EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Убавина

Ако ова ви се појави на ноктот, време е за ПАНИКА! (ФОТО)

Сите знаеме дека штом ќе ни се појави дамка или младеж со необична боја, облик или големина треба итно да се јавиме на лекар. Но, дали знаете дека истото тоа важи и за ноктите?

Секое лето докторите не потсетуваат да ја мачкаме својата кожа со помош на средства за сончање и да реагираме на секоја промена која ќе се појави на кожата. Во спротивно, доколку не внимаваме, можеме да добиеме потенцијално смртоносен рак на кожата. Меѓутоа, дали сте слушнале дека некој имал рак на нокотот?

За жал да, иако ова се случува прилично ретко, сите канцери кои ја напаѓаат кожата може да се развијат и на ноктите на рацете и нозете.

Всушност, самиот тумор не се развива на самиот нокт, туку на ткивото под плочата на нокотот.

Обично се појавува една светло кафеава линија под нокотот, а потоа полека се шири додека не стане линија која е подебела и потемна.

За среќа, не секоја чудна појава под ноктите е знак за тумор. Во повеќе случаи станува збор за недостаток на некои минерали или витамини во организмот, а можно е да станува збор и за механичка повреда.

Исто така, некои од промените во бојата и текстурата на ноктите може да укажуваат на труење со некој тежок метал, недостаток на кислород во крвта, проблеми во работата на бубрезите, но и на некои други опасни болести.

Nokti

Па така, штом забележите некоја промена на ноктите, закажете преглед. Бидејќи знаете и самите, што и да е во прашање, доколку на време побарате помош од лекарите, шансите за целосно лекување на сите наведени болести се далеку поголеми.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

До крајот на денот овој знак го очекува остварување на сите желби – особено овој знак ќе ја мине вечерта со саканата личност!

Angela

Дневен хороскоп: Овој знак го очекува незаборавен ден со саканата личност, а еве што ги очекува родените во месец мај

Angela

Причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Angela