EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина

Акни во бременоста – носите момче или девојче?

Жените доживуваат сосема нов свет на промени кога се бремени. Една од овие промени може да бидат акните во бременоста

Не е невообичаено некои жени да доживеат благи акни. Некои може да имаат тврдоглави акни, кои бараат третмани за акни и лекови за акни.
За да дознаете сè за акните во бременоста и како тие можат да влијаат на вас, прочитајте понатаму.

Што се акни во бременоста?

Акните за време на бременоста не се посебен вид на акни; тоа се едноставно акни кои се појавуваат за време на бременоста.
Тоа е предизвикано од покачени нивоа на хормони, особено андрогени. Ова предизвикува жлездите на вашата кожа да растат и да произведуваат дополнителен себум, што е мрсна супстанција. Себум и мртвите клетки на кожата ги блокираат порите и фоликулите на кожата, предизвикувајќи бактериите да се заробат, што доведува до инфекции.
Мозолчиња во бременоста може да се појават насекаде по телото, дури и на места каде што никогаш претходно не сте имале мозолчиња. Најчесто се јавуваат на лицето.

Кога се појавуваат акните во бременоста?

Акните во бременоста може да започнат во секое време од бременоста, но шестата недела е најчестиот период кога жените почнуваат да забележуваат низа акни.
Всушност, акните може да бидат знак за рана бременост за некои жени – малку поинаков знак од очекуваните утрински мачнини и замор.

Еве повеќе информации за тоа што можете да направите за акните во бременоста.

Дали имате акни кога сте бремени со момче?

Можеби сте слушнале дека појавата на акни во бременоста е знак дека носите момче. Се смета дека тестостеронот што го произведуваат момчињата во подоцнежните фази од бременоста предизвикува масните жлезди на мајката да произведуваат повеќе масло.
Приказните на бабите сеуште егзистираат, а ова е една од нив. Реалноста е дека акните на бременоста може да се појават без разлика дали носите момче или девојче; единствениот дефинитивен начин да се каже полот на вашето бебе е преку ултразвук.

Совети за акни за бременост

Немате никаква контрола врз хормоналните промени кои придонесуваат за појава на акни во бременоста, но можете да ја минимизирате можноста да се појават.

Совети за бременост за да спречите појава на акни:Избегнувајте какви било надразнувачи на вашата кожа, како што се мрсни креми за сончање, хидратантни креми, шминка итн. Користете производи на база на вода каде што е можно Обидете се да не ги стискате акните или да не ги набиете мозолчињата, бидејќи тоа може да предизвика инфекција и лузни

Редовно шампонирајте ако ви се појават акни околу линијата на косата, за да ја одржувате областа чиста Измијте се со нежно средство за чистење двапати дневно и не користете пилинг или адстрингентни производи кои можат да ја иритираат вашата кожа. Не се препорачува прекумерно миење или чистење

Пијте многу вода, за да останете хидрирани; сувата кожа може лесно да се иритира. Јадете хранлива исхрана, со многу храна богата со витамин Ц и цинк, кои го поддржуваат здравјето на кожата.

Дали ласерската терапија за акни е безбедна во бременоста?

За лекување на акни веќе некое време се користат ласерски и светлосни терапии. Иако делуваат на намалување на акните и лузните, тие не се 100% ефективни. Постојат различни видови на светлосни и ласерски терапии, па затоа е важно да побарате лекарски совет за најдобриот метод за употреба за време на бременоста.
Се смета дека ласерите се безбедни за бремени жени, така што ова е дефинитивно опција која треба да ја разгледате дали вашите акни ве мачат.

Колку долго траат хормоналните акни?

Акните во бременоста имаат тенденција да бидат најлоши во првиот и вториот триместар, а почнуваат да исчезнуваат во третиот триместар. Ако го поминете првиот триместар без акни, тогаш е помала веројатноста да доживеете акни во бременоста.
За жал, за некои жени, акните можат да траат во текот на целата бременост. Обично, имаат тенденција да исчезнат по раѓањето на бебето.

Дали треба да посетам дерматолог за акни во бременоста?

Некои жени страдаат од тешки акни за време на бременоста и тоа навистина може да влијае на тоа како тие се чувствуваат за себе.
Некои третмани може да ги влошат акните или можеби не се безбедни за употреба за време на бременоста. Вашата конкретна кожа, генетика и целокупната здравствена ситуација треба да се земат предвид при лекување на умерени и тешки акни.
Секогаш е важно да побарате стручен совет од вашиот давател на здравствена заштита или дерматолог за да разговарате за ризиците и придобивките од третманите пред да ги користите.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Неуромедика со кардиолошки, ортопедски и ОРЛ пакет!

Angela

Совети за патувања со бебе во возилото

Angela

На природен начин прочисте ја крвта, со едно овошје

Angela