EXCLUSIVE MK
Uncategorized

ВИДЕО: Импресивни сцени од Јадранот, снимена група китови

Видео споделено на ЈуТјуб каналот Morski.hr прикажува група од десет китови во близина на островот Вис во Хрватска.

Иако појавата на китови во Јадранот не е толку изненадувачка, она што е невообичаено е што десетина од нив се снимени во водите кај Вис.

-Снимајќи го кристално чистото море и вдлабнатиот брег, бевме сведоци на импресивна глетка на китови во нивното природно живеалиште. Бевме маѓепсани, вели Стефан Торес.

Тоа е вид на голем северен кит кој веќе е виден на Јадранот. Тој е најблискиот роднина на синиот кит и после него е следното најголемо животно на Земјата.

Колегата на Торес, Бранимир Биочиќ, објасни дека прво снимиле група од 3-5 поединци, а по околу 15 минути забележале уште една група.

-Ова видео е снимено околу 20 минути откако тие две групи се споија, а тука има околу 10 единки, вели Биочиќ.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Решена една мистерија за меурчињата во шампањското

Angela

3 совети од Кама Сутра со кои интимниот однос станува незаборавно искуство

Angela

Чудесното грчко семе може да го намали холестеролот и до 33 отсто

Angela