EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Ботас за најактуелната тема во Формула 1: Ова станува сериозен проблем

Валтери Ботас е уште еден од поискусните Формула 1 возачи кои отворено зборуваат за најсериозниот проблем на возачите оваа сезона.

Се работи за потскокнувањето на болидите кое е последица на специфичниот дизајн на болидите, а кое носи сериозни последици по Ф1 пилотите и кое е посебно истакнато во болидите на Мерцедес.

– Можев да се уверам во каква состојба се дел од возачите по последните трки.

– Мислам дека ова е важна тема и ситуацијата веќе станува сериозна.

– Почнавме да гледаме повреди кај возачите само од возењето на болидите, а такво нешто не би требало да се случува. Зборувавме со ФИА и побаравме да се размислува за солуции и можност за подобрување на позицијата на возачите, – изјавил Ботас.

Седумкратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон едвај одеше по крајот на трката во Баку, но демантираше дека поради болките во грбот ќе го пропушти гран-при викендот во Канада.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ОВА Е „ПАМЕТНАТА“ ВИЛА НА НИКОЛИНА ПИШЕК ЗА КОЈА СЕ БОРИ НА СУД: Свекорот не попушта, внатре се е на копче – кога ќе го видите погледот се ќе ви стане јасно

Angela

Во Јапонија се отвора забавниот парк „Светот на Супер-Нинтендо“

Angela

Оваа српска пејачка била најсиромашна на естрадата – се омажила за Македонец и живеела од социјална помош, денес непрепознатлива (ФОТО)

Angela