EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Верувале или не: Летечките автомобили се „минато“- ова чудо се очекува во 2023 година

Иако сe уште не сме виделе ниту еден летечки автомобил во живо, ниту пак ги зазеле градските „улици“ како што беше предвидено во минатото, возилата со способност за летање веќе се минуваат…

Или барем е факт што можеме да го земеме здраво за готово, ако се потпреме на Speeder, научно-фантастичен небесен мотор, кој, според пишувањата на неговиот тим, веќе помина бројни пробни летови. Овој летечки мотоцикл се очекува да биде достапен за купување до 2023 година!

Jetpack Aviation, компанија која веќе произведува вертикални пропелери за човечки летови, штотуку објави дека нивниот прототип на летечки мотоцикл ги поминал своите пробни летови со високи оценки. Според најавите, познатата компанија планира да произведе две потрошувачки верзии за „обичниот свет“ за две години. Speeder е инженерски потфат кој бараше од Jetpack Aviaton да направи сопствен софтвер за контрола на летот за следење и прилагодување на погонот – по напорна работа една и пол година, нивниот нов производ, кој изгледа како обичен мотор, автоматски се стабилизира во воздухот. му треба многу малку простор за полетување и слетување, додека исто така може да функционира доста автономно.

„Ултралесната верзија, која не бара пилотска дозвола, може да се произведе за околу две години, додека експерименталната опција би била готова шест месеци подоцна. Експерименталната опција ќе бара основна пилотска дозвола за летање, додека нејзината максимална брзина ќе биде ограничена на 402 километри на час “, објаснува извршниот директор на Jetpack Aviation, Дејвид Мејман.

Иако оригиналниот дизајн дизајнираше опција со четири турбини, како што можете да видите во визуелните прикази што го придружуваат овој напис, конечниот производствен модел ќе има осум, што ќе обезбеди сигурност на моторот. Исто така, сите турбини ќе нудат импресивна моќност, поради што Speeder со тежина од сто и педесет килограми ќе може да носи двојно поголема тежина. Летечкиот мотор има и рачни контроли, навигациски екран од 12 инчи и радио систем.

Ажурираната верзија на прототипот Speeder ќе претрпи бројни, интензивни тестови ова лето и есен, пред да заврши неговото производство, а се верува дека целиот процес ќе биде финализиран до почетокот на следната година. Според наводите, компанијата Jetpack потпишала договор со Prometheus Fuels Inc, со цел нивните летечки мотори да користат гориво што е целосно неутрално јаглерод.

Во иднина, можеме да очекуваме воените и јавните безбедносни организации да имаат свои летачки мотори со специјални прегради и седишта.

Како што дознаваме, почетната цена на летечкиот мотор е 381.000 долари, а книгата за нарачки е веќе отворена.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Поскапување и поевтинување за половина денар на горивата

Angela

Се бара начин да им се дозволи на граѓаните со истечени лични карти да можат да гласаат

Angela

Анастасија Ражнатовиќ го менува животот од корен: Шпанија повеќе не е опцијa за живеење, оваа одлука ќе им го промени животот

Angela