EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Фудбал

ВИДЕО: ФИФА го претстави логото за Мундијалот во 2026 година

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го откри логото за Мундијалот во 2026 година. Амблемот e комбинација на трофејот на Светското првенство и годината на турнирот.

Промоцијата се одржа ноќеска во Лос Анџелес на кој учествуваа фудбалски легенди и специјални гости од Канада, Мексико и САД. Главните ликови беа претседателот на ФИФА, Џани Инфантино и двократниот победник на Светскиот куп, Бразилецот Роналдо.

Во текот на денот ќе бидат претставени 16 поединечни логоа на градовите домаќини.

Светското првенство во 2026 година ќе се одржи во САД, Канада и Мексико. За прв пат во финалната фаза ќе учествуваат 48 репрезентации.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ВО ПЕТОК И САБОТА Е ЗАДУШНИЦА – оваа грешка никако не смеете да ја направите на гробовите на вашите блиски!

Angela

Пад на каметите на кредитите и на депозитите

Angela

Дневен хороскоп за 29 октомври: Сочувајте го оптимизмот

Angela