EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија

Бугарија од утре ги повлекува рестрикциите за патување на македонските државјани

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на својот Фејсбук-профил информираше дека од утре Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување на македонските државјани на нејзина територија.

– Со последната одлука, Македонија од црвена е преместена во портокалова зона, пишува Османи.

Забраната се укинува за сите кои имаат сертификат за вакцинација, со поминати 14 дена од втора примена доза, сертификат за прележан Ковид, што важи од 11-тиот до 180-тиот ден од денот на оздравување или негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Утрово регистриран земјотрес во Пехчево

Angela

Нов пожар, гори кај светиниколски Богословец

Angela

Сончево и топло време со мала до умерена локална облачност

Angela