EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Свет

ВИДЕО: Како изгледа најсреќното место во најсреќната земја во светот?

Финска со години се прогласува за најсреќна земја во светот. Треба да знаете и дека жителите на Финска го сметаат Тампере за најсреќно место во самата држава. Ова е градот во кој Финците најчесто сакаат да живеат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Tampere (@visittampereofficial)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Tampere (@visittampereofficial)

Во Тампере може да се види природа во центарот на градот. Овој град се наоѓа на околу 180 километри северно од Хелсинки и е сместен на копнен мост помеѓу две езера.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Tampere (@visittampereofficial)

Во текот на летото жителите уживаат во недопрените плажи кои се на неколку минути возење од градот, а во текот на зимата тие скијаат во шумите околу градот. Во градот се наоѓа и најголемиот покриен пазар во нордиските земји, каде што може да се најдат висококвалитетни локални производи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Tampere (@visittampereofficial)

Градот бил прогласен за светска престолнина на сауните во 2018 година. Во него има вкупно 34 сауни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Tampere (@visittampereofficial)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jani Lehtimäki (@janilehtimaki)

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Православните верници го слават Велигден

Angela

Новооткриен паразит именуван по Џеф Даниелс

Angela

Тешка болест го натера Милан Станковиќ да се замонаши

Angela