EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Бракот без љубов е како удобен пар чевли: Грди, но не стегаат!

Зошто луѓето остануваат во брак во кој нема ниту љубов ниту нежност?
„Свесна сум дека во мојата врска не е се како што замислував, но тој е љубезен со мене и ме почитува. Што ако не најдам подобар партнер и останам сама?” Сигурно веќе сте го слушнале ова од блиска пријателка која во моменти на искреност ви доверила детали од нејзиниот интимен живот. Ова се само некои од примерите и причините зошто паровите остануваат заедно по секоја сцена.

Досадниот брак е безбеден
Клиничкиот психолог Дијана Минсет посочува дека тогаш партнерството станува вообичаен и нормален, обезбедува таканаречена удобна зона од која многумина не сакаат само така да излезат:

„Се ни е познато, што ако не најдеме подобар?

– Се ни е веќе познато во таквата врска, нема изненадувања ниту можност да се случи нешто страшно што би „ја украла земјата под нашите нозе“. Без оглед на врската, ние се чувствуваме безбедно во неа. Понекогаш некој се сомнева дека ќе најде подобар партнер. Нема гаранција дека ќе биде подобро со некој друг. Понекогаш човек се плаши од осаменост, да живее сам. Тоа се луѓето што ги нарекуваме ко-зависни, кои ја потврдуваат својата лична вредност само преку нивниот однос со другите – вели Минсет.

Стравот од осаменост е голем
Анксиозноста и стравот од осаменост во случај на раскинување се една од најчестите причини за преживување во врска или брак, но возраста исто така игра важна улога во ова. Колку сме постари и поискусни, толку сме порационални. Свесни сме дека е потешко да се заљубиме во некого отколку кога бевме млади.

„Кога некој трпи малтретирање и го одржува бракот, тој воопшто не се почитува себеси“

– Стравот дека ќе останеме сами е особено присутен во врска во која нашиот партнер не запоставува или физички не малтретира. Кога, покрај малтретирањето, некој ќе одлучи да ја зачува врската или бракот, тоа навистина најчесто е силен страв од осаменост – истакнува Минсет.
Клиничкиот психолог потсетува дека во нашата култура, самохраните мајки се уште се третираат како „разведени“, а многу жени не сакаат да бидат „етикетирани“ на тој начин, па остануваат во брак.

– Нема оправдување да се остане во лоша врска само кога едниот од партнерите физички или емоционално го малтретира другиот – смета Минсет. – Нема оправдување за злоупотреба. Никогаш. Ако тоа не е случај, секогаш можеме да работиме на подобрување на односите. Партнерското советување често дава добри резултати.

Ние остануваме од алтруизам
Едно истражување покажува дека остануваме во врска, не од страв дека ќе бидеме сами или дека нема да најдеме подобар партнер, туку од алтруистички потреби. Особено кога го гледаме нашиот партнер како се обидува. Не сакаме да го повредиме, а од друга страна, нашата мотивација да останеме расте.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Заштитете се од манипулатори: Психолозите ги предлагаат овие тактики

Angela

Интересни факти за животните: Зебрите не можат да заспијат ако се сами

Angela

ВИКЕНДОВ ТЕМПЕРАТУРЕН ШОК – иако ќе имаме големо разочарување за споениот викенд, сепак ни доаѓа највисоката температура досега!

Angela