EXCLUSIVE MK
Македонија

Активен пожарот кај Кокино, ангажирани дополнителни сили за гасење

Екипите на противпожарната единица на Старо Нагоричане, со поддршка на пожарникарите од Куманово, Скопје, Ранковце, припадници на шумското стопанство, припадници на МВР, мештани сè уште го гасат пожарот кај Кокино во кој е зафатена поголема површина на борова, дабова и нискостеблеста шума. Пожарот веќе втори ден беснее над Кокино, општина Старо Нагоричане информираа претходно надлежните од РЦУК Куманово, додавајќи дека во гасењето е вклучен и хеликоптер на Армијата. Претходно беа и евакуирани и жители.

– Информирани се сите институции, се првата напори, се ангажираат дополнителни сили, за да се спречи пожарот да ги зафати куќите-изјави в.д. раководителот на РЦУК Куманово, Арбнор Тефику.

Командирот на противпожарната единица на Старо Нагоричане, Далибор Трајковски вели дека во тек е акција за гасење на пожарот, нагласувајќи дека силниот ветер предизвикува проблеми при гасењето.

Во кумановско, пак пожар има во Мургаш каде гори нискостеблеста дабова и борова шума. Командирот на ТППЕ Куманово, Дејан Илиевски информираше дека пожарот го гасат три противпожарни возила со десетмина пожарникари.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Пет пожари денеска во Крива Паланка

Angela

Почнаа подготовките за Илинден – коњаницата на пат кон Крушево (видео)

Angela

191 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Angela