EXCLUSIVE MK
Ракомет

ВРТОГЛАВА ПАРИЧНА ГЛОБА: Изречени казните за инцидентите на ракометното дерби Вардар – Еурофарм Пелистер

Надлежната комисија при Ракометната федерација на Македонија денес ги изрече казните за вечните ривали Вардар и Еурофарм Пелистер поради инцидентите кои ги предизвикаа нивните навивачи на неодамнешното дерби во Скопје.

Вардар следните два натпревара на домашен терен ќе ги игра без присуство на публика и ќе треба да плати парична каза во висина од 150.000 денари.

Исто таква парична казна ќе треба да плати и Еурофарм Пелистер.

Казните за двата македонски ракометни великана се поради прекинот на дербито одиграно на 26 март. Во 16 минута, по влегувањето на гостинските навивачи во салата „Јане Сандански“ почнаа со факели да фрлаат кон домашната публика, а навивачи на Вардар се симнаа на теренот и тргнаа да се пресметуваат со битолчаните при тоа фрлајќи кон нив тврди предмети.

По петнаесетина минути ситуацијата се смири и натпреварот продолжи.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Јагуриновски пристигна на Исланд во тимот на Алушовски

Angela

Коронавирусот го спречи Вардар да игра на Ф4 турнирот во Задар

Angela

„Експертите“ со втор триумф – Франција не виде мака против Бразил

Angela