EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Свет

Авганистан е на работ на граѓанска војна, вели американски генерал

Шефот на здружениот штаб на американската армија, генерал Марк Мили, рече дека Авганистан е на работ на граѓанска војна, со закана за ново зајакнување на терористичките групи во таа земја.

„Мојата воена проценка е дека условите може да прераснат во граѓанска војна“, рече Мили во интервју за „Фокс њуз“ во саботата во воздухопловната база Рамштајн во Германија.

„Не знам дали Талибанците се способни да ја зацврстат власта и да воспостават владеење“, ​​додаде тој.

Затоа, терористичките групи би можеле да го искористат вакуумот за власт во Авганистан, предупреди Мили.

Заживување на тероризмот

Се стравува дека Ал Каеда може да се реорганизира и дека екстремистите од Исламската држава би можеле да го прошират своето влијание или дека безброј други терористички групи можат да се прошират.

„Може да забележите заживување на тероризмот во тој регион за 12, 24, 36 месеци. И ние ќе го следиме тоа”, додаде тој.

Повлекувањето на последните американски војници од Кабул минатата недела го означи крајот на воената мисија на Вашингтон и неговите сојузници во Авганистан по речиси 20 години.

Како главен аргумент за повлекувањето, администрацијата на Бајден наведува дека Ал Каеда е ефикасно размонтирана и повеќе не е способна да напаѓа цели во САД од Авганистан

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Ќерката на Синиша Михајловиќ се омажи во градот каде тој испиша историја – додека таа блескаше во бело, оваа личност БЕШЕ ВО ЦРНО ОД ГЛАВА ДО ПЕТИ (ФОТО)

Angela

Пилешко во сос од печурки: Брза и лесна подготовка

Angela

Италијанските медиуми: Македонија е нашиот кошмар !!!

Angela