EXCLUSIVE MK
Мобилни телефони НАСЛОВНА

АКО ЈА ИМАТЕ ИНСТАЛИРАНО ОВАА АПЛИКАЦИЈА, ВЕДНАШ ИЗБРИШЕТЕ ЈА – ве снимаат!

Словачки експерти од безбедносната компанија ESET ги предупредија корисниците дека апликацијата за снимање екран, која инаку ги помина сите безбедносни проверки на Google, стана една од оние што не ги сакате на вашиот уред со нејзиното ажурирање.

Апликација за снимање екран на Android, наречена iRecorder Screen Recorder, се појави во Google Store како уште една во низата со оваа намена, но речиси една година откако беше објавена, стана една од исклучително опасна за корисниците.

Првпат се појави во септември 2021 година, но по ажурирањето следниот август, почна да снима по една минута аудио на секои 15 минути и да ги пренесува тие снимки преку шифрирана врска со серверот на развивачот. Целиот инцидент беше документиран во блог пост од Лукас Стефанко, експерт во Essential Security против еволуционерните закани (ESET).

Стефанко во објавата рече дека апликацијата била ажурирана во август 2022 година за да вклучи злонамерен код „заснован на отворен код AhMyth Android RAT Trojan (Тројан за далечински пристап)“.

Апликацијата имала дури 50.000 преземања до моментот на известувањето и била отстранета од Play Store. Стефанко додаде дека апликациите со вграден AhMyth претходно ги поминале филтрите на Google.

Оние кои се обидуваат на некој начин да ве измамат, да ви ги украдат личните податоци итн. тие не се нови ниту во продавниците на Apple ниту на Google, а снимањето може да биде особено опасно – понекогаш со грабливи цени на претплати и голем број лажни критики за да се зголеми нивната видливост на тие платформи.

Google вели дека работи на ажурирања кои ќе ве известат преку месечни известувања кои апликации ги смениле практиките за споделување податоци и кога, под услов да го објават, се разбира.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

(АНИМАЦИЈА) УМРЕЛЕ ВО МИЛИСЕКУНДА, ИНСТАНТ Како изгледало „смачкувањето“ на подморницата „Титан“ три километри под вода?

Angela

Без трошка шминка и Фотошоп: Милица Павловиќ го покажа вистинското лице, ја препознавате ли? (ФОТО)

Angela

Тажна фотографија на рашамараната албанска пејачка среде настап – кога ќе и го видите лицето и вие ќе преплашите (ФОТО)

Angela