EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Вкусна салата од цитрус: Богата со витамини (рецепт)

Сакате да го зајакнете имунитетот и конечно да уживате во зимската магија, наместо повторно да завршите во кревет со треска? Ако се препознаете во овие зборови, воведете ги овие четири активности во вашата дневна рутина кои ќе ви помогнат да го подобрите вашето здравје и да бидете полни со енергија и енергија дури и во мрачните, студени и кратки зимски денови:

 1. Движете се секој ден

Не мора да трчате маратон, да го освојувате највисокиот планински врв во земјата или да поставите нов рекорд, туку важно е да бидете во движење, да ги почувствувате мускулите, да го забрзате здивот и добро да се испотите. Можете да правите лесни вежби, да одите на прошетка, да се качите по скалите наместо со лифт, да одите на работа пешки наместо со автомобил – важно е само да сте активни.

 1. Одете во кревет секоја вечер во исто време

Така ќе ја спречите несоницата која лошо влијае и на имунитетот и на навиките во исхраната. Имено, поради недостаток на сон, вашето тело бара дополнителна храна за да го компензира недостатокот на енергија, па затоа изборот најчесто паѓа на слатките, грицките и колачите. Кога ќе спиете доволно, во исти временски интервали, таа можност се намалува во многу помала мера, па ќе бидете поздрави и во подобра форма.

 1. Научете да управувате со стресот

Најдете хоби, читајте, раздвижете се, медитирајте, подобро организирајте го времето, приоритетите и обврските, побарајте помош… Накратко, направете се што можете за да си го олесните животот и да го намалите секојдневниот стрес!

 1. Обезбедете балансирани здрави оброци

Во текот на зимата особено е важно да се јаде квалитетна и разновидна храна, бидејќи ни треба многу повеќе енергија за да ја одржиме оптималната телесна температура, но и да се заштитиме од вируси и настинки. Затоа е важно внимателно да ги избирате состојките и сами да ги подготвувате оброците кои се богати со витамини, минерали, влакна, протеини и здрави масти. Во оваа насока, денес ви носиме интересен предлог за здрава ужина или вечера!

Салата од цитрус (полна со витамини!)

Состојки (за 2 до 3 порции):

 • 2 црвени портокали
 • 2 „обични“ портокали
 • 2 грејпфрути
 • 2 лажици семки од калинка
 • 1 чаша рукола
 • 1 шолја рикота
 • 2 лажици семки од тиква
 • 2 лажици мед
 • 1 лажица екстра девствено маслиново масло

Подготовка:

Во помал сад измешајте ја рикотата и една лажица мед. Истата количина рукола наредете ја на 2 или 3 чинии.

Излупете ги портокалите и грејпфрутот и исечете ги на парчиња, додадете рикота и мед и на крајот посипете со калинка.

Додадете семки од тиква и маслиново масло и сè добро измешајте. На крај сè прелијте со уште една лажица мед.

Наредете во чинии, преку рукола и почестете се со здрав и вкусен оброк!

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Прва фотографија на Ана Ивановиќ по породувањето – Вака изгледа поранешната тенисерка по третата бременост

Angela

„Љубов наша, едвај те чекаме“: Бремената Анастасија го покажа стомакот, Немања покажа нежност (ФОТО)

Angela

Како да го подобрите железото

Angela