EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Бакингемската палата за прв пат ја именува сопругата на Чарлс Трети „Кралица Камила“: Џо Бајден ќе го претставува сопругата на крунисувањето

Американскиот претседател Џо Бајден имал телефонски разговор со кралот Чарлс Трети од Велика Британија, соопшти прес-службата на Белата куќа.

„Претседателот објави дека првата дама Џил Бајден со нетрпение очекува да присуствува на крунисувањето во име на Соединетите Држави“, се вели во соопштението.

Бајден, исто така, истакнал дека сака да се сретне со Чарлс Трети во блиска иднина.

Притоа, за време на разговорот, страните обрнаа внимание на јачината на односите меѓу двете земји.

Минатата недела Дејли Телеграф објави дека Бајден нема да присуствува на крунисувањето на Чарлс Трети во мај. Според Дејли Телеграф, патувањата во странство имаат негативно влијание врз 80-годишниот шеф на државата, па претседателската администрација се обидува да го намали нивниот број на минимум, оставајќи ги само најпотребните странски посети.

Сепак, британскиот пратеник Боб Сили ја критикуваше одлуката на Бајден да не дојде на крунисувањето на кралот Чарлс Трети. Според парламентарецот, вакви настани се случуваат еднаш во животот и требало да дојде американскиот претседател.

Во меѓувреме, беше објавена и веста дека Камила за првпат е наречена кралица и дека ќе биде крунисана заедно со Чарлс.

Вечерта на 4 април, Бакингемската палата достави официјална покана за крунисувањето на Чарлс III и Камила Паркер Боулс, која ќе биде испратена до повеќе од две илјади поканети гости. На покана, сопругата на кралот е претставена како „Нејзиното височество кралицата Камила“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by (@itsroyalgram)

Поканата е дизајнирана од илустраторот Ендрју Џејмисон. Поканата украсена со планински цвеќиња ги отелотворува страстите на кралот на Велика Британија – природата и животната средина. На него се наоѓаат и грбовите на Чарлс III и Камила Паркер-Боулс.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Мечка истрчала на автопатот Тетово-Скопје и предизвикала сообраќајна незгода

Angela

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Angela

Совети за подобро здравје на оние кои работат од дома

Angela