EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Вода на празен стомак? Еве што се случува

Има многу здравствени придобивки доколку денот го започнете со чаша вода. Како што сите веќе знаеме, хидратацијата е клучна за правилното функционирање на нашето тело, а водата за пиење има и краткорочни и долгорочни придобивки за нашето здравје.

Во текот на денот, експертите не советуваат да пиеме околу два литра вода, а овој ритуал треба да започне веднаш штом ќе се разбудиме.

Здравје на кожата

Водата му помага на нашето тело побрзо да се ослободи од токсините, а со тоа и нашата кожа станува поздрава и посјајна. Истражувањата покажаа дека пиењето вода наутро ја подобрува циркулацијата и влијае на формирање на нови клетки, додека недостатокот на вода во телото од друга страна влијае на појавата на брчки и подлабоки зголемени пори.

Вишок тежина

Освен што пиеме вода, стануваме помалку гладни и немаме „напади на глад“, пиењето вода наутро му помага на телото да ги исфрли токсините, а во исто време ја започнуваме и работата на цревата.

Забрзување на метаболизмот

Пиењето вода на празен стомак го забрзува метаболизмот за 24%. А со забрзување на метаболизмот, нашиот дигестивен тракт побрзо ја вари храната. Исто така, водата ги чисти цревата, што им олеснува на органите да ги апсорбираат хранливите материи од храната.

Поздрава коса

Дали знаевте дека 25% од тежината на едно влакно е вода? А кога сме дехидрирани, косата ни станува кршлива и тенка. Друга причина за пиење вода наутро е поздрава и појака коса.

Ги ублажува металоидите

Горушица може да предизвика зголемување на киселината во желудникот, како и киселински рефлекс во хранопроводникот, а пиењето вода наутро ја враќа киселината во желудникот. Исто така, кога ќе дојде време за појадок, нема да ги почувствувате симптомите на горушица.

Здравје на бубрезите и мочниот меур

Киселината може да влијае и на појавата на камења во бубрезите. Затоа водата ја спречува оваа појава бидејќи ги чисти бубрезите. Исто така, пиењето вода му помага на телото да ги исфрли токсините кои влијаат на воспалителните процеси во мочниот меур.

Посилен имунолошки систем

Водата на празен стомак го балансира лимфниот систем, а стабилниот лимфен систем го зајакнува имунолошкиот систем.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Голманот Донарума не е добредојден во Милано (фото)

Angela

Заврши идентификацијата на сите 45 жртви од автобуската несреќа во Бугарија

Angela

Нумерологија: Што значи ако често гледате серија на броеви 333

Angela