EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Вереникот ја оставил затоа што била предебела: Две години подоцна станала „Мис на Велика Британија“, особено во нејзините гради ќе се ѕверите со часови!

Британката Џен Аткин негирала дека имала какви било проблеми со исхраната додека нејзиниот вереник не ја оставил поради нејзината тежина. Тогаш, како што вели, се соочила со болната вистина.

Па, како ја изгубила тежината?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

„Отсекогаш бев дебела како дете. Во средно училиште килограмите се натрупуваа затоа што сакав храна и мразев вежбање. Мајка ми готвеое здрави оброци, но јас се прикрадував и јадев грицки и слатки. Стомакот ми беше како дупка. јадам и јадам и се чувствувам како никогаш да не сум била сита“, признала Џен.

Џен на 14-годишна возраст имала 83 килограми и морала да носи облека за возрасни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

„Ја држев главата надолу на училиште и малтретирањето беше страшно и често се враќав дома во солзи. Иронично, храната ми беше утеха и тоа беше единственото нешто на кое се радував“.

На 18 години си нашла партнер, но здравствената состојба и се влошила.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

„Ги сакавме ноќите во барови и ресторани и уживавме во готовата храна што ја јадевме пред телевизорот. Негирав дека сум дебела, дури и кога слушав како луѓето мрморат дека сум „дебела крава“, секогаш се обидував да ја потиснам тоа. Одбивав да стапнам на вагата. Мојот став беше дека ако не знам колку тежам, нема проблем“.

Меѓутоа, реалноста ја натерала да се соочи со болната вистина.

„Мислев дека мојот дечко ме сака таква каква што бев. Се надевав дека ќе се венчаме во декември 2015 година, но во март истата година ми рече дека е готово. Бев уништена. Останав сама и почнав да се чувствувам лошо и уште повеќе да јадам. Неколку недели подоцна се облекував за кај една пријателка кога не можев да влезам во мојот омилен фустан. Мислев дека можеби се смалил при перењето, но кога зачекорив на вагата за прв пат по години, видов дека имам 114 килограми. Не можев да поверувам, па дури и го соблеков накитот за да бидам полесна“, ја опишала Џен прилично тешката ситуација.

Голема улога во целиот процес на слабеење имала нејината пријателка Софија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

„Ме запиша во теретана каде што работеше и кога видов други луѓе, кои исто така имаат вишок килограми, како креваат тегови или трчаат, полека почнав да ги следам. Ја подобрив и исхраната. Пред тоа секогаш коаг пазарев количката ми беше полна со бисквити и чипс, но сега почнав да ја гледам калориската содржина и готвев здрава храна“.

„Беше толку добро што продолжив. Мојот шеф не можеше да поверува колку сум се променила, не само физички. Порано бев намќор, но сега бев среќна и мотивирана на работа. Купив велосипед и почнав со него да одам во работа“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

Во 2018 година, Џен влегла во натпреварот за Мис Јоркшир – и победила. На натпреварот за Мис Британија го зазела осмото место, а следната година го освои второто место. Во 2020 година беше прогласена за Мис на Велика Британија.
Аткин верува дека нејзиниот поранешен би се гордеел со неа, но таа нема намера да контактира со него. Таа ја пронашла љубовта на својот живот и се омажила за Крис пет месеци пред да ја освои титулата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Зголемената влакнавост кај жените е последица на овие болести

Angela

Пет совети за незаборавен орален секс од соништата

Angela

Илинден – 118 години од Крушевската република и 77 години од Првото заседание на АСНОМ

Angela