EXCLUSIVE MK
Свет

Во стампедо на аеродромот во Кабул повредени 17 лица

Седумнаесет луѓе се повредени денеска во стампедо на капијата на аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул, изјави претставник на безбедносната служба на НАТО, во време кога западните земји ја интензивираат евакуацијата на нивните дипломати и други поединци.

„На авганистанските цивили, кои се обидоа да заминат откако талибанците го заземаа главниот град во неделата, им беше кажано да не се собираат околу аеродромот, освен ако немаат пасош и патна виза“, изјави официјален претставник што работи на аеродромот, цитиран од „Ројтерс“.

Службеникот, кој не сакаше да биде идентификуван, рече дека не слушнал никакви пријави за насилство од страна на талибанските борци пред аеродромот.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Петмина загинати на аеродромот во Кабул

Angela

ПРОНАЈДЕНИ МИСТЕРИОЗНИ ОСТАТОЦИ ОД ЕКСПЛОДИРАНАТА ПОДМОРНИЦА – светот во шок од најновата снимка која се прошири вирално (ВИДЕО)

Angela

Силен земјотрес во Албанија синоќа почуствуван во земјава

Angela