните садови и со тоа се отежнува протокот на крв.

Најчитани

Твитови