EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина

АКО ВЕ БОЛИ ГЛАВАТА ПРИ СЕКОЈА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Еве што да правите!

Еве 7 докажани методи кои делуваат против главоболките предизвикани од променливото време:

  1. Масажа

Научно е докажано дека ако човек често пати од главоболки, ќе помогне масажа која се применува најмалку 2 до 3 пати неделно. Нападите на главоболка целосно ќе исчезнат.

  1. Истегнување

Тензичните болки се јавуваат поради стагнација на крв во пределот на зоната на вратот и поради фактот што мускулите стануваат вкочанети или „вкочанети“. Правете едноставни вежби: свртете ја главата лево – десно, потоа на страна, па во круг. Правете ја оваа вежба околу две минути.

  1. Топло – ладно

Ако болката е пулсирачка, тогаш можете да ставите мраз или влажна крпа на слепоочниците – тука се важните артерии кои го снабдуваат церебралниот кортекс со крв. Мало намалување на температурата може брзо да ја ублажи главоболката. Напротив, ако болката ве притиска, тогаш треба да ставите нешто топло на задниот дел од вратот – тоа ќе го намали притисокот.

  1. Намалете го кофеинот

Кофеинот може да ги стесни крвните садови околу мозокот, што може да предизвика мигрена. Повеќе од 3 шолји кафе ќе предизвикаат проблеми. Запомнете дека темното чоколадо е, се разбира, добро за срцето, но содржи и кофеин и е една од намирниците што предизвикуваат главоболки.

  1. Не јадете сува храна

Ткивата што го опкружуваат мозокот се 90% вода, па дехидрацијата води до нервна иритација и болка. Кога има недостаток на течност во телото, крвта се згуснува, што дополнително ја влошува реакцијата на временските услови. Пијте 1,5-2 литри вода дневно.

  1. Фокусирајте се на јаткастите плодови, гравот и ѓумбирот

Минералниот магнезиум во трагови го регулира протокот на крв во мозокот и нивото на шеќер во крвта. Го има во свеж зелен зеленчук, домати, јаткасти плодови, грав и овесна каша. Заедно со витаминот Б6, го регулира автономниот нервен систем и ја намалува метеочувствителноста. Исто така, за оние кои често страдаат од главоболки, добро е почесто да јадат ѓумбир. Неговата активна состојка, капсаицинот, го блокира дејството на одредени супстанции кои предизвикуваат воспаление на крвните садови и мигрена.

  1. Создадете микроклима

Не можеме да се справиме со она што е надвор од прозорецот. Но, секој може да создаде микроклима која е добра за вашата глава. Многу често не можеме да се справиме со главоболката без лекови, едноставно затоа што не можеме да се опуштиме. Оттука и постојаниот пренапон. Поставете минути за „растовар“ – најмалку 20 минути по работниот ден, слушајте пријатна музика во позадина, научете да го контролирате дишењето и што е најважно, научете да ја исчистите главата од сите стресни мисли за кратко време!

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Работи кои се смртоносни исто како пушењето

Angela

Нова студија открива дали можеме да се заразиме двапати со омикрон варијантата

Angela

Дијареја – како да си помогнете?

Angela