EXCLUSIVE MK
СПОРТ Фудбал

Буфон ја посочи најголемата грешка во богатата кариера

Долгогодишниот голман на Јувентус и италијанската фудбалска репрезентација, Џанлуиџи Џиџи Буфон,  претставува вистинска икона во светот на професионалниот спорт, со респектабилна кариера која му овозможува статус на „жива легенда“.

Тој и сезонава е дел од тимот на Парма, со која настапува во Серија Б. Во последното интервју за „Бобо ТВ“ (подкаст на Кристијано Виери), зборувал за својата кариера, како и за актуелни теми на италијанската фудбалска сцена.

– ПСЖ беше најдобро искуство во мојата кариера, напуштањето на Париз е најголема грешка во мојата кариера.

– Се откажав од 10 милиони евра, клубот сакаше Ареола да биде прв голман, а јас не можев да го прифатам тоа.

– Децата се уште ме прашуваат зошто сме си отишле од Париз, а јас таму се чувствував како слободен човек, посетував музеи, зборував француски… Нивото кое го има достигнато ПСЖ го нема на друго место, но ми недостасуваше карактерот на Јувентус, – истакнал Буфон.

Фото: twitter.com/ParmaCalcio_en

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

КАКО ДА СЕ ВОЗДРЖИ КОГА Е СЕКС БОМБА – Пирло ужива на плажа со партнерката, а во еден момент во вода ја крена во раце, а потоа започна „акцијата“ (ФОТО)

Angela

Чест ми е што сум капитен, само сплотени можеме до успех, вели Барди

Angela

ГИ ЛЕГНАЛА ПА ГИ УЦЕНУВАЛА ТРОЈЦАТА ФУДБАЛЕРИ НА ЧЕЛЗИ – на онлифанс моделката и се заканува затворска казна доколку ќе има некој „срце“ да ја казни!

Angela